Motorne pumpe za vodu

Da li neko zna koje se ulje koristi za motor Hondine pumpe ima oznaka G200.
 
Ako ti je izrabljeniji motor i leti mozes slobodno sae30 sipati posto je pumpa u pitanju i nerasdi kad je hladnije vreme. a mozes i 15w40 ili gusce 20-50 ako ces kvalitetnije i za sve uslove.20w50 je kvalitetnije jer je multigradno i celogodisnje ulje a trpi vise nego sae30 leti.ako je dobar motor mozes i 15w40. bitno je samo menjati ga i pratiti nivo da bude na mah zbog samog hladjenja motora i boljeg podmazivanja jer te motore jedino nizak nivo ulja takoreci sprzi. menjaj na 100cas rada i neboj se i prati nivo.
 
Hvala vam puno. Pumpa je takoreci nova. Pre par dana smo je uzeli u Koceljevi kod Zlaje na vojnom otpadu, navodno stigle su pumpe valjda iz nekog vojnog skladista. Kada smo kuci uzeli da vidimo u kakvom je stanju, na izduvu nije bilo trunke garezi, cak se i unutar cevi od auspuha videla farba, nije pocadilo. Ako nekog zanima imaju jos dosta Hondinih pumpi, a imaju i novih i polovnih Tomosovih pumpi, cena je od 150 pa do 200e. Nasa je juce malo radila i mi smo prezadovoljni. Evo i jedna slika
2ypkzgg.jpg
 
Ovo ti je jako dobra pumpa i cetvorotaktni benzinac koji jako malo trosi za svoju snagu a veoma pouzdan i motor i pumpa.Protok koliko ja sam saznao je 800-1200L u minuti ali dve razlicite pumpe imaju tako da mislim da je ova na slici od 800L.I meni bi odgovarala i trazio sam ih dugo vremena a sad problem novci. Tomos pumpe su 300-500L u minuti i dosta veliki i potrosaci i problematicni motori spram honde.Isti ovaj motor ide na motokultivator F600-620 koji imam samo je izvod radilice drugaciji . Ulja mora biti uvek do pocetka navoja na cepu za uljei staje oko 0,65L.
 
Na ovoj piše 1100l u minuti. A imale su i još jedne isto Hondine, sa istim ovim motorom samo je telo pumpe drugačije, nije aluminijumsko nego je verovatno obično gvožđe pošto je zarđalo na spojnici i pumpa je ofarbana u crveno.
 
Na ovoj piše 1100l u minuti. A imale su i još jedne isto Hondine, sa istim ovim motorom samo je telo pumpe drugačije, nije aluminijumsko nego je verovatno obično gvožđe pošto je zarđalo na spojnici i pumpa je ofarbana u crveno.
Te su mislim sa gusanim kucistem. I jedne i druge su dobre.
Imao sam pre 2 godine da kupi Honda pumpe, ali sa neispravnim motorima za 30e. Rekao coveku da ih ostavi za njega(jos ih sklonio pod supu) i da ce doneti pare, a ovaj u medjuvremenu rastavi i proda kao sekundarne sirovine, takoda sad imam samo DMB dizelku i gomilu elektricnih pumpi:sjasi:.
 
U servisu za testere uzmes kanap za paljenje jer ovi obicni pijacarski kanapi su jako losi. Za te svrhe ide dosta jaci i bolje preden kanap.Vecinom u servisu imaju a proveri i plasticni kotur za kanap jer je cesto uzrok ptroblemu i zaglavljivanju mehanizma.Jako lose odradjeno
 
Pomoc

Pozdrav ljudi, imam pitanje za one koji imaju vise iskustva sa motornim pumpama. Naime postavio sam pre mesec dana kap po kap u vocnjak a karakteristike su sledece:

Bunar je 3 cola i na 32 metra dubine, imam nepovratni ventil i voda nije nesto nisko, mozda metar ipo, dva
Glavni okitem je 3 cola
Ima osam redova okitena od 0.5 cola ukupne duzine oko 3000m
Ima 1200 kapljaca kapaciteta 4l/h

Koristio sam traktorsku pumpu do sada ali mislim da se jednostavno ne isplati i da traktor potrosi dosta vise nafte nego sto ce motorna pumpa

Moje pitanje je da li bi ova pumpa bila zadovoljavajuca za taj sistem (ne zelim da mi radi pod punim gasom da je ne "izakam"):

http://www.hondasrbija.co.rs/index.php/pumpe-wb-20

I generalno me zanima da li neko ima iskustva sa ovom pumpom, kako se pokazala?

- - - - - - - - - -

E da, zaboravio sam da kazem da je bunar odprilike na sredini parcele
 
P.S. da se nadovezem na predhodni post...

Zaboravio sam jos da dodam da ima 8 redova po 380m, s' tim da je bunar i glavni okiten na sredini kao sto rekoh pa zapravo "gura" oko 190m okitena od 0.5 cola sa svake strane
 
Kapacitet ovih pumpi je 30-35000 L /cas tako da tu potrosnju vode premasuje dosta koja god da je.Mene samo muci sto ti je duzina redova prevelika pa nije podjednako zalivanje od polovine ka krajevima.Nije lose kad bi imao stelujuce kapljace.Pumpe su se dosta dobro pokazale a ima i kopija honde koje su istovetne samo jeftinije poprilicno.
 
Kapacitet ovih pumpi je 30-35000 L /cas tako da tu potrosnju vode premasuje dosta koja god da je.Mene samo muci sto ti je duzina redova prevelika pa nije podjednako zalivanje od polovine ka krajevima.Nije lose kad bi imao stelujuce kapljace.Pumpe su se dosta dobro pokazale a ima i kopija honde koje su istovetne samo jeftinije poprilicno.

pa ne znam... redovi jesu 380m ali (ne znam da li si procitao) bunar sam stavio na sredinu, gde je i glavni okiten tako da zapravo umesto da gura 8 redova po 380m, moze se posmatrati da ima 16 redova po 190m. Vidjao sam i dosta duze vocnjake da se zalivaju bez problema sa adekvatnom pumpom.

Zbog duzine sam i stavio glavni okiten od 2 cola da ne bih gubio previse pritiska. Kapljaci jesu stelujuci i max. protok im je 4l na sat. Ima dva kapljaca po stablu samo manji protok od toga ne dolazi u obzir jer ja kad zalivam ako nisam dao 30l, 40l vode po zalivanju nisam ni morao zalivati a ne bih bas da provodim ceo dan zalivajuci :)

Kardanska pumpa je ovo gurala bez problema, cak su i neke spojnice i zavrsni elementi curili jer nisu bili dobro navrnuti pa je sve odlicno sljakalo... generalno sam cuo za te pumpe da su dobre samo ne bih da se ispruzim 50 000 pa da ne radi posao :)
 
Ako su stelujuci kapljaci to je dobro jer creva na duzinama preko 100m imaju dosta slabije zalivanje , pa sam zato obratio paznju.Sto se pumpe tice to ce ona da odradjuje samo tako jer protok vode je mnogo veci nego sto ti treba i pumpe su dosta dobre.Ima kod nas ovde tih kineskih kopija hondinioh pumpi koliko hoces i nijedna jos nije otkazala vec par godina. potpuno su istovetni tako da bih ti cak i preporucio takve pumpe jer mnogo su jeftinije od honde a isti posao odradjuju. One su oko 15-20000 din isti model iste snage i ista pumpa. A ti biraj sta hoces jer tvoji su novci.Vodi racuna samo da ulje menjas redovno i prati nivo ulja obavezno jer to ih jedino cuva i stublina da bude cista

- - - - - - - - - -

Ja zalivam sa BMB pumpom koja je 500L u minuti i oko 3200m sistema kap po kap sa mnogo vecim protokom i razbusenim rupama tako da pumpa opet sa pola obrtaja postize to lagano a prosle godine kadf su nova creva bila takoreci na malo gasa je postizala to.Tako da nema problema sto se koklicine vode tice jer kod mene je sad pogotovu vodeni stub ispod 6m tako da mi drasticno protok vode opao i opet nema problema sa kap po kap sistemom jer on nezahteva veliku kolicinu vode
 
Danas sam primetio da mi na DMB pumpi za navodnjavanje motor radi neravnomerno. U pitanju je dizel motor kao na motokultivatoru. S vremena na vreme po zvuku primetim male oscilacije u obrtajima. Malo zagusi, pa prokine i neko (duze) vreme radi ravnomerno i opet tako u krug. Oscilacije su veoma male i tek kad se malo bolje oslusne motor primeti se da nije ravnomeran rad.
Sta moze biti? Da nije filter u rezervoaru? Na njega najvisese sumljam jer nije ciscen duze vremena a progutao je bas dosta goriva:osmeh:
Zanimljivo da ova pumpa nije neki veliki potrosac a ima veoma veliki ucinak. Za 10 sati rada je potrosila 8-9l loz ulja a u njivi napravila potop. Tonem 20 cm u zemlju:haha:
 
Nekad bi se filter i trebao zamenuti a ne samo ocistiti. Sitne pore filtera su okom neprimetne a zapuse i eto problema.Sitnija oscilovanja nisu bitna jer posto je lozak sto pretpostavljam to bi bilo od njega najverovatnije.Ocisti i operi filter vazduha posto i to znaci dosta pogotovu sace dobro isprati i izduvati .Jako dobre su pumpe i vrlo dugo rade bez problema.Ja moram od rodjaka videti da uzmem jednu rashodovanu da sredim ako bude hteo prodati
 
Nekad bi se filter i trebao zamenuti a ne samo ocistiti. Sitne pore filtera su okom neprimetne a zapuse i eto problema.Sitnija oscilovanja nisu bitna jer posto je lozak sto pretpostavljam to bi bilo od njega najverovatnije.Ocisti i operi filter vazduha posto i to znaci dosta pogotovu sace dobro isprati i izduvati .Jako dobre su pumpe i vrlo dugo rade bez problema.Ja moram od rodjaka videti da uzmem jednu rashodovanu da sredim ako bude hteo prodati
Ja sumljam na filter, ma da moguce i da je lozak los jer i kamion( gorivo kupljeno istog dana) vuce malo losije. Nekad bude dobar, motor puca od snage i ne cadi a nekad samo cadi i prdi:osmeh:.
Mi smo zadovoljni sa pumpom. Jedini ozbiljni kvarovi su bili vodjice ventila i ventili koji su glavili, a kad je to radjeno ubbacene nove karike, zatim lim za usmeravanje vazduha koji od vibracija i rezervoara za gorivo puca i zbog moje krivice 2 puta semering. Ostalo ko bombona:ppozdrav:.
 
Nazad
Vrh