Motorne pumpe za vodu

Pocela dmb slap 800vp da baca ulje na auspuh.Skinem glavu poispadaju sipke od ventila i sad ne znam koja gde ide:sta:
 
Pozdrav svima,

Kupio sam ovu pumpu:
https://www.ealati.hr/proizvod/waspper-motorna-pumpa-wp-20-h/

Stavio sam ususno crijevo fi50, 6.5m. Pokusao sam da vuce vodu sa 3m dubine ali nikako da povuce. Zatim sam probao povoci iz bacve 1000l cca1m nize nego pumpa i tad je povuko i ide ko ludo.

Zato ne moze povuci sa 3m? (trebala bi radit sa 7m)
Dal bi nepovratni ventil na kraju usisnog crijeva pomogao? Dal bi tanje crijevo za usis pomoglo da pumpa pocne radit?
 
Koliko vidim to je samousisna pumpa i morala bi povuci i sa 5m sigurno. E sad me prvo interesuje jesi li sipao prvo vodu u pumpu i da li ti na usisnom vodu neuvlaci gde vazduh jer vrlo malo je potrebno fals vazduha i nece povuci. Drugo kod ovih pumpi ako duze vreme ne povuku vodu i pumpa se zagreje na vese od 45 stepeni nece vise ni povuci nego na donji cep izaspes vrucu vodu zatvoris i opet na gornji je napunis hladnom.E sad usisni vod mora biti tvrdje ili kruce crevo , znaci ojacanih zidova da se nespljosti pod usisom a pomoglo di dosta nepovretni ventil na dnu jer se i njime buckanjem moze dovesti voda do pumpe. Ja vucem sa 2 ili 3 cola pumpama bez problema vodu sa dubine od 5m i cev bunarska je 110mm
 
Samo ti vuce negdje vazduh ko što reče kolega na usisnom dijelu . Jel crijevo sigurno zaronjeno u vodu ? Dali možda krene malo voda pa stane ? Tu bi pomoglo da je usisno crijevo providno tačno bi vidio dali voda dolazi, dokle i šta se dešava.
 
Koliko vidim to je samousisna pumpa i morala bi povuci i sa 5m sigurno. E sad me prvo interesuje jesi li sipao prvo vodu u pumpu i da li ti na usisnom vodu neuvlaci gde vazduh jer vrlo malo je potrebno fals vazduha i nece povuci. Drugo kod ovih pumpi ako duze vreme ne povuku vodu i pumpa se zagreje na vese od 45 stepeni nece vise ni povuci nego na donji cep izaspes vrucu vodu zatvoris i opet na gornji je napunis hladnom.E sad usisni vod mora biti tvrdje ili kruce crevo , znaci ojacanih zidova da se nespljosti pod usisom a pomoglo di dosta nepovretni ventil na dnu jer se i njime buckanjem moze dovesti voda do pumpe. Ja vucem sa 2 ili 3 cola pumpama bez problema vodu sa dubine od 5m i cev bunarska je 110mm

Nalijao sam vode u pumpu i nakon toga stavio crijevo vodu u bunar. Prodavac mi je rekao da sam morao stavit prvo crijevo u bunar i onda nalijat vode. Nekak mislim da to nije previse bitno.

Sto se tice zraka, crijevo je stegnutno selnom. Mislim da ne pusta zrak.
Crijevo je rebrasto.

Probat cu veceras ili sutra sa nepovratim ventilom.

- - - - - - - - - -

Samo ti vuce negdje vazduh ko što reče kolega na usisnom dijelu . Jel crijevo sigurno zaronjeno u vodu ? Dali možda krene malo voda pa stane ? Tu bi pomoglo da je usisno crijevo providno tačno bi vidio dali voda dolazi, dokle i šta se dešava.

Bilo je zaronjeno u vodu sigurno. Crijevo je prozirno. Voda se uopce ili skroz malo pomicala.
 
Nema potrebe nepovratni ventil za tu pumpu , problem je vjerovatno što je to rebrasto crijevo takvo da su ta "rebra" ustvari "spirala beskonačna" pa šelna nikad nemože dobro zategnuti jer mora preći jednim dijelom preko tog rebra . Ja sam to riješio što sam uzeo rolnu pvc folije one za omotavanje paleta npr . Omotao dijelove gdje može vući zrak više puta uz zatezanje kolko se može i na kraju oblijepio selotepom i gas.Znači omotaš dobro folijom preko šelne.
 
Nema potrebe nepovratni ventil za tu pumpu , problem je vjerovatno što je to rebrasto crijevo takvo da su ta "rebra" ustvari "spirala beskonačna" pa šelna nikad nemože dobro zategnuti jer mora preći jednim dijelom preko tog rebra . Ja sam to riješio što sam uzeo rolnu pvc folije one za omotavanje paleta npr . Omotao dijelove gdje može vući zrak više puta uz zatezanje kolko se može i na kraju oblijepio selotepom i gas.Znači omotaš dobro folijom preko šelne.

Da, to je crijevo je takva spirala. Probat cu omat folijom, imam folije kojom inace omatam inox bacve.
 
Ili folijom dobro spoj tesi ili silikon izmedju spojle i sreva. Dal ti nije poluspojka ta usisna mozda od plastike jer ako jesye tu vecinom lrzi problem jer se stegnuti nemoze zato sto je selna zguzva pa cesto i pukne. Bez aluminijumskih poluspojki nema zaptivanja

Послато са SM-G361F уз помоћ Тапатока
 
Ili folijom dobro spoj tesi ili silikon izmedju spojle i sreva. Dal ti nije poluspojka ta usisna mozda od plastike jer ako jesye tu vecinom lrzi problem jer se stegnuti nemoze zato sto je selna zguzva pa cesto i pukne. Bez aluminijumskih poluspojki nema zaptivanja

Послато са SM-G361F уз помоћ Тапатока

Aluminijska je poluspojka.
 
Na levoj strani ova spojka je zakon za sve i tu samo ako pukne gumica moze falsirati dpk na desnom sistemu vrlo lako hoce da falsira
b267ff5c7a5a69a2d2614335e0264475.jpg


Послато са SM-G361F уз помоћ Тапатока
 
Evo samo povratna informacija svima.

Sa nepovratim ventilom + ona folija pumpa je povuka iz jednog bunara sa 6.5m dubine.
Iz drugog nije htjela povuci. Ali na drugom bunaru usisno crijevo nije bilo skroz ravno. Tek kad je bilo gotovo sjetio sam se da je to mozda problem.

Kakva su vasa iskustva, jel usisno crijevo mora biti ravno?
 
Probusio sam rupicu 6mm sa prednje strane na delu plasticnog nosaca filtera jer nisam hteo na mesto creva za odusku motora zbog razloga velike temperature. Upalim je na benzin i kad povuce vodu i dam joj gasa koliko joj treba za sistem zatvorim gorivo i sacekam da se takoreci najavi gasenje i odvrnem bocu i ona nastavi sa radom. Malo je samo ispocetka teze dok se ne nadje odgovarajuci protok plina i onda se ostavi u tom polozaju
Tale 242 verovatno ti je nivo vode u drugom bunaru ispod 7m dubine i to pumpa nemoze da povuce ili vrlo tesko. Crevo usisno samo ne sme biti takoreci prebijeno ili suplje
 
Evo gde je postavljeno i u crevu ima mala cevcica koja knap ulszi u rupicu . Ventil je ekstra se pokazao jer veoma je precixan za doziranje a od male boce je za neki plin .najverovatnije za punjenje onaj freon ili slicno
6c4e4ba4f3e441a249cccdb2b8ee585d.jpg
3ed829ad1f97fc377eba5e2d919c0943.jpg


Послато са SM-G361F уз помоћ Тапатока
 
Jos je na testiranju a dosad je odradila oko 9 sati na skoro punom gasu.u boci jos ima

Послато са SM-G361F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh