Motorne pumpe za vodu

Beshla

Član
Učlanjen(a)
1 Okt 2011
Poruka
83
Lokacija
Beograd
Planiram kupovinu dizel motorne pumpe za navodnjavanje. Da li neko ima iskustva sa Kama pumpama? Imam motokultivator sa Kama motorom i mislim da se brzo greje, dok na drugim forumima ih cak i hvale!?
 
Koliku parcelu zelis da navodnjavas i kakav kapacitet bunara imas. Od toga zavisi izbor pumpe
 
Koliku parcelu zelis da navodnjavas i kakav kapacitet bunara imas. Od toga zavisi izbor pumpe

Битно је и какав потрошач (систем за наводњавање) хоћеш да поставиш.

@Beshla

Сматрам да треба да идеш обрнутим смером кад хоћеш да поставиш систем за заливање. Прво њега димензионишеш. Израчунаш колики, тај замишљени систем, захтева притисак и проток, и израчунаш пад притиска у доводним цевима па тек онда на основу тога изабереш пумпу. Онда се вероватно неће грејати и хвалићеш је као и ти други.
 
Poslednja izmena:
Kao sto je @retlav objasnio, to je najbolji nacin za izbor pumpe i uopste projektovanje sistema za navodnjavanje. recimo oblik parcele sirina x duzina. Onda izbor rasprskivaca i naravno njihov broj na parceli. Opet to delimicno zavisi i od kultura koje ce se gajiti. Svaki rasprskivac ima odredjeni protok vode u zavisnosti od pritiska. Prostim sabiranjem koliko rasprskivaca imas na parceli znaces koji ti je protok potreban

http://www.skalagreen.com/sadrzaj/111/naadanjain.html

Tu mozes da vidis nekoliko primera rasprskivaca sa njihovim karakteristikama. Vrlo je bitno da uracunas nekako i pritisak i njegov pad u samoj instalaciji mada se to da regulisati promenom precnika cevi kroz koji protice voda. Nemoj se odmah zaletati pa gledati sve na maksimumu i juriti za najjacom pumpom. Okiten creva i nisu bas toliko skupa, a i sami rasprskivaci nisu neka stavka sobzirom da traju poredjenja radi 5 rasprskivaca koji bacaju u precniku 35 m kostaju kao jedan top koji baca 75 m u precniku. Lepo nacrtaj parcelu i vidi kako ces je najbolje polivati, izracunaj protok pa tek onda pumpa.
 
Moram još nešto da dodam a složiće se i član @vladamiric sigurno. Svaka pumpa ima svoju karakteristiku. Obično su prkazane grafičkim putem.

http://www.pumpe.rs/jednostepene_centrifugalne_pumpe.php

Videćeš pored svake pumpe jedan grafik gde je krivom linijom prikazana zavisnost protoka pumpe i pritiska na izlazu iz pumpe. Pritisak je prikazan u metrima vodenog stuba (1bar=10 m vodenog stuba). Kad bi sad na taj grafik dodao i grafik odnosno liniju sistema za navodnjavanje ona bi morala da se preseče sa linijom pumpe i tada bi mogao da očitaš tačnu vrednost pritiska i protoka pumpe odnosno sistema za zalivanje.

http://i.imgur.com/OTZ7K.jpg

Pogledaj link: ove plave krive linije to su karakteristike raznih jednostepenih cenrifugalnih pumpi, a ove crvene tačke su tačke na krivoj jednog sistema koji čini jedan rasprskivač sa njegovim dovodom od 100 m okiten, fi 32mm. Kada spojiš te crvene tačke dobićeš krivu tog najprostijeg sistema i ona se seče sa krivom pumpe C 158 na tom mestu očitamo pritisak od 33 m visine vodenog stuba odnosno 3,3 bar i protok od 34 l/min.

karakteristike rasprskivača su ti ovde:
http://www.agrogas.co.rs/rezervnidelovi/aqua/aqua-str1.html#aq46

a pad pritiska ćeš morati sam da računaš.
 
Poslednja izmena:
Planiram kupovinu dizel motorne pumpe za navodnjavanje. Da li neko ima iskustva sa Kama pumpama? Imam motokultivator sa Kama motorom i mislim da se brzo greje, dok na drugim forumima ih cak i hvale!?

Kama pumpe su se dobro pokazale kao električne ne vidim razlog da ove motorne budu loše.
Gde imaju da se kupa benzinske i dizel Kama pumpe?
 
Pozdrav.Planiram da kupim Vilager motornu pumpu za navodnjavanje pa me interesuje dali neko ima iskustva sa njima.Imam pobivenu cev od 2 cola na dubini od 8 metra,parcela je veli 50 ari.
 
Ja sam od nekoliko ljudi čuo da su dobre. Na kojoj dubini ti je voda i koliki ti je stalni dotok vode? Jel si zamislio sistem za zalivanje prvo?
 
ima li neko iskustva sa motornom pumpom at 2004 dizel pogon visoki pritisak pravi je dmmb agrotehnika iz zemuna.
neko nešto čuo video itd..
 
a kolo kolko košta ? i može li se nabaviti?
pumpa je 1560 e
a dmb obična 800 l oko 1000 e
 
Postavljanjecevi sam radio pre desetak dana cev je na dubini od 8m a vodeni stubje izaso na 4m,na tom potezu moze do se busi i ima svud voda. Zamislio sam da postavim jedan ili eventualno dva topa.
 
Postavljanjecevi sam radio pre desetak dana cev je na dubini od 8m a vodeni stubje izaso na 4m,na tom potezu moze do se busi i ima svud voda. Zamislio sam da postavim jedan ili eventualno dva topa.

Prvo nadji karakteristike tog topa. Šta je bitno da znaš? Domet (poluprečnik zalivanja) u metrima ti je bitan zbog širine parcele (useva), a radni pritisak u [m.v.s.] ili [bar], protok u [l/min] kao i prečnik dovodnog creva u mm zbog odabira pumpe.
Najbolje da ti dam moj primer: top za zalivanje Jolly 5/4 cola ženski priključak, da bi "bacao" vodu 16,5 m treba mu pritisak od 1,5 bar i 62 l/min (to sve traži sa diznama od 8 mm veća i 4 mm manja). Ako ti je pumpa udaljena od topa nekih 100 m onda ona treba da "gura" vodu kroz neku cev do topa ali da bude što manji pad pritiska u toj cevi jer ti je pritisak potreban i na topu. Recimo uzmeš 50 mm(to je valjda 6/4") ali možeš i 63mm (2") okiten Peštanovu cev.
Isti taj top može da ima sa većim diznama (14 mm veća i 4 mm manja) domet od 29 m a tada mu je potreban pritisak od 5 bar i protok od 311 l/min. Tada bi ti odgovarala dovodna okiten cev od 63 mm.

E sad vidiš da je raspon pritisaka na topu od 1,5 do 5 bara i da je protok od 62-311 l/min. Pošto su za navedene cevi padovi pritiska vrlo mali, maksimalno 1 bar (ma ni toliko)... onda ti treba neka pumpa koja će da zadovolji uslov 1,5 bar na topu + 1 bar pad pritiska u cevi= 2,5 bar (minimum pritisak) do 5 bar +1 bar =6 bara. I ta pumpa može imati protok oko 311 l/min al ne manje od recimo 100 l/min. Na kraju odete kod prodavca Villager pumpi jer ima raznih Villagerovih pumpi u ponudi a oni će Vam pokazati najmanje jednu koja će odgovarati Vašim potrebama.
 
Nazad
Vrh