Motorne pumpe za vodu

E hvala, koristan savet, najbolje je cuti od nekog ko koristi i ima iskustvo. Imam neku kosilicu sa kineskim motorom, i to mi je jedina stvar sto imam a da ima ugradjen kineski 4 tk motor, i stvarno vec 10tak godina to radi, nikako da ispusti dusu. Pali lako, i do sada sam samo cistio karburator, filter od vazduha sam pravio jer nema da se kupi, i crevo od iberlaufa menjao. Al ovako stvarno radi OK, ja se nisam nadao da ce toliko da traje,radi stabilno i sto kazes pali odma.
 
Ja imam 3 komada i koristim oko 3 godine ,TIP 2" cola -tihe su i mali potrošači -djelovi džabe -malo me zezo plovak ja naručio novi karburator za 10 dolara - tomosica SMP2 komšije polude od nje -zvrči onaj lončić od auspuha ko lud .
Možda sam neumjeren što se tiče tehnike al takav tip auspuha je na tomosu valjda već 50 godina -čudi me kako naši pametni strojari nisu nešto pametnije smislili ili to tak mora bit ,,,
 
Od tomosa sam imao neki mali vojni agregat sa UMO-06 motorom. To je radilo dobro, dobro je palilo, jedino mu pukao rezervoar (to je covek rekao u prethodnom postu). Mada ga ja nisam nesto ni koristio, posto je bio slab, mislim 600w, pa sam ga prodao.. a ni rezervoar nisam uspeo da zakrpim, mada sam pokusavao i sa poliesterom, al benzin pojede to...Mada opet to radi na mesavinu, petljancija stalno praviti, i jos ako je operater nemust pa sipa cist benzin moze svasta da bude..
 
Ovu sam napravio od agregata koji sam kupio na Limundu za 5000din

[video=youtube_share;MdtrO8xgAs4]https://youtu.be/MdtrO8xgAs4[/video]
 
Misljenje iskusnijih...
Da li ce pumpa honda original od 3 cola moci da "tera" top na udaljenosti od nekih 150 metara nekim optimalnim pritiskom za pristojno zalivanje? Bunar je dosta izdasan i tu nema problema. Pre sam koristio elektricnu sa tri radna kola koja je bas nabijala pritisak ali sam je zamenio sa motornom
 
Kakav top imas? Ja sa Loncin pumpom 3 cola na 100 m teram mali top,dizna 13 mm, i bunar i creva su fi 50.
 
Imam problem sa motornom pumpom tomos. Prošle godine je palila i radila dobro. U toku zime sam je jednom palio i radila je par minuta. Sada sam je u dva navrata palio i upali kako treba i radi i pogura vodu ali radi par minuta i ugasi se. Opet je upalim i radi par minuta i opet se ugasi. Prima gas i sve je normalno dok se ne ugasi.
Da li znate šta bi bio problem?
Hvala
 
Очисти систем довода горива......провери палење, јер кад се згреје и угаси се.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Nije moj snimak. Da su mi creva većeg prečnika i bunar tri cola verujem da bih mogao i dva tako mala topa da teram. Mada sa ovim jednim imam zahvat od 35 m prečnik.
 
Imam problem sa motornom pumpom tomos. Prošle godine je palila i radila dobro. U toku zime sam je jednom palio i radila je par minuta. Sada sam je u dva navrata palio i upali kako treba i radi i pogura vodu ali radi par minuta i ugasi se. Opet je upalim i radi par minuta i opet se ugasi. Prima gas i sve je normalno dok se ne ugasi.
Da li znate šta bi bio problem?
Hvala
Moze biti i cep rezervara da pravi vakum

Послато са SM-G361F уз помоћ Тапатока
 
Bio sam danas kod majstora. Najverovatnije da je problem sa dotokom goriva odnosno sa slavinom za gorivo. Malo je nefunkcionalna jer ne otvara do kraja. Moguće je da motor troši više goriva nego što karburator može da dobije. Probaću sutra opet na licu mesta pa ću videti šta dalje...Hvala za pomoć kolege....
 
Probao danas i pumpa radi. Verovatno je problem u slavini za gorivo a možda je i majstor pročistio neka manja začepljenja. Uglavnom kupiću kad stignem drugu slavinu pa ću da zamenim.
 
Drugari da li bi mogao tomosov motor mp 500 N onaj narandzasti (60ccm 2,1kw 1bar)da vuce vodu iz bunara, a od nivoa zemljista do vode ima 2-3 metra. Do dna je verovatno nekih 6.m. Hocu da probam cisto da bih video koliki je priliv vode u bunar. Jer je to vec postojeci bunar jedno 100.m od mog visnjara. Pa da bolje ulozim pare u kap po kap odma a ne da dajem pare za kopanje novog izvorista koje kosta oko 200.evra.
Koja su vasa misljenja ovako okvirno ako nije problem da mi da neko odgovor?
Iscitavacu ja temu svakako samo nemam sad vremena a za to mi treba pola dana sigurno.
Pozdrav.
 
Tomos motorna samo usisna pumpa vuče sigurno sa dubine od 4-5 m. To je dužina usisnog crijeva s korpom.
Za kap po kap ja sam stavio tank s dovodom od 6/4 okiten. Izlaz 1" ventil, filter, ventil i dalje razvodiš kako ti treba.

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 
Probacu cisto da vidim koliki je dotok vode. I da li se isplati koristiti taj vec postojeci bunar.
Hvala! :ppozdrav:
 
U principu sve cenrifugalne pumpe povlace vodu do 7m dubine vodu od tla tako da ce i ta povuci bez problema. E sad ako je vakumska ona ce sama povuci dok ove visokog pritiska bez klapne na usisu morahu prvo cesmom da se povuce voda i ozraci pumpa i najbolje je nepovratni ventil staviti ispod

Послато са SM-G361F уз помоћ Тапатока
 
poslednjih mesec dana sam malo majstorisao oko bunara i sistema zalivanja pa reko da podelim utiske .Stari bunar od tri cola mi je dovukao pesak do nekih 7 metara dubine i jednostavno vise nije bilo mogunosti da zalivam svoje biljke. Imao sam trofaznu veliku pumpu jastrebac sa tri radna kola koja je nabijala veliki pritisak u moj skromni sistem za zalivanje (VATROGASna creva sa stalkom i jednim topom maks. udaljenosti nekih 170 metara). Uvek je bilo neke patnje da se dovuce stub vode do pumpe,pa pumpa ima one pletenice koje malo po malo pocnu da pustaju vazduh... Odlucio sam se da izbusim novi bunar na nekih 3 metra od starog i da ubacim motornu pumpu samousisnu. Bunar sam izbusio na 26 metara a voda je na nekih 5 metara(pumpa mi je ukopana neka 2 metra) poslednjih 5 metara je stavljeno sito a okiten je od dva cola. Kupio sam dosta onih spojnica za okiten i pomocu jednog kolena doveo sam vodu do kucice u kojoj mi se nalazila stara pumpa. Kupio sam hondinu (Mio) malo koristenu od 3 cola i pomocu jos jednog kolena i malo improvizacije uspeo sam da sredim usis. Za deo na izlaznos strani sam najpre morao da potrazim onu spojku koju navrcem na pumpu (spoljni nAVOJ) I koja se zavrsava varogasnom spojkom na koju sam posle namontirao jos jedno koleno sa okitenom duzine koja je bila dosta da stigne do nivoa zamlje (oko 2 metra) i tu sam jos jednim kolenom izvukao sistem na njivu. Ovo sada je milina ! dva puta sam zalivao po nekih 5-6 sati i sve radi odlicno. Vode ima dosta,pumpa odlicno radi ali ipak ne daje ni priblizni pritisak kao ona stara (kod ove motorne cim su neka creva malo porozna odma se vidi manjak pritiska dok je ona stara terala i sa 3-4 supljikava creva) ali ipak ovo dosta skuplja varijanta .
 
Mislim i da si stari bunar mogao resiti ili buckalicom izvuces pesak ili drugim crevom kojim kontra smerom teras vodu u cev . Voda bi pod pritiskom ispuljala sav pesak postepeno napolje iz cevi i posle pumpom na otvoreno i sto krace crevo povuces vodu i isterujes jos pesak sa vodom pod velikim gasom.Ja sam skoro nov bunar busio i nasli smo zuckasti pesak i soder u sloju oko 1,4m a teki znaju sta je taj sloj. Vodu takoreci i bez analize bi smeo piti koliko je bistra i bez ikakvog mirisa samo sto moram jos da ispuljavam zbog peska ali imam filtere tako da nije problem a uskoro ce topovi raditi pa cu mnogo lakse isterivati van da se iscisti
 
Ford pumpa 3 cola tuce ko blesava ali i to je kinez samo mozda malo bolji kvalitet
1c52c1a012efac0a92f85fe261251419.jpg


Послато са SM-G361F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh