Motorne pumpe za vodu

Posto je semering za DMB -a posto treba drugaru da zamenim uskoro jer poceo je ponekad pomalo da kapne iza pumpe
Ako je semering za turbinu slap 800 cene se kreću od 1200 do 4500( preko puta najlona u NS) . Imaš ih i u RUMI na bregu kod jurce sa ugradnjom oko 3000 din ako tije problem ugradnja i ako to nisi nikada menjao mogao bih napraviti havariju koja može mnogo skuplje da košta. Proguglaj po netu naruči sitijem i za dva dana ti stiže na kućnu adresu . Skoro sam menjao i stavio najeftiniji zato što mi bunar peskari i nemam zasada problema a stari sam malo popravio i služi kao rezerva :ppozdrav:
 
Ako je semering za turbinu slap 800 cene se kreću od 1200 do 4500( preko puta najlona u NS) . Imaš ih i u RUMI na bregu kod jurce sa ugradnjom oko 3000 din ako tije problem ugradnja i ako to nisi nikada menjao mogao bih napraviti havariju koja može mnogo skuplje da košta. Proguglaj po netu naruči sitijem i za dva dana ti stiže na kućnu adresu . Skoro sam menjao i stavio najeftiniji zato što mi bunar peskari i nemam zasada problema a stari sam malo popravio i služi kao rezerva :ppozdrav:
Vec sam napisao, ali ponovicu da je zamena semeringa laka. Potreban je dugacak sraf M10 koji se uvrce u kolo i kad dodje do radilice napinje kolo koje naleze preko konusa i tako se svlaci. Jedino ako ima korozije treba procistiti navoj na kolu. Naravno potrebno je zadrzati kolo, tj. radilicu da se ne okrece.
Na starom ti se verovatno istopio ili pukao onaj plasticni prsten koji steze onaj grafitni deo oko gume. Kvalitetne plasticne stezaljke ili zica i malo lepka za gumu i gotovo:ppozdrav:
----------------------------------------------
PS.
Vica je dobar poznavalac malih motora i samih pumpi za navodnjavanje. Samo da ne pocne kao prijatelj Zika da od samohodnih kosacica pravi pumpu za vodu
 
Poslednja izmena:
Planiram da kupim novu pumpu 3". Trenutno koristim tomosovu smp2. Dvoumim se izmedju onih kopija honde sa "kupujem-prodajem", cetvorotaktne benzinke, 115e i dizelke "kipor" koja kosta 280-320e.
Interesuje me vase iskustvo sa ovim pumpama, potrosnja, eventualni problemi...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ja radim preko kipor motora na dmb pumpu slap 500. potrosnja je priblizno od 0,5/0,7L cas sa skoro 4/5 gasa.Posto je na Kiporu original pumpa veceg kapaciteta i mislim da je 800L /min iskoriscenje je vece ali potrosnja je ista . Benzinci su dobri i koliko od rodjaka cujem potrosnja je oko 1L na cas mah.sad za koju povrsinu je namena neznam ali mislim da bi kipor odradio veci posao i mnogo manje problema sigurno. Motori u principu nisu losi dosad nijedan jer nikog necujem jos da ih kudi i jedino pratiti nivo ulja i redovno menjati. Prve serije su imale porozne deklove pa ih pesak prosuplji mada je i to vrlo redak slucaj. Dugorocnije gledano ja bih uzeo kipora ipak jer dizel je dizel.Besprekorno pale i rade i za preko 1200 radnih casova sa kiporom jedini kvar je pukao kanap za paljenje. Ni filter nafte jos nisam menjao niti prao. a bolje da nepricam sta sve radi i na kojim vrucinama
 
Planiram da kupim novu pumpu 3". Trenutno koristim tomosovu smp2. Dvoumim se izmedju onih kopija honde sa "kupujem-prodajem", cetvorotaktne benzinke, 115e i dizelke "kipor" koja kosta 280-320e.
Interesuje me vase iskustvo sa ovim pumpama, potrosnja, eventualni problemi...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
Kipor pazari i navodnjavaj,potrosnja oko 1 l dizela na cas,tomos je igracka za kipor,uzmes od tri cola i radis rad:osmeh:
 
Sa tomoskom trenutno vucem oko 140 l/min i potrosi mi preko litre na sat. Bunar je fi 63 mm pa redukovan na fi 50 mm i nepovratni ventil. Planiram da izbacim nepovratni i tu redukciju pa bih trebao dobiti i na protoku...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
uf u cega sam se ja upustio ovo leto ni sam ne znam da li cu uspeti da sredim sta sam zapoceo! kupio sam jednu staaaru japansku pumpu za vodu u bas losem stanju, polako sam je rastavio (pola sarafa koji su bili iznutra su poodpadali cim sam ih uhvatio), liveni deo sa lopaticama je naravno pukao (planiram napraviti novi istih dimenzija ali od metala) , neki prsten po kojem je klizio taj deo sa lopaticama je bio dosta pohaban pa sam i njega uspeo jedva da izvucem napolje (morao sam grejati rupu da bi ga izvukao) planiram napraviti novi verovatno od mesinga. Sve u svemu pumpa je bas gabaritna, jako puno nekih cudnih kanala ima u sebi i nadam se da cu je uspeti popraviti. protok joj je deklarisani oko 1300 l/m. Ako je neko radio nesto slicno neka javi pa da imam koga da konsultujem za neke sitnice. postavicu i dosadasnje radove u slikama ovih dana
 
овако, на парцели 100х50м поставио бих систем кап по кап за малину полану, значи планирам 33 реда по 44м и по два латерала са сваке стране реда значи 66х44 је 2904 тј око 3км укупно, узео бих црево са 6л/м/х то значи око 18000 литара на сат односно 300 литара у минуту. бунар је ту на њиви, дубина на којој је вода је 6м. сад ме интересује следеће, губитак притиска да би се извукла вода на површину је 0,6 бара, е сад, окитен црево би било 100 м, ако би користио пумпу са горе поменутим протоком на црево од 50мм имао бих на крају црева губитак око 3,5 бара значи ако бих хтео пад до 1 бара требало би ми црево пречника барем 63мм. заинтересован сам за пумпу wp-35 villager, код ње је излазни пречник 50мм. да ли ће ако преко одређене спојке направим спој излаза са пумпе од 50мм са цревом од 63мм бити одређених проблема у притиску црева и протоку?
 
E ovako. Imam dve tomos pneumatske pumpe i koristio sam ih za zalivanje kukuruza sa grunerovim topom od 6/4 kao i za zalivanje paprike i kupusa sa 9 plasticnih rasprskivaca koji su postavljeni na 5 metara jedno od drugog. To je funkcionisalo sa problemom potrosnja goriva i efikasnosti natapanja. Noviji je trosio oko 1l/h dok je stariji je trosio malo manje od litra. Njemu je slabija kompresija pa nije mogao da dostigne broj obrtaja kao noviji, i nisam mu nikad davao gas do kraja. I kad se crta podvuce meni godisnje odlazi preko 20000 dinara na gorivo, a zalivao sam 27 ari kupusa, 18 ari paprike i 38 ari kukuruza sa losim rezultatima, tj. slabo je natapalo. Vode ima koliko volis, cev 6m promera dva cola pobijena u zemlju u njoj u sred leta ima 3m vodenog stuba. Koristim vatrogasna creva od dva cola. Razmisljam se o kupovini villager VDP50. Hteo bih da cujem vase misljenje o mom problemu.
Karakteristike pumpe:
e6zybl.jpg

Karakteristike rasprskivaca:
2jb3hl.jpg

NA ovim rasprskivacima sam prosirio dizne na na 3.2, smanjio sam precnik jel mi njive nisu sire od 15-20m, ali sam dobio kolicinu vode.
Kakteristike topa:
2mzwlr9.jpg


Sta vi mislite, da li ce mi zavrsiti potrebe ovaj Villager. Hteo bih da zalivam sa crevima od 2 cola i koliko je to dobro?
 
Poslednja izmena:
pozdrav, interesuje me da li bi mi odgovarala Villager Motorna Pumpa WP35 za kap po kap. Kako se pokazala u radu, dali neko zna?
 
Pozdrav forumasi ako moze odgovor na isto pitanje kao sto je postavio thrasher 88 i eventualno koja joj je potrosnja?
 
Kolege da li neko ima pumpu villager wp-35 i da li moze odgovor na pitanje kako je zadovoljan i kolika joj je potrosnja?!Hvala unapred!
 
Pumpe su do sada se solidno pokazale pogotovu ove vece vp35. Protok vode je oko 600L/ min i pritisak oko 2,5 bar koliko sam video. Kod nas u zavisnosti od visine stuba vode mogu terati od 5-6 pa do 15 plasticnih rasprskivaca a dosta njih ga koristi i za kap po kap jer je tu jos bolji. Po nekom pravilu za rasprskivace i topove je potrebna pumpa veceg pritiska od 5-6 bari barem jer tek onda rasprskivaci prave sitne kapljice ali i ovako zadovoljava. Ima sad i model sa tom pojacanom pumpom samo je skuplji. Sto se tice potrosnje to je maksimala 1L na cas na punom gasu. na pola gasa otprilike pola od toga i to je potvrdjeno kod nas u radu. Spram tomosa ovo je ipak mnogo bolje resenje i nema neke problematike uopste ni sa motorima. Osnovno samo menjanje ulja i svakodnevna kontrola ,oprati filter vazduha . Rodjak moj je urnise vec 5 godina i jos radi ko sat. Pre neki dan sam je oprao celu jer je radila i sa nacisto zatvorenim rebrima stubline koliko je blata bilo .Sad mi zao sto je nisam slikao da vidite kako netreba raditi sa masinom
 
Pozdrav ljudi.Imam problem sa Tomos pumpom.Danas prvi put da je probam,kad ono nece da vuce vodu.Posto vodu vucem iz potoka,pustio sam vodu prirodnim padom i ona je pocela da je izbacuje na izlazu,ali sama da vuce vodu nece nikako.Sta bi mogao biti problem?
 
Dali je neko probao na hodninoj pumpi uradi pogon na butan,autogas mesto benzina?
 
Klauzz moras na usisnom crevu imati nepovratni ventil ili korpu da drzi stub vode kad se napuni pumpa, i tad ce povuci. Cim se malo vrati voda ili cak i ventil nezatvori voda se vrati i isprazni deo pumpe i onda radi na prazno sto rekli i nevuce.Ili da neko rukom zatvori crevni vod i naspe se voda i upali pumpa i cim pod gasom povuce ruka se skloni sa potopljenog creva usisa i mora povuci.
Bado mislim da su radili na butan neki ali je koliko sam gledao na slici to direkno sa boce ide reducir pritiska i to verovatno podesavajuci i crevce u karburator. Ocima nisam video ali mogucnost postoji u praksi i radi
 
Pozdrav ljudi, imam problem sa Villager Motornom Pumpom WP35 koju sam pre nekoliko dana kupijo novu. Bunar imam buseni od 2 cola, usis na pumpi sam reducirao na 5/4 cola i spojio alkatan crevo od 8m i na kraj prisrofio usisnu korpu i sve to stavijo u maticnu cev u bunar. Kada napunim vodom i startujem pumpu ona izbaci max 10/15 litara vode i ni kapi vise i to konstantno tako vise puta sam probao. Pa me interesuje sta bi mogao biti problem dali do pumpe ili nesto drugo. i da napomenem u bunaru do vode je 5.5 metara od zemlje.
 
nema garancije za tu pumpu.
nije od poznatog proizvođača,t.j. kineska je, raspašće se verovatno vrlo brzo.
Turbina je od špialtera, koji se sam po sebi razgrađuje. Kad kupujete pumpe, obavezno gledajte da li je turbina od aluminijuma ili je kineski špialter.
Viladžer me je razočarao, bio sam da vidim wp35, pa tu je tubrina dobro da nije od šećera napravljena.
Novi Sad preko puta Unijaplasta, imaju LONCIN pumpe, izuzetan je kvalitet. Ili Tomosova ali da ima barem 25 godina pa reparirati. Honda se podrazumeva kvalitet ali to košta papreno.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh