Kruška

Pre par godina bese savetovanje o krusci i dunju ,na polj.fak. u ns i zakljucak je da vocari moraju da nauce da zive sa ervinijom , ona je uvek prisutna , a na tebi je da je drzis pod kontrolom.
Prati temu , iscitaj i temu o dunji i ovu i polako , nema razloga da izbegavas krusku ,ako si naumio nju da sadis.
Veci ce ti problem biti kruskina buva ,nego ervinija , ali ni to nije razlog za odustajanje.
 
hvala na odgovoru i savetu. mislim da ću Vas poslušati. Podloga je dunja BA29

- - - - - - - - - -

hvala na odgovoru i savetu. mislim da ću Vas poslušati. Podloga je dunja BA29

- - - - - - - - - -

hvala ubovicratko

- - - - - - - - - -

Aleksandar77 da te pokušam odgovoriti od odgovaranja sadnje kruške. Mišljenja sam da svaka vrsta voća pa čak i sorta imaju svoje probleme u toku gajenja. Tako da je nemoguće izbeći ih. Dakle, spremaj se za rešavanje problema i uzgajaj šta si smislio. Bitno je na vreme reagovati i biti prisutan u voćnjaku i biće OK

- - - - - - - - - -

Ja ću saditi na 1m međusobnog rastojanja i 3,5m međuredno viljamovku, pacams triumf i karmen krušku. Gusta sadnja, špalir i kpk. Černozem zemljište podloga dunja BA29

- - - - - - - - - -

Hvala vam ljudi na odgovorima,razmislicu do petka za kad sam planirao sadnju mada cu najverovatnije da ih posadim pa sta im bog da.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk
Sadi samo Aleksandre i prati situaciju. Trudi se i biće to ok. I kod mene na severu vade kruške masovno zbog kruškine buve a ja je sadim:osmeh: Možda sam luda ali odluka je pala
 
Hvala Zorice a sto spalir,jel to mora kad je podloga dunja ba29?Interesuje me i kakve su sadnice viljamovke bez posrednika ,kalemljene direktno na dunji ba29?

Sent from my LG-H440n using Tapatalk
 
Pa to se ne radi...Kalemi se sa posrednikom jer vilja je malo manje kompatibilna sa dunjom, a kaluđerka , kao najčešći posrednik vrlo brzo i lepo kalusira...
Ali to nema veze sa porastom...vidi tamo tabelu bujnosti i videćeš koje podloge idu na špalir a koje ne....
Još nešto...uzmi neku ozbiljniju literaturu pre glavne odluke...ovde na forumu možeš dobiti dosta motivacije i poneki dobar savet, koji će te zagolicati, ali uzmi knjigu i edukuj se...Jer sve što više ulaziš u suštinu, bez knjige, postavljaćeš , nekima koji znaju, smešna pitanja...
Naravno da ja nisam među njima jer nemam ni knigu ni veći zasad...više za svoje potrebe...
A ti ne odustaj!!!Puno sreće...
 
Pa to mi sad nije jasno,prethodni rasadnicar koji mi je nudio sadnice bile su sa posrednikom kaludjerkom ali je rasprodao sadnice dok sam se ja smislio sta i kako a sad sto sam nasao sadnice kaze mi lik sto ih prodaje da su direktno na ba 29,pa sam zato i pitao kakve su a mozda me i muti nesto ovaj lik posto vidi da se ne razumem .

Sent from my LG-H440n using Tapatalk
 
Problem viljmovke kalemljene direktno na ba 29 imam i ja, tj imam nekih 70-ak takvih sadnica koje su završile 3 vegetaciju i nemaju nikakvih problema za sada... Videćemo u budućnosti kako će se pokazati.
 
Poštovani voćari, ima li neko iskustva kako srasta, to jest kakva je kompatibilnost kruške sorte jerbasma(vodenjača) sa podlogom dunje? Javlja li se problem kao kod viljamovke ili je ok kao kaluđerka na primer?
 
Problem viljmovke kalemljene direktno na ba 29 imam i ja, tj imam nekih 70-ak takvih sadnica koje su završile 3 vegetaciju i nemaju nikakvih problema za sada... Videćemo u budućnosti kako će se pokazati.
Neke ne rastu bas najbolje dok druge odlicno rastu, bez obzira postoji li posrednik ili ne to je moj zakljucak
 
Pa eto, ali ja za sada imam utisak da je to na posredniku samo da bi se uzelo više para za sadnicu... No kažem vreme će pokazati...
 
Evo i ja posadio malo viljamovke.
Nego interesuje me spalir ako moze neki savet bio bih zahvalan,koliki treba da su stubovi,na koji razmak idu i na koji razmak se stavlja zica.Hvala
f3e0f5c9f96d79c0836547a48bb277be.jpg


Sent from my LG-M250 using Tapatalk
 
Na koji si razmak ovde sadio? Što se tiče špalira, stubove na 10 m, dovoljni su 2,5 m stubovi, pola metra u zemlju i 2 metra iznad... Prvi red žice na 80 cm, tama na toliko ih kratiš u proleće, a ostalo redovi po potrebi, recimo na 40 cm...
 
Hvala na odgovoru Shale,ovde su na razmaku 1.8 a izmedju redova 3.6 a koji su stubovi bolji ,drveni ili betonski?


Sent from my LG-M250 using Tapatalk
 
Predpostavljam na dunji?... Pa što se tiče stubova sigurno su betonski dugotrajniji, a ni drveni nisu za bacanje.
 
Predpostavljam na dunji?... Pa što se tiče stubova sigurno su betonski dugotrajniji, a ni drveni nisu za bacanje.
Na dunji je viljamovka a stubovi bi me kostali priblizno i betonski i drveni posto imam i kalupe za pravljenje betonskih a imam i bagrem i bor pa zato pitam koji su bolji da stavim

Sent from my LG-M250 using Tapatalk
 
Po meni si trebao u redu 1,5 metara, ali no, biće i ovo dobro... Što se tiče stubova, ako imaš mogućnosti da ih sam izliješ uradi to, jer sigurno nećeš štedeti na materijalu. Jel si stavljao još nešto pored viljamovke?

PS. Evo i mojih Viljamovki na BA29 bez posrednika, završile 3 vegetacju:

2im15wy.jpg

1jp751.jpg

34gn439.jpg
 
Nazad
Vrh