Kruška

Ja bih rekao da je ovo junsko opadanje, samo malo poranilo kao i sezona cela.

Послато са HUAWEI Y530-U00 уз помоћ Тапатока
 
Данас сам погледао штете од мраза. 26. априла најнижа измјерена температура на 95 цм је -2,6 степени Целзијуса. Топломјер није скуп и може да гријеши до +- један степен. Крушке су прилично добро поднијеле тај мраз. Опалих нема много као ни црних. Истина један дио има са ожиљцима од мраза, али како нису за продају то ми не смета.

- - - - - - - - - -

 
Evo i mog mini voćnjaka:

1zmdsi0.jpg

2cwo8it.jpg


Na nekima ima i plodova:

Abate Fetel:
358ynif.jpg

Santa Marija:
1625y02.jpg

Viljamovka:
xatfkg.jpg


Sad je u 2 godini. Dosta sam plodova poskidao, a na ponekima je i ostalo, čisto da se proba. Slike su od pre 10 dana.
 
Poslednja izmena:
Samo Tangerina i Knjaz Miloš obična i s limunom... Te flaše su skupljane 5 meseci i još mi fali 20-ak komada... :osmeh:
 
Mene tako konferans muci, nit rodi nit cveta... Zavrnuli me za santa mariju na sejancu i ja sta cu uzmem konferans, a tek sam posle cuo da nikako nije za nase podrucje , zbog ozegotina na listovima koje se javlja leti.
Buja kao lud , listovi uvek odrpani , bar da cveta , nemora da rodi i ovako je tu kao oprasivac.
Eto preporuka i od mene , izbegnite konferans.
 
Ne znam da li je dovoljna santa marija kao oprasivac, ili karmen umjesto abate. Pametni su ljudi, viljamovka, santa marija, butira, boskova bocica
alex.bundalo@
 
Imam zasađeno (sve po jednu sadnicu) dvogodišnje butiru i junsku lepoticu i ovogodišnje zasađene junsku lepoticu, karmen, kaluđerku i viljamovku (na sejancu). Samo viljamovka ima napad vaši. Da li je moguće da je ona malo osetljivija ili je se samo vaš na toj sadnici javila za početak?
 
Mislim da to nema veze toliko sa sortom , tu se pojavila za pocetak.
Moguce da je malo bujnija od ostalih , pre krenula da gura mladare, pa se vas tu naselila
 
Ja sam vec kupio creva i kapaljke, i isto sam planirao na to bure od 1000L, ali zar nije moguce da se podese kapaljke da curi kod svih isto, i ako se malo smanji pritisak zar nece i dalje da curi kod svih samo sporije?
Jedino sto ne bih digao na 2.5m vec na 1.5m jer sam hteo da preusmerim oluk sa kuce da ide direktno u bure.
 
Može da se namesti to je najmanji problem ali kada je bure puno normalno je da je jači pritisak i sve kapaljke puštaju približno istu količinu vode.Kako se prazni opada pritisak tj jako bude mali pritisak i zbog otpora u crevima ove bliže buredu dobiju npr 2 l vode po satu a one krajnje npr 1 l po satu.Zato je najsigurnije imati konstantan pritisak i te prve i poslednje kapaljke imaju približno istu količinu vode.I kod mene gde bunar curi konstantnim pritiskom ima malo variranja ali nije strašno.Merio sam svakakve kombinacije i sa sitom i bez sita i na 2 m od bunara i na 400 m od bunara i prvi,drugi ,treći deo voćnjaka ,prve i poslednje kapaljke u svakom delu, ima variranja ali nije strašno .Najveže variranje je iz bureta,cisterne sa slobodnim padom.Sve u svemu za navodnjavanje mnje više ali za prihranu preko KPK je problem.Nedavno me je Vasovac ubedio da je najlakše prihranjivati preko KPK pa sam za Veliki petak slučajno pršao pored Skala Grina u Zemunu i kupio Venturijevu cev tj komplet (5600 din) za cev od 1 col,tako da sam posle vaskršnjih praznika uradio sva ta merenje na sistemu da bi svako drvo dobilo približno koliko toliku istu količinu hrane.
 
Ja sam takav isti venturi morao da skinem sa sistema i prebacio prihranu na usis , postavljao sam slike.
Kod mene je bio problem , da bi venturi poceo da vuce , morao sam dosta da "gusim" pumpu tj.smanjujem glavni vod ,da vise gura kroz venturi da bi povukao prihranu ,a to se odrazilo na kolicinu vode i cudan zvuk pumpe.. Al sam i objasnio..
Ovi iz skale su kod mene "projektovali" sistem i venturi i sve ,sad gde je tu problem nisam hteo ni da cackam ,prebacio na usis i odlicno radi.
 
Aj javi, ja se razmisljam sta da uzmem.
Kanacki, da li takav system moze da funkcionise ako mi je pumpa potopljena u bunaru, znaci pumpa pa onda bure sa prihranom. Vidim da je tebi prihrana pre pumpe, meni je bunar dubok 30m pa moram da uzmem "raketa'' pumpu i prihrana bi mi bila izmedju pumpe i vocnjaka. Sad neznam sta mi je pametno raditi, da ne bacam pare za venture ako ima bolje i jednostavnije resenje.
 
Nazad
Vrh