Kruška

Da li neko zna koje sorte kruske oprašuju Karmen?
nasao sam na nekom italijanskom sajtu posto i mene zanima - kazu da posto cveta u isto vreme kad i vilijamovka dobar oprasivac je vilijamovka, konferans i neka Coscia

http://www.freshplaza.com/article/99023/Italy-Carmen-pear-successfully-cultivated-all-over-the-world
 
A ja sledece jeseni planiram sadnju oko 3000 stabala pa se lomim sta da posadi. Karmen ili vilju ili pola pola? Koja joj je cena ove godine?
 
ako se odlucis za karmen sadi karmen kalemljenu na dunji,ako se odlucis na viljamovku idi na varijantu kalemljenu na posredniku kaludjerke,sejanac mi se nesvidja pre svega zbog bujnosti a i dosta kasnije prorodi,ali je vek trajanja stabla dosta veci
ako ides pola pola onda je definitivno preporuka viljamovka na posredniku
 
To se podrazumeva, imam posadjeno 1000 vilji i 100 karmen ali ako se dobro prodaje karmen i po dobroj ceni da posadim 3000 karmen? Jedino me plasi sto nema druge opcije t.j. ne moze u rakiju i industriju.
 
ove godin eje bila oko 100 dinara za Ruse u mom kraju,mada je islo samo nesto malo jer je imala los kvalitet,inace prosle godine je isla oko 100-120 dinara po KG.E sad druze moj najpametnije ti je da istrazis trziste u tvojoj okolini,sta ide i sta se trazi kakve su cene za Karmen kakve za Viljamovku pa na osnovu tog odluci sta ces saditi
 
Evo pročitah svih sto strana na trmu kruške i Boga mi može se dosta naučiti, za par dana mi stiže rezultat sa analize zemljišta i onda ću videti šta ću i kako ću saditi. Već sam pisao u jednoj temi o mojoj parcelici (50x12m) ali ću korisnog prostora za voćnjak imati (35x10m) i tu prema nekim mojim procenama i računicama mogu "zabosti" oko 120 sadnica po principu guste sadnje. Međuredni razmak 2,1m i razmak među stablima 1,2m na žici, naravno ako analiza bude povoljna za takav vid sadnje tj za tu podlogu. Planirao sam sledeći sortiment 100 kom Viljamovke i 20 kom oprašivača (junska lepotica, butira, santa marija). Danas sam imao prve radove na parceli krčio sam neke samoraste đžanarike pošto na tu parcelu niko nogom nije kročio preko pet (5) godina, sutra treba da dođe čovek da uzore i isfrezira. E sad na toj parceli postoji pet dunja koje su usled nebrige zažbunile, a ja bih hteo da ih ostavim pošto lepo rode zanima me kako da ih kultivišem i kada pa da to bude normalan oblik stabla a ne žbun? Takođe dogodine planiram sadnju kruške na još jednoj parceli od 1/2 jutra(105x27m) samo moram prvo doterati papirologiju u red da mogu da je nakačim na gazdinstvo. Tamo bih išao međuredno 3,7m, a razmak među stablima takođe 1,2m tako da bih se uklopio u sedam redova sa po 88 sadnica što je negde oko 615 sadnica ukupno. Ovu manju parcelu cu ovekovečiti fotkama od početka pa do kraja danas sam napravio nekoliko fotki one đžungle pa ću kad sve dođe pod konac da objavim ovde. Da procenite moje drage kolege dal sam i koliko dobro odradio posao sa obzirom da sam totalni početnik u voćarstvu i nemam pojma niočemu.
Zemo savet mali sto se podloge tice nisam daleko od tebe i koliko vidim ove ne uspeva Dunja MA (verovatno zbog krecnjaka) uglavnom su sve sadnice zutog lisca i slabo napreduju - trazi sadnice na BA29 podlozi ona odgovara
 
Juče napokon uzorano jedva nađoh u Kuli gradu traktor koji je dovoljno mali da se provuče do budućeg voćnjaka, a opet dovoljno snažan da može da uzore livadu od 5 godina :osmeh: . Danas odmor pa sutra freziranje i onda čekanje na rezultate analize i ondak kopanje rupa i izbor sadnica. Hvala zemo na savetu uzeću u obzir.
 
blago tebi ja moje ne znam ni kada cu moci da uzorem,traktor imam dovoljno jak za tako nesto ali me nece vreme,kisa natopila zemjlu ovih ana ko u majskim poplavama,sadnice cekaju u trapu ko zapeta puska samo da se posade,nadam se da ce moci da se uzore nekako za 10 ak dana
 
i bolje tako,jos ako bude vetra bice super,nadam se da ce i kod mene de bude bolje,za jednunjivu znam da moze da se odradi ona je na pesku tu idu sljive i kajsije ali zato druge 2 gde ce ici kruska me ubijaju :(
 
sadim karmen i junsku,mada imam i kaludjerku,santa mariju,butiru ubacicu i od njih nesto to je sigurno i dobio sam neku iz bosne tj uvezenu iz holandije ali nece da mi kazu njen naziv,imam negde sliku ploda,pokusacu sada da izbacim ovde ako nadjem,nju imam okalemljenu 30-40 kom
 
Ja sam mislio da stavim 100 komada viljamovke i 20 kom oprašivača (santa marija, butira, junska). A ovde na nekih 10 km od mene ima neka firma baš iz Holandije rade sadni materijal mada mislim da su to male sadnica za sad koliko sam ja video pošto sam bio par puta ali nikog nisam zatekao tamo. Biće verovatno za sledeću jesen, a tad ako bog da bi trebalo da posadim još pola jutra kruške.
 
12092013392.jpg
12092013393.jpg
12092013394.jpg
12092013395.jpg


inace moja saak je siroka nekih 12 cm
12092013396.jpg


- - - - - - - - - -

pa sta im rade ako su sada male,aj slikacu ti sada moju viljamovku n aposredniku kaludjerke jednogodisnju,imam sada vremena za slikanja posto slavim danas pa gotovo da i ne radim nista dok gosti ne stignu
 
E pa Srećna Slava domaćine. I da je slaviš još mnogo godina u sreći, zdravlju i veselju!
Odoh sad da odradim oko koza to mi je još jedna opsesija pa se kuckamo kasnije dok tebi nestignu gosti, a ja neodem u goste :ppozdrav: pošto je moj ujak danas slavi.
 
Nazad
Vrh