Kruška

Kruska raste vrhom , sve gura u vrh , ako se produznica ne prekrati na vreme nece ni obrasti granama nize.

Moze to da bude na 30 -40 -60 cm , kod kolege na 2 i 3 slici nema nikakvog porasta nize , po meni pincira je ranije da bi tu izbilo nesto novih grana ,zaustavi vrsni porast.

Na vrhu ce sigurno izbiti 3-4 nova mladara , ostavlja jedan za produznicu , ostale skida da joj ne budu konkurencija i opet da bi dobio grane nize ..

Moze to i bez zakidanja produznice , izbice grane kad tad ,mnogo kasnije i produznuca ce biti slabija ..

To su neka moja zapazanja..
 
Да ли тако може и са овогодишњим калемовима? Како би њих требало усмеравати? Од које висине остављати гране?
 
Pa ako ides na neki vretenasti uzgojni oblik, onda bi trebalo od samog pocetka tako da formiras stablo, tako da radis sa produznicom.



Sto se visine prvih grana tice , ja sam u starijem zasadu krenuo od 50cm i ispostavilo se da je to nisko ,grane se saviju skoro do zemlje pod opterecenjem ploda i to kasnije otezava obradu u redu, novije zasade krecem od 60ak cm , videcu kako ce biti.
 
Већ када си расположен за причу, да питам још и за двогодишње саднице. Шта радити ако сам гране успео да усмерим на око 80* у односу на стабло, а сада врхови крећу према горе? И колико треба да је разлика (у цм) од једног до другог спрата грана, и шта радити ако доњи спрат има краће гране?
 
Ne opterecuj se puno centimetrima , spratovima, neces uspeti da uniformises sva stabla , sve grane , bitnije je da su sve grane tu i da nemas golo stablo po pola metra.

Meni je cilj da imam stablo od 3.5m visine i na njemu 20-25 rodnih grana i svaka ta grana bi u jednom momentu trebala da bude zamenjena novom granom ,postepeno ,posle 3-4-5god..

Izguglaj vretenasti uzgojni oblik ,ima dosta slika prikazano u cm kako bi to trebalo da bude.

Granu koju povijas ,sacekaj da bude duza , najbolje do te duzine koja ti treba da popuni prostor koji si joj namenio i onda je povij i pinciraj vrh ,a sad jedino mozes da pinciras te vrhove koji su krenuli gore ili da ih pustis da rastu pa opet savijas.

Grane donjeg sprata su ti krace zato sto si ih rano povio i sad su kratke u osnovi i vrhom se dizu ka gore , ne vidim neki problem sto su gornje duze , sve ce to da raste dalje , pinciraj te gornje grane i povij ih, malo ih zaustavi u porastu, a donje onda nemoj da pinciras vec ih pusti da rastu ,pa povijaj.

Sad sam ja to tebi nabcao malo , nadam se da razumes, nisam ja neki strucnjak ,imam nesto pod kruskom i tako je ja radim..
 
Мени више помогне директан одговор на питање, него сувопарно читање обиља уопштених информација. Хвала.
 
Sta moze biti sa kruskom, proletos sadjene a sad sve muce muku, suse im se listovi po obodima a nekima je i list zute a nekima nista ne fali. Prskao sa gvozdjem pa sa kalcijumom pa na kraju i sa magnezijumom, sistemicni insekticid (decis) pre dve nedelje u kombinaciji sa sistemik fungicidom (kubik plus), juce sam pomesao antracol i delan pa i sa tim isprskao. Dva puta aminokiseline...
Na nekim sadnicama je ostalo mozda jos pola lista zivo
 
Poslednja izmena:
Daj sliku , to sto zuti list i na kraju odpadne ,moze biti hloroza , gvozdje , sad to sto si dao preko lista nije dovoljno, a i kasno je sad za ispravljanje nedostatka fe , treba raditi na pocetku vegetacije , probaj da zalijes sa fe..
 
Већ када си расположен за причу, да питам још и за двогодишње саднице. Шта радити ако сам гране успео да усмерим на око 80* у односу на стабло, а сада врхови крећу према горе? И колико треба да је разлика (у цм) од једног до другог спрата грана, и шта радити ако доњи спрат има краће гране?
Zato i ne valja da prvi sprat bude pod 90 vec ga ostavljas a nekih 75 da ima jacu bujnost.
kad krene druga vegetacija biljka je bolje ukorenjena i drugi sprat krece jace, zaseni prvi i prvi staje sa rastom
Resi se sve to skracivanjem drugog sprata ali da bi imao sto manje rezidbe prvi sprat ostavi na 70
 
Pozdrav forumaši, šta može biti uzrok sušenja lista? Prskano sa gvoždjem dva puta ove godine.
7d18e607ebe3ed66c30e085f6af6cb9a.jpg
c5a19b5130d6b2fb4e0bf732dcb01d0a.jpg
05f71c3b19107abec1985d4e7b101621.jpg


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Mislim da nama veze toliko sa osuncanosti , ovo je neka bas izrazito zelena boja , dok butira nije takva i od starta je prosarana crveno skoro polovina ploda, e sad mozda ja gresim ,imam samo par stabala koje bi trebalo da su butira.

Slikacu ti sutra plod butire pa uporedi
 
Nazad
Vrh