Kruška

Kanački, iz mog iskustva, nikad nije bilo potrebe da se prorjeđuje kruška, čak naprotiv, bila je borba da se zadrži na grani. Izuzeci su santa marija i trevuška, one to "ne znaju". E sad, iskustvo sam sticao u voćnjaku na lošem zemljištu, pa je velika vjerovatnoća da su bile gladne i zbog toga odbacivale višak. U nekim slučajevima je to bilo brzo, dok u drugim, kroz duže vrijeme, nekih mjesec dana i više...
Koliko ti ono reče da već imaš krušku? Koliko je imala prošle godine roda po stablu? Orjentišeš se po tome i koliko si đubrio...
Lomove bi trebao riješiti rezidbom, odnosno, ukloniti sve grane koje se mogu polomiti zbog većeg opterećenja...
 
Sad ulaze u 3 god, znam da kruska ne bi trebala da ima problema sa proredjivanjem, cisto pitam zato sto su mlade , a bogami formira se dosta ploda.
Djubrenje jesen> 3x15 oko 150-200gr po stablu , izvucen stajnjak , kultivacija, polovina marta ureea oko 150gr po stablu , kultivacija i planiram jos jednu azotnu sa SAN , AN ista kolicina u narednom periodu , cim se bude moglo zbog ovih kisa. To su te neke kolicine, mada sam obecao u drugoj temi da cu tacno napisati iz evidencije, ali eto , zaboravio.. Prosle godine sam poskidao sve , ostavio sam po jednu , dve , tri za probu
 
Ako je naduta i onako na stisak kao da je mekano ispod, onda je lako moguće da se nešto ubušilo...pogledaj pažljivo ima li neka rupica ili crna tačka na mlađim granama. Možda si tu mlađu kuda je ušlo ili su ubolo odsekao rezidbom, onda bi trebalo da vidiš crno u patrljku koji je ostao.

Mada moguće je i da je nespremna dočekala zimu iz nekog razloga, kasno odbacila list, na ovo grančici skroz desno što stoji uspravno mi se čini kao da joj je vrh promrzao...
 
Ne stvara potkornjak takve simptome, prije da je gusjenica malog drvotočca, ili nešto slično što oštećuje na isti način. Kako taj dio stabla ne kreće, slobodno ti to možeš odrezati, jer koliko vidim, ostatak krošnje i lišće na njoj je u redu. Kad je odrežeš, pročaprkaj po odrezanom dijelu, moguće da nađeš odgovor, ako je insekt u pitanju...
 
To je kruska ,sa kruskom stalno neka komedija :) Ja cu da poludim od ovih mojih ,sto im vise ugadjam sve vise problema... Ja bih tu produznicu ocekao i preveo na najvislju ,cini mi se ovu desno sa slike , vec ima dosta vertikalan polozaj, ukloni nekubjacu ispod nje ,ako je ima ,da joj ne bude konkurencija i verujem da ce biti ok. Ako je secnes ,videces da li je neki crv mozda u njoj. Posto se radio o jednom stablu ,nije steta ,ali ako je neka bolestina da se ne siri dalje na njega i mozda na ostale..
 
Nisam ja ni mislio da potkornjak stvara takve simptome, već sam objasnio koje sam ja simptome imao a ne znam tačno od čega ali se jeste nešto ubolo, ubušilo... :osmeh:
 
Mislim na nešto drugo, desilo mi se kad sam posadio trešnje i prekratio da nisam namazao kalem vosak. Posle par dana sam na dosta njih zatekao par cm ispod mesta preseka da izbija smola, kora od te smole na gore do vrha kao da je omekanila a odozgo gledano između kore i sredine stabla se videlo kao da se nešto ubušilo pa uz koru krenulo da silazi dole i onda izašlo tu gde je smola izašla....čudno zvuči ali tako izgleda a nisam zatekao unutra ništa, možda doduše je bilo sitno jajce pa ne možeš ni videti ali je bilo pocrnelo.

Ono drugo što pričam u drugoj temi si verovatno ose, ne verujem da se one ubadaju u ovako starije i debelo stablo...
 

Odsekao sam granu, pa sam je presekao na još jednom mestu.I nema nikakvih tragova da je neka buba napravila neku rupu ili kanal.
Sa donjeg dela grane (gledajući od mesta preseka) se kora skidala kao na suvom drvetu, a gore više kora je bila još sveža i nisam je mogao guliti.
Misterija...
 
Nemaš ti ovde ništa previše plodova, kad budu krenuli da opadaju plakaće ti se videćeš...na kraju ostane taman koliko treba :)

Poskidaj skroz ove na krajevima ovih vertikalnih ako ne želiš da se poviju na dole i želiš da rastu još uvis, ne znam koja ti je zamisao sa njima.
 
Nije mi nikako jasno ovo, mnogo kasni vegetacija u mom kraju, a samo sam 100 km od Komadare. Ovdje se kruške tek očistile i nagađa se šta će biti s njima. Mislim da će dosta ovog ostati ovdje... Imam stvarno čudno iskustvo s kruškom, pa mi neobično da je prorjeđuju :sta:

Koja je ovo sorta u pitanju, Komadara?
 
Nazad
Vrh