Kruška

Slikaću sutra prekosutra, pa ću stavti slike. Inače ja planiram od nedelje da stavljam stubove mna ovaj novi zasad što sam sadio pre nove godine. Stubove koje ima su od bivšeg vinograda, visoki su 2,7 m, ja ih 0,7 ukopam u zemlju, da mi 2 m ostane iznad zemlje. Sa za ovaj novi zasad će mi faliti jedno 10-ak 15 verovatno ću ih dokupiti, pošto me mrzi da lijem!
 
Pozdrav forumaši,
Da li sad po ovoj temp preko 10 stepeni treba izvrsiti prvo prskanje protiv kruskine buve ili je jos rano? Da li insekticid moze da se pomesa sa nekim preparatom na bazi bakra?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Insekticid sam mešao sa uljem a bakar sam prskao posebno. Već je vreme i treba prskati jer će buva početi da polaže jaja. Naravno najbolje bi bilo da neki zaštitar pogleda zasad i utvrdi aktivnost kruškine buve.
Imam i ja jedno pitanje za kolege. Da li je neko koristio KAOLINSKU GLINU za borbu protiv buve ?
 
moze neko malo da me uputi oko spricanja kruski

nov sam sto se toga tice i nisam bas upucen, sorta je viljamovka.

sta i kada spricati, na cemu obratiti posebnu paznju.

sredinom meseca planiram da postavljam stubove jer idem da bude u spalir.
 
Insekticid sam mešao sa uljem a bakar sam prskao posebno. Već je vreme i treba prskati jer će buva početi da polaže jaja. Naravno najbolje bi bilo da neki zaštitar pogleda zasad i utvrdi aktivnost kruškine buve.
Imam i ja jedno pitanje za kolege. Da li je neko koristio KAOLINSKU GLINU za borbu protiv buve ?
Ja je nemam nikad puno koristio sam ali neisam merodavan, sada momentalno sam koristio sumpor u prahu oko 1% tj na 100L vode stavim ono pakovanje od 750 grama msm
I dodam 2-3 deci ferija, resava mi i gljivicne bolesti a i grinje, vasi buvu.


- - - - - - - - - -




- - - - - - - - - -


Mali zahvat na vodilji ako je jaka i narasla dosta, ovim se smiruje rast a usput se dobije dobra obraslost malim granama, treca slika je druga godina od istog zahvata
Ne dira se vocka makazama dve godine - dobra mera za one sto kasno ulaze u rodnost.
 
Poslednja izmena:
Ja je nemam nikad puno koristio sam ali neisam merodavan, sada momentalno sam koristio sumpor u prahu oko 1% tj na 100L vode stavim ono pakovanje od 750 grama msm
I dodam 2-3 deci ferija, resava mi i gljivicne bolesti a i grinje, vasi buvu.


- - - - - - - - - -




- - - - - - - - - -


Mali zahvat na vodilji ako je jaka i narasla dosta, ovim se smiruje rast a usput se dobije dobra obraslost malim granama, treca slika je druga godina od istog zahvata
Ne dira se vocka makazama dve godine - dobra mera za one sto kasno ulaze u rodnost.

Ja sam danas prskao Krušku i Šljivu sa Bakarnim uljem, na Kruški nisam koristio insekticid, da li mogu da ponovim sa Sumporom i Ferijem ili da čekam da krene skroz vegetacija. Da li bih sa tim mogao da prskam i Šljivu?
 
Da li kruška na sejancu može da se sadi na 2m razmak između sadnica, između redova 3,5m? ili je bolje na B29? Bice postavljen naslon
 
Hvala.
Moze mi neko reci za stubove za naslon. Firma od koje hocu da kupim ima stubove koji su kao u konus, u donjem delu 10x10, u gornjem delu se suzava na odpr 8x8, da li su takvi stubovi dobri za spalir? Isto nemaju rupe nego prilokom izrade ubacuju sa strane neke alke kroz koje se provlaci zica.
Planirao sam 4 reda zice. Prvi red na 85 cm od zemlje. Zanima me koja treba da bude debljina zice za prvi red, koja za drugi - cetvrti?
 
Kod jesenas posadjenih sadnica mi se list ufrulao, smotao se, nemam fotku ne setih se...
Smotan bas u tanku rolnu

Ee nasao sam isti problem pita covek sta je mislim da je obojici viljamovka



Na drugoj sorti ovako

 
Nisam siguran šta je to. Ali je generalno kilava sorta. Ove godine nije cvetala a prošle je imala tridesetah cvetova. Verovatno zbog suše nije imala dovoljan porast i rodne pupoljke...
 
Pozdrav forumasi!,
Sa cim da isprskam, i da li je ovo plamenjaca, krastavost ili nesto trece?
4d018ccb7b7ae2487ede8297b51e4953.jpg
57e1296cf80bb7c0a50ad04df929d177.jpg
a5dc0d3d96413e7372c0d110b985319a.jpg


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Isto kod mene, pitah malo iznad, mozda je ovo:

[h=3][/h][h=1]Mušica šiškarica lišća kruške[/h][h=3]
Dasyneura pyri
Bouche[/h]
Ova mušica je dosta čest i lako uočljiv štetnik u Hrvatskoj, no štete su malene. Veće štete čini samo na sadnicama i u mladim nasadima.





Štetnik napada: mlado lišće

Opis štetnika
Odrasla mušica je smeđe boje i duga je oko 2 mm.
Jaja su crvenkaste boje.
Ličinke su bijeložućkaste i narastu do oko 2 mm. Tijelo im je zašiljeno s obje strane i ima izraženu poprečnu segmentaciju.

Biologija i životni ciklus štetnika
Prezime ličinke u kokonu u tlu. U proljeće se kukulje. Odrasle mušice izlijeću u vrijeme cvatnje kruške. Isti dan se pare i odlažu jaja. Ženke odlažu jaja u skupinama od 3 do 10 jaja na bazu prvih listića. Jedna ženka položi oko 30 jaja. Iz njih će se nakon 3 do 5 dana razviti ličinke. One se hrane na mladom vršnom lišću. Razvoj im traje desetak dana. Odrasle ličinke napuštaju list te se zavlače u tlo gdje će prezimiti. Ljeti je za razvoj jedne generacije potrebno mjesec dana.
Tijekom jedne godine ima 3 do 6 generacija.

Štete koje izaziva štetnik
Mlade ličinke napadaju još smotano mlado lišće i u njemu sišu sokove. Uvijek napadaju vršno lišće. List se ne razmata, hipertrofira, pojavljuju se žućkaste pjege na njemu, često pocrni i konačno otpada.
Za jačih napada asimilacijska sposobnost lišća može biti znatnije smanjena.
Druga i treća generacija ličinki uzrokuju najveće štete jer se javljaju kada su mladice izrazito vigorozne i formiranje mladih listova je vrlo obilno.

Zaštita od mušice šiškarice lišća kruške
Svako suzbijanje štetnika insekticidima tijekom vegetacije, smanjuje brojnost i ove mušice. Ovaj štetnik suzbija se izravno samo u slučaju potrebe i to u vrijeme ovipozicije prezimjele generacije, dakle odmah nakon cvatnje. U tom slučaju koriste se insekticidi dubinskog djelovanja kao što su fention, dimetoat, diazinon i dr.
Također, otpalo lišće s ličinkama treba sakupljati i spaliti.
 
To na listu na prvoj slici ti je grinja, prskaj sa abastate ili envidorom...
A oktopodove slike ne vidim bas najbolje , ali ako je list samo umotan ,bez prisustva insekata , samo zalivanje i otvorice se..
 
To na listu na prvoj slici ti je grinja, prskaj sa abastate ili envidorom...
A oktopodove slike ne vidim bas najbolje , ali ako je list samo umotan ,bez prisustva insekata , samo zalivanje i otvorice se..
Hvala!
I ja sam pomislio da je neki insekt, na par listića postoje rupice.
Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
cime prskati za kruskinu buvu?

pre 20tak dana sam spricao sa NU FILM 17 + ABASTATE

sad videh da se na pojedinim stablovima, listovima pojavljuje.

neki spominju ENVIDOR ali ga nikad nisam koristio..
 
Nazad
Vrh