Kruška

Po meni si trbao u redu 1,5 metara, ali no, biće i ovo dobro... Što se tiče stubova, ako imaš mogućnosti da ih sam izliješ uradi to, jer sigurno nećeš štedeti na materijalu. Jel si stavljao još nešto pored viljamovke?
Cuo sam da pucaju od mrazeva betonski a imam mogucnosti i za drvene pa zato pitam sta je bolje a trebalo bi jos 300 komada sledece jeseni da ubacim pa cu mozda malo gusce da ih sadim .Nemam nekog iskustva pa me svi savetuju da idem sa vecim razmakom.

Sent from my LG-M250 using Tapatalk
 
@aleksandar 77 Kao što @oktopod reče ako se kvalitetno izliju, nema problema. Ovi moji su liveni 1990 stojali u vinogradu do 2012, i kad je vinograd izvađen izvađeni i oni i sad ponovo služe.

@kanački Uh druže, po meni je loše bilo, tj Viljamovku mi je sva izmrzla, tako da sam nje imao jako loše, možda 5 kg na 60-ak stabala, karmen sam imao možda oko 1,5 kg po stablu, dok mi je najbolja bila santa marija sa oko 5 kg po stablu . Imam još 10 kom kaluđerke na kojoj nije bilo ni jednog cveta, i 10 kom meni neke nepoznate, tu je bilo 5-6 plodova (plodovi zeleni, unutra belo meso a sazreva krajem jula, početkom avgusta). E da, i imam još Butire 3 stabla, oko 1,5 kg sam imao uklupno sa te tri a njima je druga godina. I još od dvogodišnjih imam Konferans, imao sam ukupno 5 plodova na 2 stabla, nisam ih merio, ali možda oko pola kg.

Tu zelenu što neznam koja je i kaluđerku ću ostaviti još sledeće godine, a ako nerode, vadim ih i ubacijem nešto drugo, možda ostavim po jednu dve od njih.

Tako da je šarenilo što se tiče prinosa, ali najveći problem je bio onaj kasni mraz u aprilu, koji je dosta roda odneo...


Sad sam posadio još 4 Turandota da vidimo kakav je on.
 
Da , zaboravih na okasneli mraz ove godine , tako da i nije godina za poredjenje.

I ja cu malo morati da prosaram sa oprasivacima, pricao sam sa clanom foruma ubovicratkom da mi iskalemi nesto za sledecu jesen.

Vidim da se sve cesce spominje Turandot , imas neke informacije o njoj, da li je dobar oprasivac viljamovci ?
 
@kanački Što se tiče turandota neznam ništa veliko, opsim onog što sam pročitao na internetu, ali ja volim da imam što više sorti pa da vidim koja će se najbolje pokazati.
Moje mišljenje je da bi Viljamvki bila dovoljan oprašivač Santa Marija, mada me je rasadničar koji mi je prodao sadnice kad sam sadio ubeđivao sa Viljamovci netrebaju oprašivači, kao ni da joj netreba posrednika na Ba29. Ovo ja posrednikom je bio upravu, e sad za oprašivače nisam siguran, je bi satavio tu i tamo po neki...

Milslim da je @aleksandra 77 izbor oprašivača dobar, pogotovo ako bi gledali u ekonomskom slslu jer t sorte postižu i dobru cenu.

@aleksandra77, to vidi sa nekim građevincem da ti da recepat, ali na cementu nemoj štediti.

@priest77 mislim da je na mojim stubovima stavljana 6-ca armatura, 4 kom pa povezano uzengijom od žice, pa stavljano u kalpu.
 
Sljunak-cement 3:1 , armatura 4kom 6tice minimum i bilo bi dobro da su povezane uzengijama.
To je recept iz kucne radinosti , ali najbitnije je dobro izvibrirati beton ili ga dobro nabiti.
Ja sam za stubove od 1m sto sam lio ,napravio vibro sto ,nije tesko ,motor je od ves masine i radi posao. Ima raznih snimaka na yt kako to izgleda.
 
Hvala Kanacki,sta mislite o ovakvim uzengijama,jel koristio neko?
c63c0f6d41e516aca4b98c264879a7b6.jpg
dc60edff4a14a1e4bfc1430ccfca799c.jpg


Sent from my LG-M250 using Tapatalk
 
Не заборавите да бетонски стубови преносе амбијенталну температуру у зону корна.
Што се тиче арматуре, спирална, од ребрастог гвожђа, даје већу чврстину. Грађевинци кажу да арматура мора бити покривена задовољавајућим слојем бетона иначе влага ствара корозију која полако разара бетон.
Кинези су приликом реновирања открили тајну мајстора који су градили велики зид. Поправке зида су биле значајно краткотрајније од првобитне градње па су открили да су стари неимари убацивали у смешу одређени проценат пиринчаног брашна ::namigivanje::.
На крају, добро обрађени дрвени стубови ће трајати колико и експлоатација тог воћњака.
 
Ja imam i borovinu neku,taman je debljine kao za subove i bas su prava stabla,da li to moze za stubove i treba li tu neka obrada?

Sent from my LG-M250 using Tapatalk
 
Ma možete za stubove staviti u principu bilo šta. Ako mislite da su loši, smanji se razmak između njih i nema problema.
 
A trebaju li se obradjivati nekako!
http://pijace.com/drveni-ili-betonski-stubovi

"Bagremovi stubovi su odlični za podizanje vinograda, malinjaka ili kupina, plantaža jabuka, a mogu se koristiti i za podizanje drvenih ograda.
Bagremovi stubovi se mogu postavljati sa korom ili bez nje, a uobičajeno je da donji deo stuba koji se nalazi u zemlji bude najpre zaštićen nagorevanjem ili sredstvima kao što su bitulit ili prerađeno motorno ulje, što se vrši neposredno pre postavljanja.
Prednost bagrema je u tome što sadrži supstance koje ne dozvoljavaju degradaciju od strane insekata, gljiva, buđi ili drugih mikroorganizama, tako da je trajnost stubova dvadeset i više godina."

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh