Kruška

milan

Novajlija
Učlanjen(a)
24 Nov 2007
Poruka
4
Planiram da zasadim na jednoj parceli kruške, pa se dvoumim između nekih sorti. Takođe i svi ostali saveti su dobro došli.
 
Odg: Kruska

Nažalost na Internetu nepostoji baš puno podataka, naišao sam na nekoliko mesta da se spominje, međutim sve je na engleskom. Možda neko ima praktična iskustva pa može više pomoći, ali čim na inostranim sajtovima nema više podataka, sumljam da se pokazala kao kvalitetna i rentabilna. Ipak ostaviću linkove ispod, pa koga interesuje neka sam pogleda. Sliku nažalost ni jednu nisam našao.

-Maturity Indexes for High Quality in 'General Leclerc' Pears
-DESCRIPTOR LIST FOR PEAR
-Breeding of pear cultivars
 
Odg: Kruska

za koju visinu stabla da se opredelim,posadio sam morettinijevu na dunji ,i boskovu bočicu na div.kruški.razmak između sadnica je 1.5-2m a između redova 4m.da li ću pogrešiti sa visinom stabla od 1.5m.nisam se opredelio za špalir...a ograđivanje voćnjaka svakako planiram.šta dobijam sa niskim stablom-naravno sem lakšeg rada...........?
 
Odg: Kruska

To je najbolje da vidis sa nekim strucnjakom,ipak je to dugogdisnji zasad ako sada pogresis trebace ti dosta vremena da to ispravis.
Planiram i ja da podignem zasad kruske na jesen 2009 g nisam siguran koje sorte ali svakako gusti zasad.
Interesuje me koja je god.tvoj vocnjak i ko ti je savetovao da ides bez spalira (meni su isto rekli da ne mora ali ja sam skeptican po tom pitanju),sto se tice ogradjivanja odnosno zastite od glodara cuo sam za vise mogucnosti,mahom fizicki oblaganje raznim mrezicama,pet flasama ,heftanjem novina ili najlona kako se ko snadje samo da radi i da je jeftino.

Pozz
 
Odg: Kruska

ako je kruška na podlozi dunja ba-29 nema potrebe za žicom i može se slobodno formirati....zato se nisam opredelio za špalir..ako je u pitanju podloga dunja mc preporučljivo je da stablo ima neki oslonac.......a naravno sa tom podlogom je preporučljiva i gušća sadnja...
 
Odg: Kruska

ovo je odlicna informacija konacno nesto logicno ::svaka cast::
koja je god.tvom vocnjaku i kolika je povrsina, koje sorte .nesto sam cuo da dvogod.ako se dobro odgaje u prvoj god zasada, mogu da vec sledece god.donesu nekakav rod. :sta:
imas li infor.ima li opasnosti od ranih mrazeva u periodu cvetanj (naravno blazi mraz ne nekakva katastrofa) :D


da koja je podloga kod tebe i koje je rastojanje, Evil
 
Odg: Kruska

sadio sam prošle i ove jeseni,kod dvogodišnjih sadnica(npr.viljamovka duplo kalemljena,ali i viljamovka na divljoj kruški) već u prvoj godini sam ostavio po krušku-dve..što bi rekli za probu....znači rodi ali ne možeš sad očekivati neki rod.....inače imam mali voćnjak od nekih 80-tak krušaka,od toga najviše butira-rana moretinijeva na ba-29(na preporuku čoveka kome prolećni mraz nikada nije pravio problema)one su jednogodišnje posađene jesen 2007,a očekujem po neku krušku za 'probu'. od ostalih sorti:boskova bočica,fetelova..sve što je na ba-29 sadio sam na 1.5 x 3.5 a one na divljoj kruški 4 x 3.5 e, rezultate ćemo videti...
 
Odg: Kruska

Danas izvadih staru krusku Kada sam je otkopao zatekoh iznenadjenje.
Drvo je nastalo povijanjem grane. :sta:
Pravi korenov sistem ne poseduje. Samo 4 korena kosa bez glavne zile vodopije.Najdeblji koren je na 20 cm u tlu i zaklapa 900 a ostali 1000
Za krusku jps nisam cuo da se tako razmnozava
Kakva su vasa iskustva?
 
Odg: Kruska

Kalemari obično kad proizvode rasad za kalemljenje proizvode ga iz reznica odnosno jednogodišnjih lastara. Negde krajem februara oni lastar dužine do 40cm nakaleme i zatrpaju u zemlju dve trećine. Uz primenu dobre agrotehnike, zalivanja, đubrenje i zaštite oni u jesen vade tu biljku i prodaju je na pijaci kao mladu sadnicu.
Tako da se vratim na pitanje, nije čudno što se to stablo tako razvilo.
 
Odg: Kruska

Da to se naziva oziljavanje Otkopao sam i te korenove i novo iznenadjenje. To "korenje su izgleda bile nekadasnje grane jer na dubini~ 80cm se naglo savili gore i blizu tla otseceni. sa dohjih strana tih grana su izbile (kakve-takve) zile.
Inace nikad nije dobro radjala dosada mi nije smetala
 
Odg: Kruska

Pozdrav svima! Ja sam posadio krusku pre 5 god. viljamovka kao glavna sorta i santa marija, butira i sampionka kao oprasivaci. Opredelio sam se za gusti zasad (spalir) imam 4 reda zica i na svaku 6. vocku stub.Podloga je dunja, rastojanje 3x1.2m. Visina citave vocke je oko 2,5 m, a visina stabla je 0.5m .Bolje je imati nize stablo iz vise razloga :laksa obrada (branje, prskanje), bolja raspodela materija u stablu , osuncavanje... Za krusku na sejancu na drugoj lokaciji sam se odlucio za "v" sistem sadnje 4x1.5m i bez naslona opet sa niskim stablom. Nisko stablo smanjuje bujnost sto je kod sejanca jako bitno.
 
Odg: Kruska

Možeš li se setiti koja je dunja korišćena za podlogu :sta:
 
Odg: Kruska

jovabass je napisao(la):
Za krusku na sejancu na drugoj lokaciji sam se odlucio za "v" sistem sadnje 4x1.5m i bez naslona opet sa niskim stablom. Nisko stablo smanjuje bujnost sto je kod sejanca jako bitno.

Koliko si tacno m ostavio stablo?
Meni su savetovali da Viljamovku na divljoj kruski stavim na 2.5 x 3.5, tako sam i uradio, valjda nece biti gusto.
Sa cime i kada i u kojoj kolicini treba da prihranim te kruse (jesenas su posadjene)?
 
Odg: Kruska

Za dunju kao podlogu imam dunju MA (takvu su imali u rasadniku), inace za podlogu sejanac u "v" sistemu (koja je u 2 god.)visina stabla bi trebala da bude max. 3m. Posto je ugao u sadnji 70 stepeni bujnost je smanjena i trebalo bi da bude kao jabuka na em 110 podlozi. Posle sadnje sadnice nisu skracivane nego su ostavljene citave , ali su im rovaseni pupoljci radi boljeg pazgranjavanja.
 
Odg: Kruska

prosle nedelje sam se sreo sa nasim strucnjakom koji radi u Engleskoj na genetici bilja,i jako je priznat strucnjak u svetu.On kaze da je trend (za krusku) u svetu 3.6x1.0 sklop od 2700 kom/ha na podlozi B-29 iskljucivo i da nije neophodno dizati spalir pogotovu u prvih 2-3 god. E tako se radi napolju da sa 1ha dobijes max.prinos - ::novac:: inace profa ima vec podignutih 5-6 ha takvog vocnjaka
 
Odg: Kruska

Za dunju kao podlogu imam dunju MA (takvu su imali u rasadniku), inace za podlogu sejanac u "v" sistemu (koja je u 2 god.)visina stabla bi trebala da bude max. 3m. Posto je ugao u sadnji 70 stepeni bujnost je smanjena i trebalo bi da bude kao jabuka na em 110 podlozi. Posle sadnje sadnice nisu skracivane nego su ostavljene citave , ali su im rovaseni pupoljci radi boljeg pazgranjavanja.
 
Odg: Kruska

Ja imam Vilijamovku na sejancu nekih 40 stabla ostavio sam ih na 5x5m jer hocu zasad koji ce da traje min 50godina. Inače planiram da nakalemim nekih 60 stabala sa domaćih 20 sorti koje sam našao kod mene u kraju. To takodje planiram na 5x5 ali i to je možda malo jer posle 20g krošne se sklope.
 
Odg: Kruska

TREBAJU MI SADNICE KRUŠKE

_________________________________________________Post je spojen: [time]1234973444[/time]_________________________________________________
Interesuje me da li je neko sadio kruške u Vsistemu ili na špaliru i kakva su njegova iskustva
 
Odg: Kruska

_________________________________________________Post je spojen: [time]1234973444[/time]_________________________________________________
kruške u Vsistemu
[/quote]

sta je V sistem ? prvi put cujem mislis li na formu krune ili? ili raspored sadnica . ja sam video plantazu jabuka gde su tri sadnice sadjene u trougao stranica ca 50 cm pa 1m razmak pa opet tri sadnice tako da se dobije sto veci broj sadnica to jest da se poveca prinos po povrsini zemljista, verovatno moze i sa kruskama ako se koriste odgovarajuce sadnice.

sto se tice sadnica konjuh ti je blizu a i drenova,milutovac, ako ti treba broj nekog kalemara koji ima sadnice mogu ti poslati privatno da ne pravimo reklamu ovako.
 
Nazad
Vrh