Kruška

a7c814308aaadc332eb6ffd8eb2575eb.jpg
Ovako je bilo prošle godine u trećoj godini, ja sam zadovoljan.

Послато са SM-G3815 уз помоћ Тапатока
 
Ima tu lisne mase sasvim dovoljno,grane su po 2 metra,meni lično se ne sviđa ovaj sistem uzgoja zbog rada oko njega ali realno mislim da je zaštita lakša I preciznijazbog same pozicije lisne mase I ploda.
 
Moje kruške poterale " ko lude" , još nisam video onoliko zametnutih plodova...ako ono sve bude veliki plod , polomiće se...radi se o vilji i junskoj ( ukupno sedam komada) . Što se tiče onih zimskih sotri i karmena (ukupno četiri velike ) , malo manje ima roda , ali njih je napao smotavac ( mada i pored toga ima mnnogo više plodova nego u ranijem periodu) , ona tirkizno plava buba sa izrazitom rilicom na glavi...sve urola lišće na vrhovima...po desetak komada urolano...Skidao sam sve što sam mogao da dohvatim i uništavao...
Da li će se i dalje širiti i da li moram sa nečim tretirati...??? Inače samo sam prskao jesenje i prolećno sa bakrom, bez ulja i insekticida....
Isto mi se desilo i pre par godina, i tad mi je uništilo čitav rod, mada se napad tada dogodio malo pre i u sred cvetanja, sve su ga smotale , nije stiglo ni oprašiti ni formirati plodiće...Sad već ima plodića, valjda je napad zakasnio....ili nije?
 
Ovaj uzgojni oblik od kolege milansvaba je pravilna palmeta kosih grana.
To je uzgojni oblik itekako prilagoden i namijenjen kruski na podlozi dunje.
Nije to njegov agronom izmislio niti patentirao.
Kruske su jako lijepo formirane i odlicno izgledaju.
Inace, nije lako postici takvu pedantnost i jednakost u formiranju pravilne palmete kosih grana.
Sve pohvale agronomu sa moje strane.
E sad, kao i svaki uzgojni oblik ima i prednosti i mane.
Nekom se svida a nekome ne.
Ne bi ga ni ja sebi osobno radio i dao bi prednost nekakvom slobodnijem uzgojnom obliku sa manje muke a vise dobiti tipa vretenasti oblik.
Ali da je ovo sve odradeno strucno i pedantno- svakako jeste.
 
Zavisi za šta želiš, za rakiju ili konzum, svakako nije greška posaditi viljamovku i par nekih stabla koji je oprašuju (santa marija, boskova bočica...).
 
Posadi stare sorte na divljoj kruški. Ja sam posadio jednu butiru, viljamovku, dve junske lepotice, karamanku, kaluđerku, jeribasmu, kiferov sejanac, karmen, takišu, ilinjaču i lubeničarku. Ove starije sorte su na divljoj kruški kao i viljamovka i karmen. Pustiću ih da rastu kao veliko drveće pa koliko porastu.

Interesantno je da sam u martu prošle godine u Dis-u kupio kaluđerku ali mi se čini da je bila dvogodišnja sadnica jer joj je stablo bilo debelo. Ove godine je napravila cvetove i mislim da se formirao plod iako sam imao posetu rutave bube. Da li će se održati nisam siguran ali sadnica je mlada pa i ne bi trebalo da ima ploda.

k1dwf8.jpg
 
Postavljao sam flaše na kruškama:
Kako inače da se borim protiv ovoga:




Sa čime prskati protiv ovog smotavca...inače tirkizno plava buba sa surlicom...
A ustvari ne znam koliko se vidi.... ono urolano lišće...
 
Poslednja izmena:
IH... Šta misliš , kako će izgledati...unutra kruška nalivena šljivovom rakijom a na etiketi gos'n Jack...
 
Imam na okucnici krusaka koje zaostaju u porastu.Imam cetiri viljamovke na kruski,za cetiri godine su isterale svega oko 30 cm. letorasta.Pitao sam jednu zenu ,inzenjer je zastite bilja ,kaze da je to zato sto je zemljiste alkalno do jako alkalno,krec blokira gvozdje .Sta mislite ako ja kupim neki preparat na bazi gvozdja i dodam gvozdje preko zemljista dali to moze da ih probudi?Prskao sam ih folijarno gvozdjem,listovi su sada tamniji ,medjutim nikako da krenu letorasti,da biljka krene da buja.
 
Za hlorozu, tj žutilo lišča, samo Yara Rexolin Q40, a što se tiče prirasta/porasta samo Azot.
 
Pozdrav, da li neko zna kakav je program prskanja kalemljenih sadnica kruske posadjenih sad u prolece. Karmen, santa marija i feta su vrste, sve idu solidno, prskali smo ih samo jednom do sad pre nedelju dana preparatima pehar, fobos i alijansa, ali ponegde, mada po malo ima neki lista malo uvijen. Da li je to znacajan problem? I moza li neko okvirno da mi kaze kako prskati u narednom periodu? Sadnice su za nase potrebe na jesen cemo iz posaditi.
 
E pa posle ovoliko zahvalnica bas se osecam ponosno! Hvala svima! Kakvi su vasi utisci ove godine sa kruskinom buvom?
 
Nazad
Vrh