Kruška

Vrlo lepo izgleda. Koje sorte, koji razmaci, koja podloga? Što ste uz svaku kucali štap, što niste razvukli žicu i stubove?
 
Viljamovka Karmen i oprasivaci ima u svakom redu,podloga BA29 pa kaludjerka posrednik. Razmak 3.5x1. Bilo je cipavo po onim vrucinama extremnim,ali srecom ima cev u njivi motor se ne pomera a kap po kap primitivan po zemlji sam postavio,i strogo nocu po pet sati polivanja,mera mi je bila da se iole sastavi vlaga izmedju redova,tad je zaliveno dobro. Zica i stubovi protiv gradna mreza sad na prolece,kaze zastitar neka je u prvoj godini ovako na kolje. I trava posejana u jesen,ove godine kosenje nas ceka isto.
 
Zasad Kruske u nepunoj prvoj godini. Zasadjene prosle godine u martu.
Savet koji sam dobio od jednog coveka koji se razume u materiju:
Zakidaj vrh vodilje cim dostigne nekih 30-ak cm - jer postoji mogucnost da iste godine na mestu zakidanja se opet razgrana a vodilja opet da nastavi da raste
Ovako imas dugacku vodilju koju moras odvise skratiti i baciti granu i svu hranu koju je iskoristila za nju.
 
Jbg jedni vicu pusti je neka raste samo losa godina susna ne diraj je mnogo u prolecnoj rezidbi cemo resavati stvari,sad samo joj daj vode i zastite nek se primi kako treba da ne dozivi neki sok po onim vrucinama i osusi se. Ja poslusao savet. Po meni prolecna sadnja je duplo losija od jesenje,kazem moje samo misljenje....
 
Ok je misljenje za sadnju, a vocki nece biti nista ako zakines sam vrh grane - slikacu svoje jer sam ja na nekima radio i 2 puta ove godine isto sadjene jesen 2014.
Dogodine cim ti naraste vodilja dovoljno za razmak za sledeci sprat samo zakines vrh prstima - jer dogodine porast ce ti biti i jaci nego ove.
Govorim ti iz razloga zato sto manje ces imati sta orezati i vise ce ti ostati iskoristeno od onoga sto je izraslo, al opet radi kako mislis da je najbolje.


Evo je jedna bas uspelo zakidanje vidis da ima 2 sprata grana a to je prva vegetacija - ne primetim da se nesto sokirala :)


Fotografija0312.jpg
 
Poslednja izmena:
mare još u prvoj godini tj sad počinješ da obrazuješ spratove i povijanje grana,nemoj daje orezuješ mnogo pustaj da se razvijaju spratne grane,da ja nedavim gugutke ovde blago meni ti nađi nekog agronoma u kog imaš poverenje i kazimu hoću da imam voćnjak kakav bi ti zeleo da imaš u posedu.kad sam počinjao sa kruškama čovek mi lepo reko ti od jedno drvo nevidiš celu šumu.i još mi je reko nešto ali da nedemorališem.ovoti kazem iz najbolje namere,dok se snađeš dok uvidiš mane itd.ode godina.
 
Bas tako i planiram.:osmeh: Ja iskustva nemam nesto malo ako ukradem ovako negde i to je to,a ljudi su skolovani za te stvari,platis kolko treba da ti nadgleda i to je to. Da ne bih gubio godinu na isprobavanje i igranje sa ozbiljnim stvarima,zastitar lepo i sto kaze boze zdravlja mozda i naberemo neko kilo krusaka.
 
ubovicratko , ovaj video je bas dobar , ali ima tu par nekih stvari koje me bune,
prvo je to da on radi nesto suprotno od onoga sto se kod nas praktikuje, to je da jednogodisnju granu prektati , da bi izbegao ogoljavanje pocetka grane tj.da se rodni pupoljci formiraju blize stablu , a porast koji dobije na prekracenom delu sledece godine opet skracuje na par pupoljka , kako on kaze TIRA SAVIA rez , sto je suprotno od pravila da se jednogodisnja grana nikako ne prekracuje, to smo videli na slikama i vocaraamatera, duge grane , plodo formiran vise ka krajevima grana i onda te grane pod opterecenjem ploda vise kao lijane. U to sam se uverio i kod mene , da na takvim granama plod beze na kraj. Pa ako mozes malo ovo da mi pojasnis.

Kad radi ,kako ga on zove , TIRA SAVIA rez, nije mi bas najjasnije , da li prekracuje jednogodisnju granu koja se zavrsava cvetnim pupoljkom ili ne. NA 10:57min prica o tome.

Drugo pitanje, oko rovasenja, nemam tip makaza kao ove kuker , cime bih drugo mogao to da radim i da li moze da bude problema ako rez prilikom rovasenja bude dublji , koliko sam razumeo trebala bi samo kora da se zasece ?
 
za rezidbu samo da kazem to šta sam pohvatao.rod treba da se formira duz grane a ne na vrh.pa ima usmeravanje grane,pa ima konkurentne grane koje se neseku nego povijaju da donesu rod,pase kasnije seku,znači ima mnogo kombinacije rezidbe,pomeni stvarno je nauka.
 
Voćka raste vrhom i svaka pojedinačna grana najintenzivnije raste na samom vrhu, dok donji dijelovi i voćke i pojedinih grana ogolijevaju. Kod duge rezidbe, koja se trenutno primjenjuje kod nas je to normalno. Grana se iskorištava par godina, nakon čega se traži zamjena na istom mjestu. Takvom rezidbom, vremenom dolazi do odumiranja donjih dijelova, tako da jedan dio provodnice bude neiskorišten, a sva rodnost se prenosi na vrh stabla.
Ovako nešto rade Holandiji, još 2009, su nam pričali sami Holanđani. Cilj je da se rodnost zadrži u donjem dijelu krošnje, gdje je i berba i zaštita najlakša. A to rade upravo ovim načinom rezidbe, da prekrate vrh iako svjesno tako skidaju mješovite pupoljke navrhu, zarad kratkih prirasta u osnovi grana. Osnove grana obrastaju, grančicama, a da bi bile rodne, moraju imati dovoljno svjetla. Tom rezidbom provociraju jači rast u donjem dijelu stabla, što je teško izvesti, na neki drugi način, ako iznad imaš jake grane. Ono što oni planiraju u ovoj rezidbi je rjeđa izmjena nosača u osnovi stabla. U Italiji sam vidio kruške u palmeti, koje režu na ovaj način, ali pored toga tretiraju retardantima, kontrolišu đubrenje, podsijecaju korijen...
I jedno i drugo ima i za i protiv.Ne reaguje ni svaka sorta povoljno na ovu vrstu rezidbe. Ko smije neka proba, a najsigurnije je primjenjivati onu tehnologiju koju je usavršio, jer sama rezidba ne čini proizvodnju.
 
I kod mene krece al ne samo kruska nego i ostalo voce al sta je tu je protiv toga se ne moze nista, samo se nadam da nece biti vise niskih temperatura da sve upropaste.
 
Nazad
Vrh