Kruška

Слажем се. Ја сам баш тражио старе сорте али већином су одговори били све смо продали или нема потражње. И ако имам ове старе сорте које су старости од 20-50 година али никако нисхтеле да нам се 'ухвате' тј никад се њихов калем није примијо...А калемили су и професионални калемари и ми и сви редом али једноставно неће, па сам решио да одрешим кесу

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ja sam jecmenku i lubenicarku uzeo pre 2-3god u jednom rasadniku u Petrovaradinu, verovatno da ih imaju jos uvek. Ako treba kontakt javite na PP, da ne reklamiram ovde.

Inace, kad je vec tema kruska, resio sam da sadim opet viljamovku, ovog puta bez posrednika. Isao bih spalir, imam nekih starih stubova, dokupio bih nesto zice.
Zanima me koji bi razmak bio optimalan, dakle vilja na dunji, bez kaludjerke.
Obrada vecim delom rucna. Isao bih red od reda 3m, a jedna od druge?
 
Ja sam jecmenku i lubenicarku uzeo pre 2-3god u jednom rasadniku u Petrovaradinu, verovatno da ih imaju jos uvek. Ako treba kontakt javite na PP, da ne reklamiram ovde.

Inace, kad je vec tema kruska, resio sam da sadim opet viljamovku, ovog puta bez posrednika. Isao bih spalir, imam nekih starih stubova, dokupio bih nesto zice.
Zanima me koji bi razmak bio optimalan, dakle vilja na dunji, bez kaludjerke.
Obrada vecim delom rucna. Isao bih red od reda 3m, a jedna od druge?
Ja ti to iskreno nebih preporucio,kalemio sam ujaku po njegovo tvrdoglavoj zelji bez posrednika iako sam mu 100 puta rekao da ne radi tako nesto,njegova tvrdoglavost ga je odvela do tog da je u3-4 godini zamdnio 30% sadnica,jednostavno nije kompitabilna i u dobrom rodu ispadaju sa podloge. A razlika ti je mala u ceni a rizik veliki

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Imao posadjenih par komada na dunji pa pomislio da moze i hektr tako,mi smo mu kalemili sadnice ga nisu kostale nista,ali je tvrdoglavost ta koja je presudila

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Znaci nikako nije kompaktibilna? Vidim da svaki rasadnik ima viljamovku na dunji, jedan me je cak ubedjivao kako na kaludjerki ne valja, jer onda pukne spoj...
A sto se cene tice, pa nije bas da je mala razlika, bar ovde kod mene, duplo skuplje.
 
Ja trenutno imam 70 komada Viljamovke na dunji, bez posrednika, i nemam iskustvo da pucaju klemi, i da zakržljavaju biljke... Voćke su završile 4-tu vegetaciju...

Sad hoću da sadim još 400 komada, takođe bez posrednika...
 
Kod vas nisam u toku,ja sam do sada davao 120 bez i 150 sa posrednikom,ima raznih ubedjivanja,procitao sam ja ovde razna pisanja clanova foruma o nekim ponudama mojih kolega koje poznajem,ali ne zelim da komentarisem takve stvari,svako bira sam od kog ce kupiti i sta ce ga ubediti neko da posadi

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Слажем се. Ја сам баш тражио старе сорте али већином су одговори били све смо продали или нема потражње. И ако имам ове старе сорте које су старости од 20-50 година али никако нисхтеле да нам се 'ухвате' тј никад се њихов калем није примијо...А калемили су и професионални калемари и ми и сви редом али једноставно неће, па сам решио да одрешим кесу

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
kazes koju sortu zelis na prolece i ja je nakalemim, podloga je divlja kruska i sve se prima

inace brat mi ima zasad vilje bez posrednika u 9-oj godini dobro radja i ne susi se, ima guke na spoju ali i M9 ima guku na dosta sorti pa radja
 
Zimska idila:

33onq06.jpg


k02790.jpg


f36t8o.jpg
 
U mom kraju postiji sorta kruske koja se zove Žutarci... da li neko zna pravo ime te kruške?
 
Ne znam, a ne mogu uskoro da saznam...Samo su mi rekli ime i da je najbolja ubedljivo za rakiju i ukus naravno odlican...
 
Sretna nova godina svim forumašima!
Pročitao sam ovu temu i mnogo naučio o kruskama.
Na fotografijama se vidi mlado stablo, rasadničar mi reče da je karamanka, dali je normalno da stablo kruske ima bodlje?
Zasadio sam 40 stabala viljamovke ove jeseni, da li je ko koristio plastične povijače grana i vrede li? Koliko sam video slike oni savijaju pod 90 stepeni a mlada grana bi trebala da se savija na 60-70 stepeni pa da pod težinom roda dodje na blizu 90?
5bd5454fe28a425762bc9ffdef1d3dda.jpg
104726aa0f6786dd77fb23ac112c215a.jpg


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Grana ti se nece saviti pod rodom od ploda, jer grani treba dve godine da napravi cvetni pupoljak i u trecoj godini rodi - govorim o uglu od konstukcije i grane (za to vreme sam spoj odrveni skroz), mada zna od roda da se savije u srednjem delu duzine grane i deformise sto je isto ok bitno ti je da je krosnja osuncana

Jedino mesovita grana ima na vrhu cvetni pupoljak u prvoj godini ali ona uvek i raste pod dobrim uglom
Karamanka nema bodlje, mada mlada grana ima istu boju kao i moja karamanka - ostavi je da rodi pa ces znati, ako ne bude tu ti je forum pa ces je prekalemiti

Jos da ti se vratim na uzgoni oblik prvi sprat grana treba da ti bude bujniji i zato njemu i ne trebas parviti ugao od 90 C, jer ako ne bude bujniji nece ni narasti pa tako nece ni pobeci van senke gornjih spratova i cim ga zasene gornji spratovi nece ni nesto posebno rasti
znaci donji sprat ostavi ipak pod nekim uglom i siris ga dokle god se ne spoji sa krosnjom pored stabla, a sledeci sprat obrazujes tako da ne zaseni sprat nize
Matematicki bi ti izgledalo ovako
Stablo do stabla je na lupam 2 m razmaka - prvi sprat siris na 1m (jer i stablo pored treba da ima isto 1m grane u sirinu) i ne radis zamenu te konstukcije vec zamenjujes na njemu grane
- drugi ssprat siris do 0,6-0,5m (deo koji ne zamenjijes)
- treci na 0,3m i nakon toga ides zamenu do konstrukcije
krosnja ne mora da ti izgleda u svakoj redom godini idealno, znaci uvek moze pokoja grana da strci koju i ostavljas sto zbog roda, sto zbog lisne mase uvek se ona moze ukloniti i za godinu dve, ali tezis piramidi jer tako ti je svaki sprat osuncan i neces izgubiti nize etaze grana zbog zasene gornjih grana cemu svaka vocka ima cilj (rast u vis) sto se cesto zna desiti i onda rod pobegne u vis
 
Poslednja izmena:
Shale, da li moze malo detaljnije da slikas?

Koje duzine su ti stubovi i koju zicu si koristio.

Narednog meseca treba da stavljam betonske stubove pa bih da vidim kako si ti uradio.
 
Nazad
Vrh