Ekonomska isplativost Vinograda

Gorski Car

Član
Učlanjen(a)
21 Sep 2012
Poruka
3.512
Lokacija
Шумадија - СП
Pozdrav vinogradari.Posto su teme o vinogradarstvu zapostavljene hajde da pokusam malo da osvezim.
Zanima me ekonomska isplativost jednog vinograda, koje su cene grozdja bile u proteklim godinama, koje sorte su isplativije stone ili vinske za koliko godina se otplati ulaganje u vinograd???
Imao sam vinograd do pre 10godina, oko 1500 cokota dok jednog dana jedan pametnjakovic nije spaljivao zetvene ostatke na parceli pored mog vinograda vatra predje preko mog vinograda i vinograd oprlji vatra i on se na zalost osusi.
Sada razmisljam na istom mestu da podignem vinograd posto iz ranijeg iskustva znam da u vinogradu ima dosta posla zanima me i ekonomska isplativost vinograda jer vec duze vreme nisam u toku trazim odgovore od vas vinogradara. Ova moja parcela ima oko 20 ari mesto idealno za vinograd. Koliko bi trebalo ulaganja da ponovo na njoj podignem vinograd? Posto su kalemovi? ::vino::
 
Prijatelju zavisi sta i kako hoces.. dal ces spalir ili ces na cokote. Pa ako ces spalir dal ces drvene, betonske, metalne (cak mislim da postoje i plasticni) stubovi. Sve to utice na cenu!
Za tvoih 20 ari bi trebalo oko 1100 kalema. cena kalemova je isla od 30 din. do 150din. (cak mozda i koj din. vise za uvozne) Ja sam najcesce placao oko 60 din kalem. kolje je 3 kom/E. stubovi betonski su oko 10E/kom. Zica ne znam posto je.
U prve 2 god. imas sadnju i kolje.
kalemovi oko 600E + 360E za kolje = 960E + dnevnice ako ces radnike + gorivo
drugim recima preko 1000E sigurno u prve 2 god. a onda stubovi (a trebalo bi ti oko 190 stubova) i zica
Trece godine imas 'nultu' berbu, a od cetvrte imas pun rod.
 
Prijatelju zavisi sta i kako hoces.. dal ces spalir ili ces na cokote. Pa ako ces spalir dal ces drvene, betonske, metalne (cak mislim da postoje i plasticni) stubovi. Sve to utice na cenu!
Za tvoih 20 ari bi trebalo oko 1100 kalema. cena kalemova je isla od 30 din. do 150din. (cak mozda i koj din. vise za uvozne) Ja sam najcesce placao oko 60 din kalem. kolje je 3 kom/E. stubovi betonski su oko 10E/kom. Zica ne znam posto je.
U prve 2 god. imas sadnju i kolje.
kalemovi oko 600E + 360E za kolje = 960E + dnevnice ako ces radnike + gorivo
drugim recima preko 1000E sigurno u prve 2 god. a onda stubovi (a trebalo bi ti oko 190 stubova) i zica
Trece godine imas 'nultu' berbu, a od cetvrte imas pun rod.

Druze, vinograd je bio je na cokotima ali bi sada spalir da podignem, sto tice stubova zelim betonske, za kolje nije problem jer imam svog bagremar pa tu stavku imam gratis, a od sorti sadicu neke najisplativije samo sto se slabo razumem u ove nove sorte ja sam imao stare( lisicinu,hamburku,kamenicarku, kardinal,crno game,afuz ...)
Kako su se kretale cene grozdja prethodnih godina stonih i vinskih?
Treba mi i ograda oko vinograda 10 kotura pletene zice je 25000 din i jedno 80 betonskih stubova za ogradu ali njih cu sam da izlijem do jeseni :ppozdrav:
 
Ako bi imao gde ili kome da prodas vise ti se isplati stono pa cak i na veliko. Jer stone sorte, pogotovu one ranije cena na pijaci im kerece od 180-200 din./kg pa vremenom pada. A vinske najvise sto mozes da dobijes je 2.5 kg/E i to crnih (game, sovinjon kaberne), a bela idu i 4-5kg/E.. A posao oko stonih i vinskih je skoro pa isti..
 
Vinske sorte grozdja prodajem vec vise od 30 godina! Ako izuzmemo ovu, cudnu godinu, cena takvog grozdja se drzi na ceni od 25 din. za kilogram. To je za zadnjih 15 godina tacno!
I jos nesto, gospodin KOLOLGAS ti je sasvim lepo pisao gore, sem sto bih ja "malo" povecao cenu postavljanja vinograda na parceli od 20 ari. Moja slobodna procena bi isla na cca. 3.000 eura. Pod uslovom da imas svoje bagremove stubove, naravno!
Napominjem da se vinogradarstvom bavim od kad znam za sebe, bar 30 godina zadnjih! Eto.
 
moj dnevnik rada

[TABLE="width: 1018"]
[TR]
[TD]Datum[/TD]
[TD]Radnici[/TD]
[TD]prosecni sati po radniku[/TD]
[TD]opis posla[/TD]
[TD]zavrsen deo posla i napomene[/TD]
[TD="colspan: 2"]Novcani utrosak u RSD[/TD]
[TD] ukupni utrosak u din[/TD]
[TD] ukupni utrosak u €[/TD]
[/TR]
[TR]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[/TR]
[TR]
[TD]28.09.2013.[/TD]
[TD]Zdenko, Milos[/TD]
[TD]2[/TD]
[TD]Kupovina djubriva na pijaci u St. Pazovi AZOHEM 8;16;24 100 kg[/TD]
[TD]djubrivo nije rastureno po parceli[/TD]
[TD]151[/TD]
[TD]3300[/TD]
[TD]3451[/TD]
[TD] 30,10 €[/TD]
[/TR]
[TR]
[/TR]
[TR]
[TD]12.02.2014.[/TD]
[TD]Zdenko, Milos, Ivan[/TD]
[TD]3[/TD]
[TD]rezidba i vezivanje snopova[/TD]
[TD]III. Clan 1.red[/TD]
[TD]538[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD]538[/TD]
[TD] 4,65 €[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]13.02.2014.[/TD]
[TD]Milos[/TD]
[TD]7[/TD]
[TD]rezidba i vezivanje snopova[/TD]
[TD]III. Clan 2., 3., 4. red[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD] - €[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]14.02.2014.[/TD]
[TD]Milos, Zdenko[/TD]
[TD]6[/TD]
[TD]rezidba i vezivanje snopova, zatezanje zice i vezivanje loze za istu[/TD]
[TD]II. Clan 1., 2. red i III. Clan 1.,2. red povezano[/TD]
[TD]538[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD]538[/TD]
[TD] 4,64 €[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]15.02.2014.[/TD]
[TD]Milos, Zdenko[/TD]
[TD]8[/TD]
[TD]rezidba i vezivanje snopova, zatezanje zice i vezivanje loze za istu[/TD]
[TD]II. Clan 3., 4. red orezano i III. Clan 3.,4.red vezano[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD] - €[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]16.02.2014.[/TD]
[TD]Milos[/TD]
[TD]7[/TD]
[TD]rezidba i vezivanje snopova[/TD]
[TD]II. Clan skroz gotov[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD] - €[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]17.02.2014.[/TD]
[TD]Milos[/TD]
[TD]9[/TD]
[TD]rezidba i vezivanje snopova, zatezanje zice i vezivanje loze za istu[/TD]
[TD]III. Clan skroz gotov, I delimicno orezan i izneseni snopovi iz ove i prosle godine[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD] - €[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]18.02.2014.[/TD]
[TD]Milos, Zdenko[/TD]
[TD]7[/TD]
[TD]rezidba i vezivanje snopova[/TD]
[TD]I. clan orezan i 1. red povezan, u Edija sutradan kupljen 1l Plavog ulja po ceni od 830 din[/TD]
[TD]538[/TD]
[TD]830[/TD]
[TD]1368[/TD]
[TD] 11,81 €[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]1.03.2014.[/TD]
[TD]Milos[/TD]
[TD]1[/TD]
[TD="colspan: 4"]Kupovina zastitnih sredstava u poljoprivrednoj apoteci Cardak u Novom Sadu : Kubik plus (iprodion+tiofanat-metil) 100ml 334 din, Galofungin (karbendazim) 100ml 291 din, Mankogal (mankozeb) 1kg 818 din, Kumulus (sumpor) 2kg 540 din, Diziram (ciram) 1 kg 920 din, Plavo ulje (bakaroksihlorid+mineralno ulje) 1 l 697 din[/TD]
[TD]3600[/TD]
[TD] 31,05 €[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]12.03.2014.[/TD]
[TD]Milos, Zdenko[/TD]
[TD]8[/TD]
[TD="colspan: 2"]zavrsena rezida i vezivanje snopova i plavo prskanje (sve iza kuce). Ostalo jos rezidba, vezivanje snopova i prskanje (sve ispred kuce). Utroseno 60 l vode i oko 1,5 l plavog ulja[/TD]
[TD]576[/TD]
[TD]2870[/TD]
[TD]3446[/TD]
[TD] 29,72 €[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]13.03.2014.[/TD]
[TD]Milos, Zdenko[/TD]
[TD]8[/TD]
[TD]576[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD]576[/TD]
[TD] 4,97 €[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]19.03.2014.[/TD]
[TD]Zdenko[/TD]
[TD]4[/TD]
[TD]?[/TD]
[TD]?[/TD]
[TD]576[/TD]
[TD]0[/TD]
[TD]576[/TD]
[TD] 4,97 €[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]13.04.2014.[/TD]
[TD]Milos, Zdenko, Gordana[/TD]
[TD]8[/TD]
[TD="colspan: 2"]Plevljenje lastara i prskanje vocaka sa KUBIK+ZIRAM i vinove loze sa KUMULUS. Ukupno potroseno 30 l vode[/TD]
[TD]576[/TD]
[TD]180[/TD]
[TD]756[/TD]
[TD] 6,54 €[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]22.04.2014.[/TD]
[TD]Milos, Zdenko, Gordana[/TD]
[TD]7[/TD]
[TD="colspan: 2"]Kontrolno plevljenje lastara Zdenko. Plevljenje breskvinih i jabukovih plodova Gordana i Milos, potrebno jos 1-2 plevljenja. Secenje divlje loze Milos. Prskanje vinograda i vocaka protiv pepelnice i plamenjace preparatima IMPACT (flutriafol)- cena:270din + Mankogal + Kumulus. Potroseno 40l vode. Potrebno zameniti crevo od sprica.[/TD]
[TD]576[/TD]
[TD]570[/TD]
[TD]1146[/TD]
[TD] 9,92 €[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

- - - - - - - - - -

ovo su trenutni troskovi za ovu sezonu. Nadam se da ce nekome koristiti ali i da ce dati svoje misljenje. Svaku kritiku ili savet smatram da je dobronameran... :)
 
@poljogospodar Svaka čast za post. kao novom u vinogradarstvu jako mi znači kad iskusniji postave šta trenutno rade u vinogradu
 
Gorski car@
Ja imam vinograd slicne povrsine, i necu ti praviti kalkulacije. Svaka cast Zupa100@ i Poljogospodar@, iz mog iskustva ti mogu reci da 20 ari je premalo za isplativost i zaradu.
 
Moj vinograd ima oko 20 do 22 ara. Ne bih se slozio da je bas neisplativo. Prema mojim predvidjanjima do kraja godine trosak za taj vinograd bice 430 do 480 eura. Sa 1200 do 1300 kila bih verovatno bio na pozitivnoj nuli ako bih svo grozdje prodavao po 40 din. Ako bih pravio vino za sebe onda bi mi se vise isplatilo.
Mene muci tj najveci su mi troskovi u prevozu sigurno 150 eura na godisnjem nivou a i sortiment u samom vinogradu. Sva loza je sadjena neplanski tj nisu cisti redovi. Vise sorti u svakom redu plus jos breskve i jabuke pride u istima...
Kad bi bilo sve kako treba i kad bi mi bilo sve pod nosom ne bi me izaslo vise od 300 eura na godisnjem nivou.
 
Da li je neko konkurisao za podsticaj u podizanju vinograda i da li postoje neki okvirni podaci o broju odobrenih? Hvala:ppozdrav:
 
[h=1]Грожђе родило, цене пале[/h]
[FONT=&quot]И предстојећа манифестација у славу вина и грожђа „Смедеревска јесен”, која се ове године одржава од 8. до 11. септембра, биће у знаку добре бербе

[/FONT]
Аутор: О. Милошевић понедељак, 29.08.2016. у 17:20


GROZDjE_3.jpg


(Фото Раде Крстинић)




Смедерево
– Ако је судити по првим обраним гроздовима у Подунављу, ова година ће бити берићетна за виноградаре овог краја. Разлог да буду задовољни родом имају и произвођачи и винари. За разлику од прошле године када је киша узела данак у приносу, ова јесен ће бити берићетна.

– Прошле године је забележен подбачај, а сада је род изванредан, али и квалитет је солидан. Кише које смо имали налиле су зрна, али ако у наредним данима буде суво време, сачуваће се сласт и арома – објашњава за „Политику” Бобан Марковић, директор Пољопривредне стручне службе Смедерево.


На око хиљаду хектара винограда у Подунавском округу све је спремно за бербу. Неке сорте већ су обране, а берба хамбурга и мускат италија је у току. Очекивани приноси зависе од врсте грожђа. За оно најквалитетније, од кога се справљају врхунска вина попут шардонеа, каберне совињона, совињона блан, принос је око осам тона по хектару. За ризлинг се очекује принос између 10 и 12 тона, а за неке засаде и више од 20 тона по хектару.


И предстојећа манифестација у славу вина и грожђа „Смедеревска јесен”, која се ове године одржава од 8. до 11. септембра, биће у знаку добре бербе. Тезге ће очити бити крцате грожђем, а точиће се и млада шира и добро вино. Произвођачи нису пресрећни овогодишњом ценом, али зато је за посетиоце и госте традиционалне приредбе добра вест да ће грожђе моћи да се купи јефтиније него лане. И на кванташкој пијаци је слично. Стоне сорте продају се за око 60 динара по килограму, а прошле године у ово време није се могло наћи грожђе испод 90 динара. Цене на пијацама и малопродаји крећу се у просеку око 100 динара. Бележи се и пад тражње ове године.


[h=3]
Јефтино до вина
[/h]
И винске сорте ове године имају нижу цену. Килограм белог грожђа, на већу количину, кретаће се између 30 и 35 динара по килограму. Сорте за розе и црвено вино нешто су скупље – од 40 до 50 динара по килограму.


[h=3]
Бресква подбацила, јабука преродила
[/h]
Ових дана завршава се берба брескви у Подунављу. Род је слабији него прошле године, а и квалитет је у паду. За разлику од брескве, јабука је у овом крају одлично родила. Њој је погодовала киша, тако да произвођачи задовољно трљају руке.


http://www.politika.rs/scc/clanak/362438/Grozde-rodilo-cene-pale

 
Nazad
Vrh