Рачунарски програми(софтвер)у пољопривреди.?!

nikt

Član
Učlanjen(a)
5 Apr 2008
Poruka
968
Lokacija
23314 Руско Село
Чини ми се да нема ове теме на форуму (у супротном нека је модератор брише),мислим да је интересантна.Од информација до едукације између форумаша па до тога како је то у свету а како код нас итд..?!
 
Ja sam pravio neki programčić u EXEL-u , za svoje potrebe . Računa troškove , dobit... . Isto tako ima kalendar operacija koje su rađene na nekoj parceli ...
Koga ne mrzi mislim da može da se odradi fini program i krojiš ga prema svojim potrebama . :cao:
 
I ako ima zakrpa o njima preko PP, posto se o tome ne moze javno na forumu.
 
Pozdrav svima,

na forum sam se prijavila ispred kompanije Greensoft iz Novog Sada koja trenutno razvija softver za vođenje evidencije na poljoprivrednom gazdinstvu, tzv knjigu polja. Zanima me mišljenje proizvođača, šta sve takva knjiga treba da sadrži, koje opcije da ima, po kojoj ceni da se prodaje i slično. S obzirom da je tema aktuelna i u skladu sa novim Zakonom o poljoprivredno mzemljištu, nadam se uspešnoj komunikaciji. Slobodno pišite svoje mišljenje. Mi smo tu da Vama proizvodnju i evidenciju učinimo lakšom.
 
Pozdrav svima,

na forum sam se prijavila ispred kompanije Greensoft iz Novog Sada koja trenutno razvija softver za vođenje evidencije na poljoprivrednom gazdinstvu, tzv knjigu polja. Zanima me mišljenje proizvođača, šta sve takva knjiga treba da sadrži, koje opcije da ima, po kojoj ceni da se prodaje i slično. S obzirom da je tema aktuelna i u skladu sa novim Zakonom o poljoprivredno mzemljištu, nadam se uspešnoj komunikaciji. Slobodno pišite svoje mišljenje. Mi smo tu da Vama proizvodnju i evidenciju učinimo lakšom.
Mislim da nam softver za vodjenje evidencije u poljoprivredi i nije toliko neophodan da bih shvatili koliko smo u gubitku. Kada bih i koristili vas softver i na kraju podvukli crtu i videli koliko smo izgubili, bilo bi sigurno vise kardiovaskularnih bolesnika u Srbiji.
 
Srpski softver broji avokado uz pomoć dronova - AgriSens u upotrebi kod više od 1.000 farmera u svetu --- izvor ekapija.com

Više od 1.000 poljoprivrednika u preko 40 zemalja na svetu koristi softver beogradske kompanije Logit. Jedinstvena tehnološka platforma AgriSens obrađuje slike sa poljoprivrednih površina, koje se prikupljaju bespilotnim letelicama, a zatim, daljom analizom korisnicima omogućava uvid u kvalitet setve i zasada, očekivani prinos, područja ugrožena različitim oblikom stresa kod biljaka i sl.

Proizvođač paradajza u Kaliforniji, ustanovio je zahvaljujući rešenju beogradske kompanije, da je spoljni saradnik zasadio 20% manje stabiljki na njegovoj njivi, za razliku od 5% koliko je prvobitno naveo. Uzimajući u obzir da je reč o 30 hektara zemlje i 440.000 stabiljki paradajza, nije postojao drugi način da se na ovako precizan način utvrde nepravilnosti prilikom sađenja.

Mnogo egzotičnija je primena softvera AgriSens na plantažama manga, avokada ili banana, pa su njegove prednosti prepoznali farmeri od Novog Zelanda, Australije, preko Portorika i Sajedinjenih Američkih država. Logit je jedna od samo 5 kompanija u svetu koja se bavi razvojem ovakve vrste softvera.

Platforma je razvijana u protekle dve godine, a od proleća 2016. krenula je i njena komercijalizacija. O potencijalu softvera beogradskih inženjera govori i podatak da ih za strateško partnerstvo izabrala američka kompanija Drone Deploy, svetski lider u oblasti proizvodnje softvera za navigaciju i obradu snimaka dronovima, a značaj ovakvog rešenja potvrdio je i stručni žiri nagrade Aurea, koji je kompaniji Logit dodelio priznanje za investiciju godine, koje dodeljuje naš portal.

Dodatno usavršavanje i dalja primena

Milan Dobrota, generalni direktor kompanije Logit, kaže za eKapiju da je za sada softver primenjen kod uzgoja više od 60 biljaka, odnosno kultura na svetskom nivou, a da najviše zahteva dolazi od uzgajivača žitarica: kukuruza, pšenice, ječma.

- Počela je poljoprivredna sezona i na dnevnom nivou se javlja veliki broj farmera, pa očekujemo da taj broj znatno premaši sadašnjih 1.000 korisnika. U planu je i da do kraja godine uvedemo nove primene softvera i razvijemo deo platforme koji se odnosi, ne samo na analizu pojedinačnih snimaka, već da korisnicima omogućimo da sistematičnije prate podatke o svojim usevima kroz vreme.


Analizu snimljenog područja korisnik nakon obrade softvera, dobija u vidu PDF izveštaja, koji daje 3 osnovna tipa informacije: broj biljaka (plant counting), procenu prinosa (plant estimating) i analizu rizika (stres monitoring), pa na ovaj način AgriSens omogućava poljoprivrednicima da uz minimalne troškove, bez potrebnih veština za rukovanje savremenom tehnologijom, dobiju informacije od značaja za stanje useva.

... link
 
Akceleratorski program za poljoprivredne startape u Beču — Prijave do 28. maja -- izvor startit.rs

Kompanije BayWa i RWA pokrenule su internacionalni akceleratorski program za startape iz oblasti agrikulture. Sam program se sastoji iz tri dela: resursa, mentorstva i umrežavanja.


Kako kažu iz akceleratora, startapima će, između ostalog, na raspolaganju biti podrška od 15 hiljada evra u kešu, kancelarijski i laboratorijski prostor, tehnička oprema, eksperti iz datih oblasti, ali i mreža investitora i saradnika.


Fokus će biti na startapima iz oblasti: ag-tech (dronovi, robotika i sistemi automatizacije), navodnjavanje, proizvodnja useva (uzgoj, obrađivanje, zaštita), ratarstvo, šumarstvo, trgovina poljoprivredne robe, IoT, Big Data.


[h=2]Prijava[/h] Prijave su otvorene do 28. maja, a više informacija možete pogledati na zvaničnom sajtu akceleratora ili kontaktirati organizatore
 
Nazad
Vrh