Soja 2013.g.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Srđane ,ne valja ti posao ,ovo sa slike nikako u pneumatsku ,Koliko vidim sa slike tu je bilo dosta zelenih zrna u vršidbi,ispravi me ako grešim.Proveri klijavost obavezno ali ne u mokru krpu nego posadi u saksiju na dubinu setve.
 
Srđane jel to seme iz 2012 ili 2013god, ako je iz 2012 možeš ga samo stoci u hranu, ovo sa slike ne izgleda lepo, predpostavljam da je sorta galeb u pitanju.
 
dsc00134.jpg

dsc00135.jpg


Da li ovo seme prolazi kriterijum za setvu kako je ocisceno? :osmeh:
 
Ovakvo seme kao sto je na toj slici ima garantovano manje od 50% klijavosti![/QUOT]

takvo seme kada ce se sejati sa sejalicom,ona ce se ponasati kao selektor i prvo ce sejati lom pa posle sitnija semena pa na kraju sta ostane.Pisem iz iskustva , imao sam prazne redove i po 10m bez soje. Tu bi pomogla samo setva sa zitnom sejalicom eventualno svaki drugi red , ja sam prosle godine tako sejao oko40kj soje.Ja bi ili prodao ili dao stoci i kupio drugu pa makar i merkantilnu :ppozdrav:

@sale car slobodno sej tu soju samo proveri klijavost
 
Jako mi je lijepa soja , bar je bila iz kombajna , razmišljo sam da je i ne selektiram . Čekam prvo rezultate tatinog naklijavanja pa ću vidjeti . Jedino što ima sjemena ambrozije , al nešto kontam svejedno je ima milioni sjemenki u svakom dijelu zemlje kod nas , drugo padne na dno vreće uvjek pa bi se i tako možda moglo izbjeći . Ima malo i zemlje . Možda da je samo prebacim preko nekog sita ?
 
Kada sam selektirao svoju soju radio sam tako da se prvo odvoji krupno zrno(jednako)zatim sitnije takodje jednako a lom je otisao na drugu stranu,selektor nikad nije lomio zrno selektirao sam soju,grahoricu,zob,psenicu,tritikal sve zivo.Pre dve nedelje sam selektirao.
 
Soja je balkan barem ako rekao prodavac on seje takvu bez trijerisanja i ima veoma dobar sklop ja video svojim ocima.Setvena norma je oko 100kg po hektaru.Danas posejao u tri saksije po 100 semenke sa politkama zajedno slucajnim uzorkom.
 
cudno da je Balkan ili te je slagao ovako sa slike bas deluje da je sitno
 
a koja godina je u pitanju ako pricas za 2012 pa to je rekordni prinos za tu god.
 
Danger probaj sada dva džaka urađenih jesanas da pustiš kroz taj "selektor" pa da vidiš koliko loma izdvoji.Ja sam ranije radio sa istim. Jedne godine sam tako uradio pa sam video da iako u jesen nema loma u proleće se pojavi jedan deo.Možda je bila to samo specifična godina ili neke greške prilikom skladištenja.Od tada obavezno selektiranje u proleće.
 
Ja uvek selektiram u jesen cim zavrsim skidanje soje sa svih parcela. Kad je Balkan u pitanju (narocito ako je bila dobra godina i ako je krupno zrno) povecava se broj zrna u prolece koje su pukle na pola. Ali to je neznacajan procenat. Na Trijumfu nisam primetio, izgleda da je zrno i sitnije od Balkana a i tvrdje.
 
Danger probaj sada dva džaka urađenih jesanas da pustiš kroz taj "selektor" pa da vidiš koliko loma izdvoji.Ja sam ranije radio sa istim. Jedne godine sam tako uradio pa sam video da iako u jesen nema loma u proleće se pojavi jedan deo.Možda je bila to samo specifična godina ili neke greške prilikom skladištenja.Od tada obavezno selektiranje u proleće.

radim vec godinama ovako i nema loma u prolece,stim sto odmah odradim dva puta i dzakiram i dovidjenja.........
 
Srđan Žorž to nije balkan 100%, balkan nema tu tačku na semenki, zato sam te pitao da nije galeb ili viktorija pošto i ona ima tu tačku na semenki.

Što se tiče loma semena taj lom se desio još prilikom vršidbe samo ga je ljuska zrna držala spojenog i prilikom stajanja u džakovima i prolaskom kroz selektor dolazi do pucanja ljuske i razdvajanja na polutke, to je moje zapažanje koje je možda i pogrešno.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh