Soja 2013.g.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Meni je ostalo 8kj nepokosene soje,koju je tukao grad pa je malo kasnije stigla u subotu sam mogao pokositi sa malo vecom vlagom a nisam pa mi je sad zao neznam koliko ce stete napraviti ova kisa jer moja soja nije nikada pokisla kada je vec zrela.Uvek sam uspeo da je skinem na vreme ali ove godine je suncokret uprskao stvar u svakom pogledu pa sam malo zakasnio sa sojom
inace dosadasnji prosek je 1400kg-kj
 
I moja je ostala na njivi. Trebao sam je u četvrtak kositi ali je kišica pala u toku noći tako da se nije uradilo. Sad samo da budu dani bez kiše i ako Bog da vetar biće ok.
 
I meni je ostalo 18kj,jos uvek ima dosta zeleni mahuna mada ne verujem da ce biti vise roda nego na ranijim sortama(konkretno je rec o idili)
 
Ja imam jednu njivu od 0,6 jutara što sam presejao 11. maja sa Rubinom. Još se dobro zeleni. Ne znam da li bi desikacija nešto pomogla?
 
Atila jel to na kraju belog jaroša kod one bele kućice samo u sledećoj duži (ja mislim da je to zadnja duž srbobranskog atara)?
 
Dali slab mraz kog najavljuju za petak može da naškodi soji koja je u fazi da nije još sav list opao ali je pri kraju i zrno nije baš zeleno nego je recimo pola zrna tvrdo a pola još uvjek malo meko?
 
E ti kukuruzi što su probrani su moji (7kj), zakasnio da ih oberem pa sam rešio da ih ovršem (ns 4023) a i plamenac je tu napravio haos.Soja ti nije loša sobzirom da je na repištu i da je taj deo atara ove godine jako malo dobio kiše tokom leta takoreći ništa.
 
E ti kukuruzi što su probrani su moji (7kj), zakasnio da ih oberem pa sam rešio da ih ovršem (ns 4023) a i plamenac je tu napravio haos.Soja ti nije loša sobzirom da je na repištu i da je taj deo atara ove godine jako malo dobio kiše tokom leta takoreći ništa.

Upravu si jako malo kise dobio i predusev ga j..e,ali sta je tu je(onu tvoju zemju sam radio ranije od profesora Pavle)
 
Marčelo nije samo soji da ne odgovara nego svim kulturama, repište je dobar predusev ako je godina dobra sa dobrim rasporedom padavina pa i većim od potreba i ako se na vreme izvadi i ne raubuje zemljište tojest ako se neradi vađenje po vlažnom zemljištu pa se zimska brazda odradi na vreme pošto iza nje ostane i dosta neiskorišćenog đubriva. Ako u julu i avgustu bude kiše na vreme (a to su najkritičniji meseci) onda na repištima nije problem a pratim repiša u našem ataru pošto se seje dosta tako da prošle i ove godine nema nekog dobrog prinosa na njima a dosta i doprinosi tome što se seje svake druge godine repa, ljudi misle ako bace dosta đubriva da će rod uvek biti dobar i da zemlji nesmeta ta vrsta plodosmene ipak se repa prva seje a zadnja sklanja sa njive.Kod nas jedan seje repa -pšenica i tako u krug i tu nekih rezultata ima pošto se zemlja ipak malo odmori stim što čovek kupuje stajnjak i zaorava.
 
Kod mene na repištu prosek soje ove godine 3 tone po hektaru. Mi zadovoljni. U onoj ludačkoj 2010 ili 2011. godini 5t/ha soje, na repištu. Uglavnom se trudimo da repu izvadimo do polovine oktobra. Obrada zemljišta po mogućstvu što pre, ove godine smo to učinili sutradan i njiva je već spremna za soju iduće godine.
 
Klega Ćurčić vaša zemlja je dobra kao i naša, ako se sećam radiš 26kj i seješ pšenica- repa- soja i tako u krug, vadiš u ranim rokovima po suvom i nezbijaš i ne raubuješ zemlju bez potrebe zato i imaš prosek 3 tone sa dve sorte i možda dve njive (8-10kj) koje su na vreme posejane i obrađene a ja nemam repišta pa mi je prosek 3,23 tone po hektaru posejane na 15 parcela (tri njive obarina) sa jednom sortom i 51kj posejanim, a radim 112kj ukupno i vodim koperantima proizvodnju na još 43kj i radim usluge.:ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh