Soja 2013.g.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma ljudi pobesneo sam. Radim malo soje, ne prskam, ne bacam nista, dva puta spartam i dva puta kopam, zestoki sam protivnik GMO, i kad oporavim prinos, mene vrate sa predajnog mesta jer mi je soja zarazena!!! Kasnio sam sa sejanjem. imao lose nicanje, strasno los sklop i teo sam tanjirati to, medjutim uzmem i zalijem to dva puta i eto, iznenadih se. Nemam gde da je cuvam da cekam neku cenu, te sam dao lesinaru za 40. dinara. Ostavio sebi i jos nekom za sledecu godinu seme, sad moram i to predati jer ne znam sta ce nici na njivi od kontaminiranog semena. Ne znam jel bio sejac zarazen ili kombajn, soje oko mene nije bilo na 300. metara i to visi nije ni bitno, dzaba se nerviram. Proveravaju soju sa nekakvim stapicem, sta li je. Ima dve crtice, ako se oboji gornja dobra je, ako donja GMO je, a ako je gornja tamna a donja pocne da se nazire, onda je kontaminirana.

Tako sam u afektu napisao da je parcela 1.5-10h, no u stvari je 1.05-10h, nisam siguran zbog oblika parcele. Vaga je rekla 3700.kg, kuci sam dzakirao 600.kg, dakle nekih sta ja znam, 4t po h. I sta to sve vredi......
 
Vec dva dana vrsim parcelu sa izuzetno losim sklopom. Niklo mi je manje od 50 % posejanih zrna i ponegde je razmak biljaka 12-15 cm. Sorta je Balkan, setva 6, 7 i 8 maja i bila je skroz zelena kada je palo onih 60 lit sredinom avgusta. Potpisao bih ugovor da mi nikad ne rodi ni manje ni vise nego na ovoj parceli sa retkim sklopom.
 
Sorta balkan prosek oko 1200 kg po jutru za peskovitije zemljiste sad me ceka crnica nadam se malo boljem rodu.Ja sam prezadovoljan nisam ni kilo vestaka bacio samo teska obrada i prskanje.Dogodine ako bog da repriza,soja na 80 % povrsine ista agrotehnika bez velikog ulaganja sto mi rodi znam da je moje i gotovo.
2013-09-26-120751.jpg
[/IMG]
2013-09-26-120832.jpg
[/IMG]
 
Da lli mi neko može dati savet, kako da posejem soju.Išao bih na Savu ili Balkan, jer čitajući ovaj deo foruma,. svhatio sam da su to dva hibrida koja su se najbolje pokazala.Odmah da kažem da soju nameravam da posejem za tov jednog do dva tovljenika, za svoje potrebe.Imam idealnu parcelu od 10tak ari,pored reke, sve je vlažno preko cele godine..tako da bih na tom mestu mogao da posejem soju, ali baš ništa ne znam o ogrotehnici i kultivaciji.Kada je najbolje zasejati soju?Isto kao pšenicu..priprema parcele,sada na jesen..setva isto na jesen..?Ili setva ide na proleće'
Da li mi neko može ukratko objastniti šta sve da ispoštujem da bih očekivao realan prinos naredne sezone?

Hvala.
 
Da lli mi neko može dati savet, kako da posejem soju.Išao bih na Savu ili Balkan, jer čitajući ovaj deo foruma,. svhatio sam da su to dva hibrida koja su se najbolje pokazala.Odmah da kažem da soju nameravam da posejem za tov jednog do dva tovljenika, za svoje potrebe.Imam idealnu parcelu od 10tak ari,pored reke, sve je vlažno preko cele godine..tako da bih na tom mestu mogao da posejem soju, ali baš ništa ne znam o ogrotehnici i kultivaciji.Kada je najbolje zasejati soju?Isto kao pšenicu..priprema parcele,sada na jesen..setva isto na jesen..?Ili setva ide na proleće'
Da li mi neko može ukratko objastniti šta sve da ispoštujem da bih očekivao realan prinos naredne sezone?

Hvala.
Jel vi stvarno neznate ili tako eto tako da se pise po forumu?Ide priprema isto kao za suncokret i kukuruz kad se seje.Razmak izmedju redova 70 i 50 cm razmak izmedju zrna od 3-5 cm ili do 50 kg po jutru potrosenog semena.Sa setvom netreba zuriti druga polovina aprila se pocinje.Netreba vestacko djubrivo i ako imate nameru da bacite baca se osnovno djubrivo npk15-15-15.Bitno je da je cista bez korova,voli spartanje ili ti paranje,medjuredna kultivacija i ono najbitnije da ima dovoljno vlage.Sorta- prelistajte malo forum ima ih vise pa koja vam se svidi.Ja balkan samo sejem.
 
A uostalom sta ima laz ili istina, cija je soja dobila onu kisu u pocetku nalivanja zrna ima dobar prinos, cija nije, nema i to je sva folozofija, nema to veze sa time ko je kakav proizvodjac.
 
bogami izgleda cici izgurao 2,2 tone po jutru pa se uplasio da mu ne trazi neko pare na zajam od nas forumasa jer ce se opariti ove godine
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh