Soja 2013.g.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Izbor odličnih herbicida za post-em je velik, tako da nema šta da brineš. Sa druge strane, nakon dubinskog tretmana skoro uvek treba korektivno prskanje.
 
Imam najbolju masinu marke OLT kazu od nje nema bolje,seje u Kinu... Ove godine smo tako i radili jedan dan cale sprema ja sejem usluzno,sutra sejemo nama,pa prekosutra ja usluzno on prska.... i opet korova i moracemo opet povrsinski da idemo.
 
Kad napravis sitne zemlje ranije nema problema,ide Nodet kao u sir,ja imam zanimljivu zemlju pa zato kazem...
 
Ide kad je dobro spremljeno,ali sam sejao gde je samo drljacom spremano,od gore je izgledalo lepse nego spremacem ali dole haos kako je tvrdo,isla je u zemlju jer ima skoro nove raonike.
 
Evo sta sam ja iradio po tom pitanju,podrljao sam u martu korovi krenuli 20dana pred setvu oprskao totalom 2,5l po kj posle 20 dana spremac ili drljaca i sejanje sad soja nice bez korova.Nadziru se neki ali taman kad soja bude prva druga troliska korovi ce biti idealni za prskanje,zvuci malo sasavo ali ja tako godinama a kad zatvoris vlagu u jesen milina bozija korovi u prolece jednako krenu.
 
Sve u svemu, dubinsko prskanje je bespotreban luksuz i ne radim ga odavno.
Probao sam i ovaj sistem kao Grunt, ali opet ne gine površinsko prskanje.
Zato je, po meni, najbolje samo površinsko prskanje sa kvalitetnim herbicidima.
 
Ја сам ове године први пут радио дубинско третирање соје и кукуруза. Читајући овде шта пишу они који имају већ неко искуство са тим, имам утисак да су у праву они који тврде да од дубинског биљка теже подноси. Поред почетног проблема са клијањем (сејао мало дубље) па понеко семе није имало енегије да никне, полако креће у развој трећег тролистка али никако да се одвоји од земње, мада жутило сам прометио на малом броју бињака.
Што се корекције тиче има парцела где се види изразита потреба за корекцијом а на другима потпуно чиста њива, кише добиле истовремено а од друго чега не знам шта зависи.
Занима ме може ли се "Мистрал" поново активирати ако дође до кише да убије оне ситре травчице што су кренуле или је корекција неминовна?
 
Tako je branko kvalitetnim nego sta ako neko misli da se bavi sojom ozbiljno neka odpise fuseraj i jeftine preparate!I jos nesto korovi u soji se lako otmu ako se ne reaguje na vreme,ako prerastu pogotovo ambrozija nema spasa!Ako je taj MISTRAL preparat za dubinsko a nesto je niklo posle njega nece unistiti to korekcija neminovna.
 
Neznam konkretno za mistral ali kod dosta herbicida koji se primjenjuju prije nicanja ako kasnije dodje kiša javlja se dejstvo na već iznikle korove , manje ili više . Ja imam ove godine slučajeva na par parcela sa kukuruzom , prskanih montom i terbisom , koje su se bile malo zazelenile niknutim korovima , nakon kiše sada su se potpuno očistile.
 
Grunt ja se bavim ozbiljnijom proizvodnjom soje i uvek koristim herbicide koji spadaju u jeftiniju kombinaciju.O tome da besni i skupi bolje urade od jeftinijih kopija možemo pričati maloj deci i nikome više.
 
Zbog najavljenih obilnih kisa od strane eksperta meteorologa, koji uglavnom ne potrefe ni u narednih 6 h a kamoli vise , posejao sam skoro 9 kj soje u dosta suvom zemljistu 30 aprila. Posto u Juznom Banatu umesto te najavljene kise dobili smo jos Kosave soja je katastrofalno nikla gledajuci iz moje tacke gledista (oko 55% do 65%) Vecina parcela pod sojom su tako iznikla.
Odlucio sam da cim se prosusi gornji sloj zemlje krenem sa presejavanjem a potom spalim sve iznikle korove koji su krenuli totalnim herbicidom. Sve u svemu zajebano prolece za Juzni Banat. Suvise smo cekali ovih 40 l po m2.
 
Spališ iznikle korove i naravno izniklu soju?

Ja sam se malo zezno , možda još se nezna. Sijao sam soju u tanjirano s proljeće , nije se dalo baš dobro pripremit , ostalo je dosta ljutića puzajućeg

images


Išo sam naravno totalom uz senkor i dual nakon sjetve , al pola njive 2.5l/ha , a pola čak ni 2l/ha totala , nisam znao da je tako žilav. Soja je dobro nikla i niče , na prvoj polovini ljutić definitivno odlazi a na drugoj još se nezna , opadu mu cvat ali neda se.

Aj to nekako nego sad niče poneki čičak , čime najbolje ići i kada najranije može u soji (basagran npr) ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh