Soja 2013.g.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Moj rod 2012 je kod mene u magacinu i stojace dokle budem mogao da je drzim,ja se nadam barem do marta,dogodine ce je biti na istoj povrsini kao i ove a najvise cu u 2013 imati posejano-psenice.
 
Danas dorađeno seme soje i smešteno u magacin do setve (sorta sava), samo još da proverim klijavost a što se tiče površina pod sojom u planu malo povećanje 10-20% ali sproleći ću znati tačno koliko dok nevidim kako će se krećati cene i rod u Brazilu i Argentini.
 
kod mene je svake godine pod sojom 60-70% povrsine.. i nikad osim ove godine nije manji prosek od 17meteri po jutru...
 
oko 3 ha valjevke, ostavio sam 400 do 450 kg od ove godine.mora na selektor.kod mene ,ni u siroj okolini, nema te skalamerije. aj zdravo.
 
Sta se desava kad se seje soja dve godine na istoj njivi, rodjak se zalio da je imao neke grinje i da je soja bolovala pogotovo na krajevima njive?
 
Mislim da to baš i nema veze sa monokulturom,samo sa takvih parcela netreba ostavljati za setvu,imao sam par njiva gde je sejana soja 6-7god,a nikad soju insekticidom prskao nisam
 
I ja sam imao4-god uzastopno, jedina zamerka je bila to sto sam zadnju godinu vrsio skroz zelenu biljku sa svo lisce a zrno suvo .Mislim da se nakupilo dosta azota... Grinje hoce kad je njiva nuz put ili pored kanala a jedne godine sa komsijine njive koju je ostavio na parlogu presle grinje u pojasu od 5-6m
 
Ova rodjakova njiva izlazi na kanal jednim krajem, a inace je na cosku, dva puta prolaze pored nje. Nisam razumeo na kojem kraju je imao problem.
 
Koristim svoju semensku soju Balkan od 2000 god. pa do proletos nisam uzeo iz zadruge ni zrno. Proletos sam uzeo 200 kg Triumfa i pokazao se boljim od Balkana kome dajem sansu jos na 2 kj na prolece pa cu da vidim dal cu ga jos posejati.
Sto se tice setve soje nakon soje, napisano je vise puta da neki od nas to primene i vise od 6-7 godina za redom.
Inace povecavam setvu sa 30 kj na 35 kj.
 
Branko i kod mene je u monokulturi bila najbolja....
jel tesko uociti te grinje u soji?nisam cuo da je ovde kod mene neko prskao tu gadiju!
 
Ja sam imao grinja isto u soji i to na kraju njive i do komsije,i onda pred vrsaj 20dana dobila lisce i krenula da tera meune.
 
Ni ja nisam nikada prskao od insekata da kucnem u drvo.Verovatno je razlog taj što se kod mene u ataru seje jako malo soje.Burazer koji seje veliku količinu je imao problema sa grinjama i sa leptirom Admiralom.
 
Mladene grinje napadaju njive po rubovima parcela (uvratine) i videćeš da se na biljkama tojest po listu soje pojavljuje kovrdžanje (kao oparena) i listovi počinju da žute i prelaze sivkastu boju i uvek počinje sa vrha biljke stim što biljka prestaje sa rastom.Javlja se kad su temperature visoke više dana i prska se preparatima na bazi akaricida samo žarište i oko žarišta da se nebi širila dalje.Toliko ukratko a pisano je o tome u temi soja.

Matiću ili Vanesa (leptir).
 
Poslednja izmena:
Koristim svoju semensku soju Balkan od 2000 god. pa do proletos nisam uzeo iz zadruge ni zrno. Proletos sam uzeo 200 kg Triumfa i pokazao se boljim od Balkana kome dajem sansu jos na 2 kj na prolece pa cu da vidim dal cu ga jos posejati.
Sto se tice setve soje nakon soje, napisano je vise puta da neki od nas to primene i vise od 6-7 godina za redom.
Inace povecavam setvu sa 30 kj na 35 kj.
Balkan je standard u sortnoj komisiji i zato još mogu da prođu sorte van Instituta registraciju. Kada ga u sortnoj komisiji zameni neka nova NS sorta, teško da će neko registrovati sorte soje osim Instituta za ratarstvo i povrtarstvo.
Inače standard u sortnoj komisiji je sorta ili hibrid koji su najrašireniji u širokoj proizvodnji.
 
Kod nas nisu dobri uslovi za soju. A kad bi bili, mislim da bi je sejao sigurno na preko 30% povrsina.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh