Soja 2013.g.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kish,ako sejes u nekoj tezoj zemlji probaj bar jedno jutro neke kasnije sorte npr,Balkan,Vojvodjanka,Galeb cisto da bi imao uvid sta je za tvoj teren bolje.Jesi ti prvi koji ces u tom kraju posejati soju?

Nisam,sejacu u "ljutovu"!
Nadam se da znas,gde je.

Ljudi preko puta od mene,u tom potesu,su sejali vojvodjanku i banacanku.
Rekose da su bili zadovoljni,tada kada su sejali bila je godina naklonjena njoj i uspeli su da nakose oko 1400kg/kj.
Ljudi domacinski rade zemlju.
 
Covek kome sam usluzno radio soju ove godine je imao Vojvodjanku i mogu reci da je bila bolja od moje Valjevke.Probaj pa ces znati sta ti odgovara.Usput,Vojvodjanka ima vise slame za presovanje i lozenje od Valjevke koja doseze visinu od svega 60- 80 cm.
 
Pa sa 70 na 40 jeste sok, ali ako se pogleda prihod rashod, i tih 40 nije lose. Osim za ove sto placaju hektar po 70 hiljada dinara.
 
Dok je nasa soja no gmo bice joj cena dobra ,posto se u svetu sve manje gaji takva.Ja moram ove godine mnogo vise soje jer treci put nesmem kukuruz u iste njive
 
Nego sta, sejace se i soja sledece godine, jos tacno neynam koja ce povrsina biti u pitanju, ali bice dosta...
 
Seme soje sam već selektirao, zemlju izorao i poravnao. Samo jedan prelaz setvospremačem i setva...
Soja će i dalje imati dobru cenu a treba mi i slama za loženje sušare.
Zemlja ostane bolje "razrahljena" sa više azota - odličan predusev kukuruzu.
To mi je najisplativija kultura.
 
Ikod mene će biti Soja zastupljena na trećini površina koje obrađujem, što se tiče cene sve i da bude rodna godina nebi trebalo da cena ide ispod 50,00 rsd/kg.
 
Branko, jesi li merio klijavost? Rezultati nisu ohrabrujući. Naša dorađena oko 50%. Ima jedan naš kooperant savu oko 80%. Uglavnom je sve prilično loše.
 
Nisam merio klijavost, ali s' obrzirom da mi je rod bio za ovu godinu jako dobar, ne sekiram se.
Ipak postaviću probu klijavosti.
 
Branko, jesi li merio klijavost? Rezultati nisu ohrabrujući. Naša dorađena oko 50%. Ima jedan naš kooperant savu oko 80%. Uglavnom je sve prilično loše.

Znaci bice jako losa klijavost, kod nas nje bilo toliko zelenih i specenih zrna, ali dzaba kad nismo ostavili seme. Ali moyemo se poceti nadati zelembacima kod prvu klasu semena.
 
Klijavost će verovatno biti na granici zakonske kod pojedinih partija. Verujem da će biti i dobrih. Ko kupuje seme neka traži deklaraciju na uvid. Ovi što ostavljaju neka sami provere, jer ako je loša klijavost moraće da povećaju setvenu normu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh