Soja 2013.g.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam je skidao za 5000 po lancu a konkurencija 3500-4000
 
Jel vi stvarno neznate ili tako eto tako da se pise po forumu?Ide priprema isto kao za suncokret i kukuruz kad se seje.Razmak izmedju redova 70 i 50 cm razmak izmedju zrna od 3-5 cm ili do 50 kg po jutru potrosenog semena.Sa setvom netreba zuriti druga polovina aprila se pocinje.Netreba vestacko djubrivo i ako imate nameru da bacite baca se osnovno djubrivo npk15-15-15.Bitno je da je cista bez korova,voli spartanje ili ti paranje,medjuredna kultivacija i ono najbitnije da ima dovoljno vlage.Sorta- prelistajte malo forum ima ih vise pa koja vam se svidi.Ja balkan samo sejem.

Hvala.
Naravno,mogao sam da pitam i na drugom mestu,da sam pozvao Institut ZP, ili bilo kako, ali ne mislim da je loše pitati i ovde.Nisam sejao soju nikada.
To je to, to sam želeo da znam.
Hvala puno.
 
Nema racuna sejati soju na 10 ari. Hemija ti je sva tempirana za hektar (Pulsar pakovanje, harmony pakovanje, azil itd). Uzim fino posej kukuruz, prodas kukuruz sa te povrsine i kupis soje za te novce. Finansijski ce isto da te izadje a pritom ti je je jednostavnije. Da ti pokosi 10ari tesko ces nahvatati nekog, a 10ari kukuruza mozes i rucno da oberes za nevolju :)
 
Hvala.
Naravno,mogao sam da pitam i na drugom mestu,da sam pozvao Institut ZP, ili bilo kako, ali ne mislim da je loše pitati i ovde.Nisam sejao soju nikada.
To je to, to sam želeo da znam.
Hvala puno.
Ima dosta toga na forumu o soji iskusta sa vise sorti,Ovo sam napisao kako je najprostije ovi sa instituta bi govorili skolski ali praksa je drugo.
@bojcetic za 10 ari nema racuna da prska moze i rukom da pocupa.Ja evo pre neki dan skidao parcelu jednoj musteriji 3 jutra,seje soju 3 godinu za redom za sve 3 godine nije prskao vec nesto cupao,malo motika,malo spartanje soja kao na betonu ma milina za gledanje.
 
Hemiju nikako! Zbog toga sve ovo i radim, da bih proizveo moju organsku ,zdravu, hranu.Ništa od toga ne prodajem.
Soju ću špartati izmedju redova, ili frezirati, a oko biljke..to ću videti, ili motika,jer ako ostavim od biljke do biljke razmak neobradjen, da li će da ga zaguši korov? Ove godine sam kukuruz isto frezirao izmedju redova i okopavao motikom.Baš sam sa namučio,ali bar imam zdrav kukuruz.Doduše,tretiran je bio ,ali šta da dobijem od prinosa,ako posejem staro seme..Kako okreneš, neki otrov mora da se tretira, zbog toga gledam da ga bude što manje.
 
Moras spartati. Mozes ti sav korov pocupati/pokopati, soja voli spartanje. Spartanje, a onda cupanje trave u redovima, i imaces soju ko bog.
 
Ja volim da prefreziram, to je bolje od špartanja. Ide sporije, ali je zato učinak bolji..kada prefreziram izmedju redova kukuruza, nema trave po dva meseca se ne pojavljuje.Tako ću i soju.Bukvalno izmedju redova pridjem do same biljke,da je ne povredim, ali prostor od biljke do biljke mora ili hemija, ili motika.Pre sam za motiku, uz obzir da nije velika površina.Mora li soja da se ogrće/zagrće? Nikada je nisam sejao, dosta mi stabljika liči na pasulj. Koliko puta ,u sezoni, je dovoljno špartanje/ili freziranje izmedju redova za soju?
 
Nece moci motika da radi od biljke do biljke, suvise mali razmak. Mora cupanje... Ja radim jedno do dva spartanja, eventualno tri ako u nicanju zabetonira kora.
 
Biće onda posla.Da ne bacim hemiju na kukuruz,soju..ima da se otkinem od rada :) Jbg, bolje tako nego da bacim herbicide i uzivam.Ne razumem, kojim se poslom onda bave poljoprivrednici ,kad sednu u dizel traktor,koji nista ne trosi..sve pripreme iz traktora, bace hemiju iz traktora, požanju iz traktora..hocu reci, nista to nije zdravo.
 
Poslednja izmena:
Rade ljudi na vise... Ja sam prosle godine sam opsluzio 3. ha soje tako a stigao sam i da zalivam, cevima koje hvataju 60 ari, a pistolja imam za 30. Moze se sve postici :)
 
Čekaj, 3ha obradjuješ ručno? Pa to je puno. Ja se uplašio za nekih 50ari da li ću moći :D
Problem je izmedju biljaka, a izmedju redova je lako, freziranje ili špartanje. Znači, ti 3ha sve ručno?
Dao si mi nadu u život :D

uzgred,ja ni total (glifol/glifosal)ne bacam.Koliko sam čitao da se i oni zadržavaju u podzemnim vodama.
 
Naravno da sam imao pomoc, ipak 3 ha soje kopati i gajiti 1.5 ha poznog krompira iste godine nije laka stvar. Imao sam posla svaki dan, ujutro zalivanje soje, prenosenje cevi, uvece zalivanje krompira, kopanje i pleva soje od ujutro do 10. poslepodne od 5 do 8 dok ne sklopi redove. Sto se tice totala... Sigurno dospeva u podzemne vode... Medjutim, kako su mi njive sa godinama sve cistije i cistije, od kako sam preuzeo od oca imanje, sve je manje potrebe za drasticnim merama. Imam 3. hektara problematicne njive, okruzena je komsijskim dzungla-njivama, i tu ponekad radi herbicid i u vegetaciji ili predsetveno. Valjda cu odkupiti to oko mene u narednih par godina pa ce biti bolje.
 
Popodne malo zakosili,sorta Balkan 3 kj 3740 kg ::lose::vlaga 15,primese 3.Očekivao sam vise s obzirom kako je izgledala.

- - - - - - - - - -

Ukuno ili po kj? Moj izgleda lepo ali je svega 30 cm mislim da neće prebaciti 700-800 kg po kj
Izvini sto kasnim s odgovorom, nisam bas bio na forumu ovih dana.
Onih 1700 kg je bilo po jednom kj. Dosad sam skinuo 27 kj preostalo mi jos 8 kj na najboljem zemljistu..
Dosadasnji prosek je 1470 kg/kj. Sva je Trijumf bez zrna djubriva ove godine.

- - - - - - - - - -

Popodne malo zakosili,sorta Balkan 3 kj 3740 kg ::lose::vlaga 15,primese 3.Očekivao sam vise s obzirom kako je izgledala.

- - - - - - - - - -

Ukuno ili po kj? Moj izgleda lepo ali je svega 30 cm mislim da neće prebaciti 700-800 kg po kj
Izvini sto kasnim s odgovorom, nisam bas bio na forumu ovih dana.
Onih 1700 kg je bilo po jednom kj. Dosad sam skinuo 27 kj preostalo mi jos 8 kj na najboljem zemljistu..
Dosadasnji prosek je 1470 kg/kj. Sva je Trijumf bez zrna djubriva ove godine.
 
kod mene isto gotova zetva soje prosijek 14 metara po kj i ja zadovoljan, da dodam da sam i ove godine sijao bez kapi bilo kakvog gnoiva sa dobrim dijelom svojeg sijemena(slavonka u vecini i nesto malo orginal neoplante) znaci trosak su herbicidi i malo totalca i to je to, ja zadovoljan, prijatelj moj je bacio 250 kg 15ke i vrsio manje od mene, moram dodati da jako velike razlike ima od zemlje do zemlje , na crnici sam vrsio 20 metara po kj dok na bijelicama 11-12 cak i manje, tako da je prosijek 14 i ja zadovoljan jos samo da nam cijena bude dobra i to je to.....
 
Ovako izgleda jedna od retkih Soja u nasem selu, koliki moze ovde prinos biti?
attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php
 
to je relativno moze biti od 13 do18 metara ja bi rekao 15ak jer vecinu svoji soja sam vrsio i tako su izgledale i obecavale kad na kraju hm... vidjeti ces kad ju skines pogotovo nakon ove kise ako ugrije jako i ako se pocme puciti otvarati onda je sranje....
 
Ta soja je valda najnezgodnija za procenu dok vaga ne pokaze ne mozes nista proceniti veliki je raspon 500kg pogotovo ako jos treba da platis arendu
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh