Poljo wiki KWS uljana repica
Strana 3 od 8 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 41 do 60 od 155

Tema: Gramatika i pravopis.

Član torpedo avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Poruka
    801
    Zahvalio se
    3
    Zahvaljeno 18 puta na 11 poruka
    Downloads
    27
    Uploads
    0

Odg: Gramatika?

Malo da se pohvalim, kucam slepo desetoprstno, ranije kada sam merio imao sam 250 do 300 otkucaja u minuti, za sekretaricu je možda slabo ali meni sasvim dovoljno.
    @dzionik Kakav je problem sa tastaturom, prebaci na sr. latinicu i kucaš normalno sa svih deset prstiju. Na poslu kada kucam dokumente obavezno sr. ćirilica, zbog dj, dž
    Limunčiće mi ne dirajte, život dam limun nedam
    Dr Arčibald Rajs - Čujte Srbi, čuvajte se sebe!<br />Venies sub dentem

Član dzionik avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Poruka
    1,932
    Zahvalio se
    265
    Zahvaljeno 612 puta na 380 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Pa i kad prebacim zamenjeni su z i y a posle nekog vremena mi prebaci sam na engleski ipak mi je lakše da zapamtim ova četri para znakova nego da se bagujem svako malo backspace pa opet.

Svaka cast za kucanje i ja kucam desetoprsto na slepo al nisam merio od kad zam zadnji put bio na takmičenju pre 20 godina :-)

Banned
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Poruka
    1,579
    Zahvalio se
    5
    Zahvaljeno 51 puta na 35 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Ma dajte ljudi, kakva glupost sa pritiskanjem dve dirke na tastaturi da bi ste dobili "naša slova" - nisu samo "naša-exYU" već ih koriste Česi, Slovaci, Poljaci, Rusi i možda još neko.

Pa pametni ljudi smislili sve to sa Kodnim stranama i od kada znam za kompjutere (a to nije od juče - tada nisu postojali PC, ni Windows, ni Word), pa je na kodnom rasporedu 8** back slash ili obrnuto kroz slovo "Ž", uglaste zagrade "Š" i "Đ", dvotačka "Č" i navodnici "Ć" - za ćirilicu sve isto + "Q-Љ", "W-Њ i "X-Џ". To jer Bili prihvatio u Windows-u ito tako funkcioniše.
    Oni malo vremešniji se sećaju da je, sa pojavom teleprintera kod nas smišljeno i uvedeno (prvo teperinteristi u bivšoj JNA) da se kucaju dva znaka za prikaz naših slova: ch za ć ss za š, zz za ž, itd., ali to su neka druga vremena. To se tada moralo da bi se izbegle mogućnosti grešaka u tekstu, ali je za oko 10% smanjivalo broj otkucaja u minuti zbog velike frekventnosti ovih slova u našem jeziku (izračunali vojaci).
    Prema tome, svi ti programi služe nečemu, ali se, veoma opravdano, postavlja pitanje njihove utilitarnosti i svrsishodnosti.
    i i

Prijatelj Foruma mityoo avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Poruka
    9,138
    Zahvalio se
    190
    Zahvaljeno 1,013 puta na 544 poruka
    Downloads
    4
    Uploads
    0

Da ali ovako nemoram da menjam sa engleskog na srpski i nazad svakih pet minuta jer u 85% slučajeva koristim EN tastaturu, da nepricam još o tome da ispremešta znakove interpunkcije i ostale simbole pa onda sa njima igraš lutriju dok pogodiš gde je koji simbol!(mislim na "@#$%^&*()+_=-/?;:"><~`!" simbole!)
    Ako nešto hoćeš moraš naći način, ako nećeš dovoljan je razlog!

Član torpedo avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Poruka
    801
    Zahvalio se
    3
    Downloads
    27
    Uploads
    0

sve je stvar navike, ako si na jednoj tastaturi, brzo zapamtis i znakove. Mene muče samo brojevi, koje nisam na vreme naučio da kucam kako treba pa i dan danas moram da gledam u prste kada ih kucam

Banned
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Poruka
    1,579
    Zahvalio se
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0

@mityoo
    bato, ali to je vrlo lako, sa tastature da prebacis sa na bilo koji intaliran jezik samo stisnes istovremeno tastere Left Alt i Shift. Ako je majstor koji je instalirao Windows to uradio kako valja, prvi jezik posle English-a je Serbian (Cyrilic), a još jedno pritiskanje daje Serbian (Latin).
    Pored toga, može da se izvrši definisanje za svaki jezik posebno sa Change Key Sequence do koga dolaziš kada na ikonicu jezika napravis desni klik i izabereš opciju Settings pa onda Change Key Sequence. Npr. kod mene sam podesio da mi je srpski ćirilica Left Alt-Shift-1, a srspki latinica Left Alt-Shift-2.

Ali što kaže torpedo, sve zavisi kako navikneš, ali nikada ne !

P.S. rešenje za tastaturu, dok čovek ne nauči raspored napament, su nalepnice za dirke sa našim slovima, jeftino, a efikasno!

Član torpedo avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Poruka
    801
    Zahvalio se
    3
    Downloads
    27
    Uploads
    0

Ja sam deci markerom ispisao ćirilicu, pa sada stariji u predškolskom brlja ćirilicu i latinicu

Član dzionik avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Poruka
    1,932
    Zahvalio se
    265
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Meni je ipak lakše sa ovim programčićem.
    Maestro ja sam učio u JNA ali nikad nismo koristili te kombinacije posto su kucane samo šifrirane stvari ili sa c za sve čć itd.

Prijatelj Foruma dukej avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Poruka
    5,991
    Zahvalio se
    4,219
    Zahvaljeno 2,075 puta na 904 poruka
    Downloads
    13
    Uploads
    0

Tastaure su oko 300 din. Ja sam sebi kupio YU tastaturu i više nemam problema sa našim slovima. Naravno to se i u Win. podesi i više ne mislim gde je koji znak već ga vidim na tastaturi. Verovatno to pričinjava problem onima koji su naučili slepo kucanje ali meni koji kucam sa dva kžiprsta :D to odgovara.
    Ambrozija - neprijatelj br.1 u poljoprivredi!

jeR ≠ da li (je li, je l') ?

jeR = zato što

Banned
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Poruka
    1,579
    Zahvalio se
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0

@dzionik
    izvini, tako je (knjiga za vežbanje, red sa deset grupa po pet znakova šifre - deset redova, pa "piči blago čiči", e moj bato, bila su to neka bolja vremena) ja sam malo pomešao sa nekim drugim ustanovama (tanjug, novine, policija i tsl). jeb... omatorilo se!!! da ne odem

Post je spojen: [time]1260876835[/time]
    izvini, tako je (knjiga za vežbanje, red sa deset grupa po pet znakova šifre - deset redova, pa "piči blago čiči", e moj bato, bila su to neka bolja vremena) ja sam malo pomešao sa nekim drugim ustanovama (tanjug, novine, policija i tsl). jeb... omatorilo se!!! da ne odem
    P.S. @dukej
    i opet sve stigneš da otkucaš, a ne kako kaže Radovan III "što čovek da zamara ...."

Član dzionik avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Poruka
    1,932
    Zahvalio se
    265
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Ko bre mator daj PET KARATA

Super Moderator North ARMY avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Poruka
    23,247
    Zahvalio se
    1,954
    Zahvaljeno 5,989 puta na 2,852 poruka
    Downloads
    5
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: Maestro
    Ma dajte ljudi, kakva glupost sa pritiskanjem dve dirke na tastaturi da bi ste dobili "naša slova" - nisu samo "naša-exYU" već ih koriste Česi, Slovaci, Poljaci, Rusi i možda još neko.
    Braća Rusi nemaju č.ć,š,ž,đ.... oni imaju slova koja je sad ne mogu da ispisem jer ih nemam na tastaturi a to su slova ja,je,jo,ju,šj ali imaju tvrdi,meki znak,tako da oni sigurno ne koriste naše simbole isto se izgovaraju,ali drugacije pisu.
    Piše Hund a čita se Mile :D

Super Moderator branko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Poruka
    8,314
    Zahvalio se
    2,186
    Zahvaljeno 989 puta na 582 poruka
    Downloads
    14
    Uploads
    1

Citiraj Citiram: Maestro
    @mityoo
    bato, ali to je vrlo lako, sa tastature da prebacis sa na bilo koji intaliran jezik samo stisnes istovremeno tastere Left Alt i Shift. Ako je majstor koji je instalirao Windows to uradio kako valja, prvi jezik posle English-a je Serbian (Cyrilic), a još jedno pritiskanje daje Serbian (Latin).
    Pored toga, može da se izvrši definisanje za svaki jezik posebno sa Change Key Sequence do koga dolaziš kada na ikonicu jezika napravis desni klik i izabereš opciju Settings pa onda Change Key Sequence. Npr. kod mene sam podesio da mi je srpski ćirilica Left Alt-Shift-1, a srspki latinica Left Alt-Shift-2.

Ali što kaže torpedo, sve zavisi kako navikneš, ali nikada ne !

P.S. rešenje za tastaturu, dok čovek ne nauči raspored napament, su nalepnice za dirke sa našim slovima, jeftino, a efikasno!
    Koristim Yu tastaturu, ali kada se prebacujem na Englesku, ili Slovačku, pritisnem samo Shift+Ctrl i tastature se redom menjaju...
    Prođe onaj osećaj gorčine i tuge, te dođe spokoj...

Prijatelj Foruma mityoo avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Poruka
    9,138
    Zahvalio se
    190
    Zahvaljeno 1,013 puta na 544 poruka
    Downloads
    4
    Uploads
    0

Da ali ja inače stalno koristim EN jezičko podešavanje tastature pa mi se neda previkavati na SR, a i ovako su svi simboli na svom mestu pošto je i tastatura EN...
    Ako nešto hoćeš moraš naći način, ako nećeš dovoljan je razlog!

Član Dragan18 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Poruka
    5,473
    Zahvalio se
    886
    Zahvaljeno 2,918 puta na 820 poruka
    Downloads
    5
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: mityoo
    Da ali ja inače stalno koristim EN jezičko podešavanje tastature pa mi se neda previkavati na SR, a i ovako su svi simboli na svom mestu pošto je i tastatura EN...
    takodje, EN tastatura ako prebacim na SR simboli su ispremestani pogubim se
    Čovek ostvaruje napredak kada popravlja greške nastale prilikom napredovanja.

Datum pristupanja
    Mar 2008
    Poruka
    8,314
    Zahvalio se
    2,186
    Downloads
    14
    Uploads
    1

Citiraj Citiram: Dragan18
    takodje, EN tastatura ako prebacim na SR simboli su ispremestani pogubim se
    Kolege, dajmo primer ostalima - koristimo domaće.

Član Dragan18 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Poruka
    5,473
    Zahvalio se
    886
    Downloads
    5
    Uploads
    0

ja neznam kako da promenim tastaturu jedino da promenim laptop :D
    tesko mi je branko razumi me :D

Datum pristupanja
    Mar 2008
    Poruka
    8,314
    Zahvalio se
    2,186
    Downloads
    14
    Uploads
    1

Ma, Dragane, zar nisi shvatio da se šalim.
    Ja sam navikao na Yu tastaturu, ti i Mića na Eng, nema tu ništa loše - razumemo se.

I odosmo od teme u off.

Član Dragan18 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Poruka
    5,473
    Zahvalio se
    886
    Downloads
    5
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: branko
    Ma, Dragane, zar nisi shvatio da se šalim.
    Ja sam navikao na Yu tastaturu, ti i Mića na Eng, nema tu ništa loše - razumemo se.
    ma zebavam se :D

Super Moderator North ARMY avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Poruka
    23,247
    Zahvalio se
    1,954
    Zahvaljeno 5,989 puta na 2,852 poruka
    Downloads
    5
    Uploads
    0

Ako je neko za primer to je Branko jer mu je svaka rec na mestu,dok kolega dragan i dalje okrece reci i stavlja puno smajlica :D

Strana 3 od 8 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja

Dozvole pisanja

• Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete odgovoriti u temi
  • Ne možete postavljati atačmente
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •  
Svi postovi su vlasništvo njihovih autora. Poljoinfo.com ne garantuje tacnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo cijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju izmedu registrovanih clanova.