Vino od kupine

Izvinjavam se sto nisam odgovorio pre. goran_75: bure sa kupinom mi je stajalo na takvom mestu da je do pola dana bilo u hladu a od pola dana na suncu ali ne jakom. Naravno napolju.
I jedno pitanje za W.S.C. da li postoji neki optimalni period izmedju pretakanja (mislim na drugo i trece) ili to sami otprilike odlucujemo? Ja bi na primer opet sacekao 3nedelje.
 
I ja sam završio dobio sam oko 130l vina,i mislim da u trop treba dodavati šećera jer sam ispeko rakiju i loše je bacala(samo jedan ispod puta bio:))))),šala mala naravno jer vodeći se nekom logikom mi iz kupina izvučemo skoro svu slast sa vinom tako da trop ostane loš i moj predlog je da se u njega doda malo šećera i pusti par dana pa onda peći ja ću tako iduće godine ako bog da.Rakija koju sam ispeko je ok dobar miris i kvalitet ali sa malo šećera bi dobio i na kvantitu.zašto se vino pretače ako može objašnjenje?
 
Ja sam u dvije bacve skrenuo oko 100 kg.kupine,te po 15.kg secera i po jednu kesicu vinobrana.Prvu bacvu sam otocio poslije 15,dana,a drugu jos nisam.Sada me interesuje koliko vino da mi stoji tako u posudi i kada cu ponovo da ga pretacem.U preostali drop nasuo sam oko 50.l. vode i dodao 5.kg.secera,sada je li to dovoljno za kvalitetnu rakiju?Naime ovo radim prvi puta i radio sam po upustvima sa foruma.Volio bi malo vise da neko pojasni sta nakon prvog otakanja vina.Hvala!
 
Opet ja narode imam pitanje za W.S.C. kakvo je vino jel bude kiselo(mislim malo kisi) ili slatko da znam?Pozz i živjeli :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne bi trebalo da vino bude previse slatko(bar ja ne volim) a nikako ne bi smelo da bude kiselo_Ovako spravljeno vino je prilicno jako,i ne bi trebalo da se pije bas onako k'o na svadbi :nono:.
@dadoxxl
Mislim da si stavio malo secera i da si trebao tu prvu bacvu ostaviti jos malo da vri.
 
Moze li se naknadno dodati secer u vino od kupina?Kako ovo radim prvi put,vino mi je jos mutno nekako,a vremenom i malo kiselije.Sta da radim i koliko treba cekati da se vino flasira?
 
Ja sam pravio vino od kupina tako sto sam na 50 kg kupina dodao oko 5kg secera i sve to izmeljao (pozeljno da se pusti na meljacu kao grozdje) i to ostavio 40 dana da provri, inace bure je bilo napolju i u hladovini. Posle 40-tog dana sam otocio i odneo vino na sporet da ga pasterizujem. Zagreva se do prvog kljuca ali se ne dozvoljava da provri vec se skida sa vatre i vruce razliva u vec zagrejane flase. Inace vino je jako i ne sme da se pije vise od pola litre dnevno. Inace ovako spremljeno nece da se ukvari a cuva se na hladnom i tamnom mestu.
Drugi recep po kome sam spremao je po principu 1kg kupina 300g secera i 700 ml vode, to se izmelja isto i drugi dan se doda 1 kesica vinobrana na 10 kg voca. Vino se moze otakati posle dve 3 nedelje ali opet je bolje da stoji do 40 dana dok ne zavrsi svoj proces vrenja. Inace vino je rozikasto i pitko a moze da se pije u vecim kolicinama nego spravljeno po predhodnom receptu. Zbog ranog dodavanja vinobrana zadrzao se sladak ukus u njemu.
Inace vino po prvom receptu se koristi i kao lek (krvna slika, po casa dnevno) a dobro je i kad se ubaci u soseve.
 
Narode moze li neko da mi objasni sta mi se desilo,zasto su neke flase(vecina) prevrele a neke nisu znaci vino mi se pokvarilo.drzao sam 21 dan u kaci,zatim pretakao svaki dan mjesec dana i sve spakaovao u flase i drzao na tamnom i hladnom mjestu(15-18 step) i sad odjednom prevrelo ali ne sve flase a sve su bile zajedno u jednom buretu sve zajedno pretakao i zajedno nasuo u flase.Dali se moze sad od toga ispeci rakija dali bi bila kisela?
 
Poslednja izmena od urednika:
Zdravo, ja sam Milan, do sada sam pratio forum i mogu izneti samo reci hvale,stvarno mnogo korisnih stvari se moze naci ovde!
I ja sam ove godine pravio vino od kupina.Vino sam otocio od tropa posle 23 ili 24 dana, negde krajem avgusta.Izaslo je oko 120 litara vina, koje sam smestio u 3 plasticna bureta od po 50 litara.Vino sam pretakao svakih desetak dana i sada skoro da nema taloga, te ga planiram narednih dana i flasirati.Prilicno sam zadovoljan ukusom jer prilicno lici na pravo vino,a to zanaci da se oseca alkohol kada se pije a ne da je samo slatko kao sok.Inace ovo mi je drugi put da sam se oprobao u pravljenju kupinovog vina.
Gorane,
Nije mi jasno zbog cega se Tvoje vino pokvarilo. Mozda je ostalo taloga u vinu,inace ako se dobro ne istalozi hoce da se ukiseli.Toliko iz mog skromnog iskustva.
Pozdrav
 
Pozz narode ima li koga ovdje i ove godine na ovoj temi,ja bih imao jos jedno pitanje kako da napravim ono slatko vino od kupina dali se tu dodaje manje šećera jer vodim se onom pretpostavkom da više šećera daje i veci % alkohola dali sam u pravu.pozz i ajmo i ove godine da se dopisujemo.pozz
 
Ja sam nasao experta za kupinovo vino i on ce ga praviti ove godine za mene a ja cu budno motriti svaki njegov potez.
 
Pozdrav svima,evo do prosle godine i ja sam kupinu davao da ne kazem-poklanjao hladnjacarima ali sam i isprobavao nacine za pravljenje vina i rakije.Prosle godine sam napravio manju kolicinu izuzetno dobrog vina i rakije,pa sam ove godine umesto da kupinu poklanjam hladnjacarima oko 2tone kupine stavio u vino a od komine ce biti i dobre rakije i nadam se ako da bog da ponovo bude dobro,A hladnjacari ako ovako nastave uskoro ce da idu sami u brdo da beru divlje ali i ne zasluzuju bolje.Steta sto ima i onih koji na zalost moraju zbog finansijske situacije da im nose kupine na ruke i da dozivljavaju razna ponizenja sa njihove strane.Da je srece da samo jedne godine niko ne nosi nista bila bi to druga prica... ::lose::
 
dobro kizi kad se tako pohvali izuzetnim vinom zasto neizbaci recept :ppozdrav: da mozemo i mi da se hvalimo u svom selu :D,ajde podjeli sa drugarima recept mene zanima kako napraviti malo sladje vino posto sam prosle godine imao musko vino sa 12% alkohola ali žene se bune sad da mi je i za njih da malo napravim sladjusnog vina. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: živeli
 
Ej,pa neko je vec izbacio taj recept mislim da sam ga procitao negde ovde,nije neka sara na 100kg kupina 25 kg secera,i otaces 9-ti dan otprilike ::svaka cast::.Ali strogo voditi racuna o cistoci sudova :nono:.Zadnju flasu proslogodisnjeg vina sam otvorio pre 3 dana i bilo je izvrsno :ppozdrav:.Jos nesto je vrlo vazno,da zatvaraci budu od plute i da flase budu polozene posle flasiranja,a povremeno ih okretati ako ostane malo taloga da se ne lepi po zidovima flase.Zbog cistoce vina otakati bar 4-5puta i nema greske :D.Nego,ako neko zna gde mogu ovi zatvaraci od plute za buteljke da se nadju jeftinije,ovde u Paracinu su papreno skupi a trebaju mi malo vise-javite :cao:.
 
a narode mogu li metalni cepovi kao na nekim pakovanjima vina posto je masina za cepove jeftinija i sami cepovi od plutanih:haha:
 
Pozdrav svima na forumu. Ja vec niz godina pravim vino od divlje kupine. Malo sam na nekom drugom forumu, ali to nema veze. Probacu da postavim malo slicica iz moje proizvodnje i polako da se ukljucim u pricu.

Vrenje u balonima
2gvpo8z.jpg


Temperatura u podrumu
2r72gip.jpg


Ambalaza za 2010
2s1uque.jpg


Tiho vrenje u bocama
2qa5qxf.jpg


Masina za ubacivanje pampura
2hg5v9l.jpg


Kupinovo vinu u 2009 godini
2yv10nk.jpg


Etikete u 2009 godini
30bldux.jpg


Otkup Divlje kupine berba 2010
1j9tg6.jpg


Vrenje u INOX posudi od 500l
ddztkn.jpg


Pozdrav!
 
Svaka ti cast Dragisave! ::svaka cast::
Ako mozes da nam odas tajnu i napises celokupan recept bili bi smo ti veoma zahvalni...... :ppozdrav:
 
Ja imam neki recept pa cu ovih dana da ga napisem. Tako ja pravim i evo ves par godina upeva. Pravim VINO OD PLODOVA DIVLJE KUPINE a ne sok od kupine sa malo alkohola.
 
Svaka cast,lep ti ovaj rad ali ni ulaganje nije malo.Ali nije losa ni domaca kupina,niko se nije zalio do sada.Uzgred masina za cepove u Paracinu je 6700din.
 
Nazad
Vrh