Vino od kupine

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.341
Lokacija
Apatin
Kupinovo vino je zanimljiv proizvod. Prilično je skuplje od uobičajnih vina koja se mogu naći po našim prodavnicama. I naravno ne pravi se od grožđa nego se pravi od kupine. Može se pročitati kako se preporučuje sorta Thornfree za gajenje. I zaista kada sam potražio slike plodova te sorte kupina po Internetu ima se šta i videti.

16m7xpw.jpg


Koliko vidim po Internetu se mogu naći i neki recepti za kućnu izradu kupinovog vina, ali bi mi bilo draže da ovde neko napiše neki koji je isproban u praksi.
 
Pozdrav svima.
Pravljenje vina od kupina je krajnje jednostavno_Odredjenoj kolicini kupine koja se malo izgnjeci doda se 20% secera i ostavi se da odstoji oko 3 nedelje.Na vrhu se usled vrenja stvori kora koja se probije crevom a vino istoci u drugi sud.Posle toga se vino pretace,sto vise puta to bolje jer je vino cistije.Vazno je da sudovi budu cisti,bez mirisa i da se ne pune do vrha da ne bi doslo do izlivanja usled vrenja.U mom kraju uglavnom svi prave na isti nacin,ali se vina kvalitetom veoma razlikuju.Sorte koje su najbolje za vino su thornfree i cacanska rodna,jer su krupne,slatke i pune tecnosti.Ja imam oko 50 ari pod kupinom i zbog ocajne cene vec godinama je ne predajem hladnjacama,nego pravim vino.Vino mi je svake godine ekstra kvaliteta,i tu kolicinu prodam od sezone do sezone,a ne cimam se mnogo. :spavam:P.S.Treba napomenuti da se od komine koja ostaje prilikom cedjenja vina moze ispeci odlicna rakija :ppozdrav:
 
W.S.C. a u kakvim sudovima ga drzis ? drvenim kao i obično vino ili koristiš nesto drugo? ako bi ja to radio neku manju količinu , dali moze u plastičnoj posudi , nekom plasticnom burencetu da se odradi vrenje , a i da stoji posle ?
 
U principu mozes koristiti sve vrste sudova(drvene,plasticne,staklene,prohrom ::namigivanje:spavam:.Plasticna burad ako su kvalitetna mogu normalno da ti odrade posao,s tim sto ako su losa ili nedovoljno cista mogu da uticu na miris vina.Treba da imas min. dva komada radi pretakanja.Posle vino mozes drzati u zatvorenom buretu ili rastociti u najbolje bi bilo staklenu ambalazu.Vino bi naravno trebalo da cuvas u podrumu ili nekoj hladnijoj prostoriji
 
Posto imam i ja manju plantazu kupina,a ove godine su dobro rodile,pripremam se za manju proizvodnju vina od kupina.Interesuje me da li se ubacuju vinobrani i ostali preparati,te da li se dodaje vode u kom?To sam negdje procitao,a volio bi da znam od nekoga ko je dobro upucen u pravljenje vina od kupina,hvala :D
 
pozz svima divna tema i ja ove god.očekujem prvi rod imam čačanku i želim isto da pravim malo vina ovo je stvarno jenostavan način što je opisao W.S.C.samo mene zanima negdje sam čitao da treba vode da se doda i koliki vremenski razmak treba da bude kod pretakanja vina:haha:
 
SVE o kupinovom vinu i opšte o kupinarstvu možete naći na Facebooku. Upišite u pretraživač ,,KUPINA 100%..

Edit by novii
Pošto je prvi post, ja sam ga ručno ispravio. Na forumu nije dozvoljeno pisanje samo velikim slovima, već se dosta pažnje posvećuje tome da postovi izgledaju normalno. Sledeće put obrati malo pažnje, jer je lako moguće da takvi postovi budu izbrisani bez obaveštenja.
 
Ja apsolutno ne dodajem vodu,ali za ljude kojima je takvo vino prejako treba dodati destilovane vode,sto se tice pretakanja, sto cesce se radi vino je bolje,ali neki vremenski interval ne postoji.Vinobran se uglavnom dodaje,mada sam ga ja pre dodavao tako sto bukvalno na vrh noza stavim malo za bure od 1000 litara.U zadnje vreme ne stavljam uopste.A opet imam druga koji koliko god stavi vino mu ''pokipi'',iako mu vrenje traje isto 3 nedelje.Mislim da on drzi vino u prostoriji u kojoj je visoka temperatura i zato mu se to desava.
 
E narode došlo doba da se vino stavlja samo mene sada interesuje (neko će se sad nasmijati)u šta da se stavlja vino posle vrenja jer mene muči ona logika kad otvoriš flašu ona nemože dugo da stoji???Može li neko da mi objasni tu proceduru posle vrenja kako ambalažirati vino,kako pretakanje možeš li u jednom danu da pretačeš više puta i koliko dana da se pretače kad počinje ambalžiranje? Ja znam da ovima koji to prave ovo izgledaju banalna pitanja,ali mene to muči i da li mogu vina posle da držim u plastičnim buradima?E to mene zeza šta će se desiti kad otvorim to bure recimo od 50l za koliko vremenski ono treba da se potroši?HVALA UNAPRED
Post je spojen: [time]Sun Aug 9 10:12:15 2009[/time]
_________________________________________________
Zaboravio sam pitati da li se smije za 3-4 dana u istu kacu dodati jos jedna kolicina kupine i dodaje li se vinski kvasac i vinobran u kacu??
 
Poslednja izmena od urednika:
Nije dobro dodavati kupinu u kacu posle par dana tj.najbolje je jednu berbu staviti u jednu kacu.Sto se tice flase vina kad se otvori moze da stoji koliko hoces,tj. ne bi trebalo da se kvari.Kada se zavrsi vrenje crevom probijes koru koja se stvorila na vrhu i izrucis vino u bure ili dr. ambalazu.Posle par puta pretocis vino da bi se iscistilo,i to ti je to.
 
Jos samo ovo da pitam kako da znam koliko vino ima alkohola?Hvala W.S.C. na savjetima,javiću svima šta se desilo sa vinom stavio sam 180kg kupina.SRETNO SVIMAAAAAA
 
Poslednja izmena od urednika:
Posto prvi put pravim vino od kupine moze li mi neko reći kad se vino napravi čime da izmjerim procenat alkohola u vinu??

Edit by Branko: teme su spojene, jer je tematika ista.
 
goran_75
Evo "kolega pocetnik u vinarstvu" odgovor na tvoje pitanje:
narezes malo suvoga mesa uzmes jedno 5l vina (najbolje bi bilo da jke balon izbazdaren) i ako predjes (popijes) pola znaci da nije dovoljno jako!!!!!!!!!!! Sto manje vina to je jace!!!!!! Ali da ne boli glava sutra!!!!!!
P.S.Mala sala! Ali korisna! :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1251040664[/time]
_________________________________________________
Pre nekoliko nedelja trazeci recet za kupinovo vino naisao sa na ovaj forum i ostavio vino po receptu W.S.C.,elem ostavio sam kolicinu koja sve skupa sa secerom iznosi 150kg, ineresuje me koja bi kolicina vina trebalo da izadje tj. koliko litara?! :sta:
 
Ljudi ajd sad za rakiju od tropa jel treba dodavati šećera i koliko?
 
Poslednja izmena od urednika:
@dule.Na tu kolicinu bi trebao dobiti minimalno 100 litara vina.
@goran.Za rakiju od tropa kao sto kazes ne treba dodavati secer,a za rakiju od ciste kupine treba dodati oko 5% secera
 
dule koliko si dana drzao kupine? I jos me nesto zanima ljudi mada je kasno ali cisto da se zna gdje ste vi drzali kacu sa kupinama napolju ili u nekom zatvorenom prostoru?Ja sam napolju i sutra je tačno 3 sedmice pa javljam i ja za moje kvalitete i količine. Samo niko mi neodgovri kako da saznam koliko je alkohola u vinu?I pitanje za W.S.C. za koliko dana posle pretakanja mogu ambalazirati u flase citao sam negdje za 20 dana da to nije mnogo,ajd jos to pa da pijemo.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh