Tov junadi

Da ali je taj nas clan , kupio tu vag pre samo dva meseca a vec je izveo citavu filozofiju o tovu kao da je ta merenja i posmatranja radio godinama, sletite malo budite realni.
 
Aj ne lupetaj..... vagu ima 10 godina najmanje, novu je kupio pre dva meseca, hteo covek vagu vecih gabarita....uostalom vise necu ni pisati posto se ovde postuju izgleda samo istomisljenici!
 
Ovaj pominje cika Micu Tesica iz Jarka od koga kupuje telad. To je moj komsija od kojeg i ja uzimam telad i bas mi je pircao o ovom problemu o cemu su ovi ljudi gore pricali. On meni kaze da npr. sad kad ja ocu da kupim telad od njega treba da dam njemu punomoc i da ih on odmah na pijaci gde uzima telad prevede na mene. Kakva glupost? A sta ako se meni ne svide telad? Katastrofa...
 
Sad hocu direknu kupovinu sa jedne na drugo ili direkno da vise nema nakupaca ili sverceri koji kupe tele odmah na sebe da prevedu jer vise nema pijace da se pojavljuje kao vlasnik . Sustina drzava hoce svoju taksu bilet - uverenje o zdrastvenom teletu. Zato su na ona 4 papira mora kad se izdaje bilet mora da se potpise novi vlasnik zato sad sverceri moraju na sebe a posle ide da se poveze sa poreskom bazom . Ovo sad postace nezgodno za kupovinu od svercerane mozes mu dati svoje podatke da biti kupio telad jer on ce tebi kupiti ne znam neke krseve i prevesti na tebe i plus zafikaci cenu ,ne mozes mu nista jer je preveo telad na tvoje imanje , npr a ne mozes ides po 2- 3 dan sa njim da kupujem po planini telad.Evo gledam kod sebe po okolini nema toliko teladi koliko ljudi hoce da tove sto znaci da nema KRAVA.
 
Dajete li jecam junadima i kravama u tovu i kako?Ove godine moram da posijem oko jedan hektar jecma ili psenice (radije jecam jer ranije prispijeva) ali ne znam kako da ga dajem govedima.Kako ga meljete,moze li to da se radi mlinom cekicarem?Neki mi kazu da mora da se melje u mlinovima sa kamenom?!
 
Ja dajem , idem do 20% jecma u smesu ,a cuo sam od ljudi da idu i vise.
Ne mora da se melje u mlinovima sa kamenom toga ovde kod nas odavno i nema, obican prekrupac ili cekicar i ne boj se.
 
zombie_666 Melji slobodno obicnim cekicarem. Vec 10 godina jecam koristim u ishrani svinja i goveda, a posebno za tov bikova i do sada nije bilo nikakvih problema.
 
I ja sam ga sad ubacio,moj prekrupac je mali,pa ga jako sporo melje i onda ja mesam sa kukuruzom pre mlevenja,bikovi su ga bas rado prihvatili.i ja idem 20 posto u smesi.
 
:cool:...negde sam pročitao, a i imam taj fajl potražiću ga i okačiti, da je ječam idealna hrana za goveda...

...i teladi i junadi i muzarama dajem jedino i isključivo ječam....krupara i ende kapak šlus...

..imam malo zemlje, uslovi za ječam su idealni, a za kukuruz tu i tamo, ovde se kukuruz seje na razmak od 35cm minimum, ima parcela gde seju i ređe...što li bacaju pare, nije mi jasno...i stoga, samo ječam....minimalni rizici od suše, manje zahtevan za obradu, a dobri prinosi...:cool:
 
Za tovna grla ne znam,ali muznim kravama dajem 30% ječma već nekoliko godina i nisam primjetio nikakve probleme.A ječam meljem na čekićaru pomiješanog sa kukuruzom.
 
interesuje me dili bi mogli bikovi da se utove na dobrom zobu i na sumu i slamu.da nije malo da 3 bika jedu dnevno 4 bale nevedenog i zob malo vise?
 
Za sva 3 za ceo dan.Ali ne bi trebao cistu jarmu da im dajes kupis malo suncokret malo vitamine neke najjeftinije a i urea je zanimljiva,i eto jeftinog koncetrata.
 
Za sva 3 za ceo dan.Ali ne bi trebao cistu jarmu da im dajes kupis malo suncokret malo vitamine neke najjeftinije a i urea je zanimljiva,i eto jeftinog koncetrata.

Zasto zaludjujes coveka? Kakva slama bre? Slamu ce jesti samo ako budu totalno izgladneli. Slama je puna celuloze, a to im ne prija. Seno, lucerka, ili silaza to je za bikove kakva bre slama. Jedino za prostirku, a oni ce je malo strpnuti cisto zelje radi.
 
Raspitaj se ti prijatelju malo o tovu junadi koncetratom(bebi bif) a mozes i da dodjes malo kod mene na prakticnu nastavu pa posle pricaj o zaludjivanju.Slama ima ulogu samo da pdstakne prezivanje i nista drugo,ja nisam napisao da je hranljiva.BRE!!!
 
Nazad
Vrh