Tov junadi

Pa 4-5 kvadrata ide po jednom grlu. Ako ces uvek drzati samo po 5 komada pravi manji prostor, da bi se manje kretali(pre ce stici za prodaju). Ja isto imam po 5 komada u tovu(doduse u vezanom) ali planiram da pravim objekat za slobodan tov. Bice od 5 kvadrata po grlu, ali ostavljam prostor ako se ubaci jos koji. Tako da kako planiras tako uradi.
 
Za slobodan tov 5kvm je mnogo prostora ima da prave trkaliste ,2.5-3kvm sasvim dovoljno.
Kod mene je prostor od 18.5 kvm i tu uhranim 10 kom. do 580-600kg.
 
znaci to je to 2,5 kvm. po grlu. sada sve prikupljam informacije pa realizujem ,a recite mi jasle koje dimenzije da pravim?
 
Uh neznam kilazu, kod se ne uzima na kile pa nisu ni mereni. Svi imaju malo vise od dva meseca(nedelju dana vise) a 4 komada smo platili po 450E i jedno je bilo 400E.
 
Pa ne placamo tele preko 450e. Tov junadi mi nije primarna delatnost, tako da uzmem tele za manje pare. Simentalac, holstajn ne gledam bas toliko. Sad u stali imam i jednog crnog bika.
 
imag0577.jpg
imag0578.jpg
Zamrela je malo tema pa rekoh da ubacim neku sliku teladi iz mog kraja.
 
Prave bicine,svaka cast.U stvari to mi je senjak,pa bih ga prepolovio po visini i dole uradio stalu,prostor je 5 sa 3,zelja mi je da tu uguram 6 komada,ali izgleda ce to biti tesko,jedino da ih drzim pustene,al me plase price da znatno sporije napreduju.
 
Sava 21 Nemoj da se plasis.Meni je ovaj prostor prvo bio uradjen da se junad veze,ali posle dve ture sam prepravio na slobodan tov,i nisam se ni u jednom trenutku pokajao.
 
Prave bicine,svaka cast.U stvari to mi je senjak,pa bih ga prepolovio po visini i dole uradio stalu,prostor je 5 sa 3,zelja mi je da tu uguram 6 komada,ali izgleda ce to biti tesko,jedino da ih drzim pustene,al me plase price da znatno sporije napreduju.
U 15 kvadrata moses da ubacis i 7 komada kada su pusteni, najbolje je da dobro podpunis prostor da oni nemaju previse mesta za trcanje po boksu, nemoj se plasiti slabijeg prirasta, ja sam drzao i u vezovima i sada pustene i veruj mi da na prirast najvise utice kvalitet ishrane, meni mesecni prirast u nekim periodima tova ide i do 2 kg na dan iako su pusteni. Jos bi bilo dobro da u boksu imas jasle sa dve strane pa da u jednim imas nonstop koncentrat a u drugim seno i nema sikiracije oko prirasta da ne pricamo o manje posla oko njih i laksoj prodaji.
 
Nazad
Vrh