Tov junadi

I da dodam i na grla koja su oteljena i 2011 a kupljena su ili prevedena 2012 na vase gazdinstvo.
To bi bilo jako lepo ,al meni je savetodavac već dva puta rekao da mogu dobiti samo za onu telad koja su oteljena 2012god. i da zahtev mogu podneti da kraja januara 2013god. E sad...
 
Da to je srednji prirast (moja greska, nisam pitao dobro strica). Makismalni je verovatno kao sto kazete oko 2kg.
 
Ja sam moje prodao 19.07. po 3.60 na liniju klanja. Njih 15 komada prosek 584kg. Kod mene su bili 9 meseci i 4 dana a usli su sa 170kg prosek. Slaba cena izaslo me kao da sam na zivo dao po 2.09e. Jedan bik je imao 423kg mesa, kapitalac.
 
Koliko je potrebno bala sena biku da bi stigao do 500 kg? Da li je neko to racunao? Dakle pricam o tovu, seno, koncetrat.
 
Pitanje za one koje tove bikove.Da li na vasim farmama,gde su junad nocu gori sijalica,ili ne?Posto jedan moj komsija me ubedjuje da bolje napredjuju kad gori,jer vise jedu,da li ima tu istine?
 
pujol bez ljutnje,msm da te taj komsija za...bava...oni uvek znaju gde im je hrana,nema tu potrebe za svetlom...:DD kako onda rasture slobodan tov i beze na sve strane ako ne vide dobro nocu...
 
I ja mislim da je bolje kada im drzis upaljeno svetlo, tj. vise jedu.... Ja kod bikova ne drzim svetlo zato sto su mi u vezu i uobroceni su, ali imam primer sa svinjama, vise hrane pojedu kada nocu sija svetlo, nego bez svetla...
 
Pitanje za one koje tove bikove.Da li na vasim farmama,gde su junad nocu gori sijalica,ili ne?Posto jedan moj komsija me ubedjuje da bolje napredjuju kad gori,jer vise jedu,da li ima tu istine?

Koliko znam, bolje je kada je svetlo ugaseno, jer pogledaj sebe recimo, da li mozes da spavas da upaljenim svetlom ? Mozes ali to nije to. Bikovima treba odmor, tj spavanje nocu, da bi se sto vise gojili. Znaci svetlo smeta pri spavanju :osmeh:
 
Koliko junadi moze da se tovi sa 1hektar silaznog kukuruza? Naravno pored silaze treba jos seno i jarma,zanima me koliko silaze je potrebno po jednom grlu i koliko grla moze da se kvalitetno ishrani sa 1 hektara kvalitetne silaze?
 
Da li je neko nekad koristio sojinu slamu u tovu junadi?
Imam višak sojine slame, tj nije iskorištena u sušari, pa sve mislim da je bikovi pojedu...
 
Nazad
Vrh