Tov junadi

moja telad sad jede prekrupu+stocno brasno, i detelinu. mada me taj jedan muci sto nece da pije vodu za sad samo sa njim imam problema i (sam lecim) njega sam samo lecio,ovi drugi su super da kucnem u drvo.

nacin moje ishrane i ujutru i uvece isto.
1. prekrupa
2. detelina 3 puta
3. leti sveza kukuruzovina (kao silaza) zimi ako ima tuluzine za grickanje ako ne detelina.
eto videli ste kakvu telad uglavnom uzimam i za godinu dana su mi u proseku 500-550 kg
 
ako od 800 i nesto clanova samo nas trojica radimo bikove svaka nam cast :D to znaci da ce cena mozda da ide i iznad 2 e svinje kod mene krecu na gore, poklano i ono malo prasica sto je bilo.veliki je problem naci dobru telad cak i kod mene.oni sto su imali 5 krava sad imaju 2 a oni sto su imali 2 vise ni to nemaju.dosad sam izbegavao da uzimam mnogo malu telad zbog mnogo razloga, pa i taj problem sa tim teletom koji imas verovatno ne bi imao da si ga uzeo sa 160 kg kada vec pomalo jede kabastu hranu.imam ponudu teladi od nekoliko dana mozda cu morati da uzmem i tako nesto mada sam od proslog puta imao lose iskustvo, simentalac sa nedelju dana je postao holstajn sa 3-4 meseca
 
Dragane neka su živi i zdravi, da dobro napreduju i da prebace 550kg :sreca:

Cukaneca, to ne treba da te čudi kad znamo koliko je stočni fond uništen, inače moj brat kojeg sam pomenuo u IMT temi, takođe se bavi tovom junadi, mislim da mu je štala za 40 komada, a sad koliko je i kako napuni to će vam on reći čim postane aktivniji na forumu.
 
cukaneca je napisao(la):
ako od 800 i nesto clanova samo nas trojica radimo bikove svaka nam cast :D to znaci da ce cena mozda da ide i iznad 2 e svinje kod mene krecu na gore, poklano i ono malo prasica sto je bilo.veliki je problem naci dobru telad cak i kod mene.oni sto su imali 5 krava sad imaju 2 a oni sto su imali 2 vise ni to nemaju.dosad sam izbegavao da uzimam mnogo malu telad zbog mnogo razloga, pa i taj problem sa tim teletom koji imas verovatno ne bi imao da si ga uzeo sa 160 kg kada vec pomalo jede kabastu hranu.imam ponudu teladi od nekoliko dana mozda cu morati da uzmem i tako nesto mada sam od proslog puta imao lose iskustvo, simentalac sa nedelju dana je postao holstajn sa 3-4 meseca
pazi ako uzmes vecu telad normalno je da budu i skuplji znaci nebi ga kupio za 420 evra nego najmanje 460-500 evra bi kostao taj od 160 kg. a i sami znamo da nema bas neke zarade pa stoga uzimam te od 120-130 kg. I da se razumemo(bez ljutnje svima) oni jedu kabastu hranu kao sto sam i napisao,samo sto taj jedan malo zeza, pa od 9 je i dobro znaci 8 njih rasturaju sa jelom. Imao sam iskustva i to dosta da po mesec dana nece prekrupu u opste
 
Evo jedne recepture koju godinama koristim u tovu junadi.

Kukuruz 70
Suncokretova sačma 16
Mekinje 8
Kvasac 1
Kreda 2
Dikalcijum fosfat 1
So 1
Premiks za junad 1
Minazel 0.5

Minazel koristim samo dok se telad potpuno ne priviknu na uslove u štali i na čvrstu hranu.
 
ko proizvodi taj premiks za junad . juce sam napravio dogovor sa stricem koji drzi dosta krava da mu otkupim svu musku telad koju dobije i uzeo prva dva .telad stara desetak dana koja su najmanje nedelju dana pila kolostrum pocinjem da hranim zamenom za mleko . cena od 150 do 200e
 
Odgovor će ti stići na PP, a i svima zaintersovanima.
Ne želim ovde nikome da pravim reklamu, ali mogu po pitanju premiksa da preporučim dobrog proizvođača.
 
E moji drugari dragi!!!!!!!RAZMISLJAM DA POCNEM SA TIM POSLOM DA SE BAVIM MALO OZBILJNIJE I SPREMAN SAM DA ULOZIM 20000e HILJADA,IMAM U PLANU I TOV I KRAVE ZA MUZU,E SAD NEKA MI NEKO KAZE STA SE VISE ISPLATI,KUPITI VEC FORMIRANU KRAVU U KLASI ILI NACI ZENSKA TELAD U KLASI I NJIH GURATI DO KRAVA:haha::haha:I POSTO IMAM STALU ZA OTVOREN TOV,STA JE BOLJE GDE SU PUSTENI ili vezani :haha:

Edit by Dragan18 Ubuduce pisi malim slovima jer se pisanje velikim slovima smatra vikanjem na forumu

Isto tako ako nisi znao kad napises tri upitnika jedan za drugim pojavi ti se ovakav smajli :haha: zato ili koristi dva upitnika ?? ili koristi ovaj smajli :sta:
 
Ako misliš da mleko prodaješ nekoj mlekari, onda ćeš definitivno napraviti pogrešnu investiciju.
 
sto se tice krava ja bih pre ranio npr. 3 bika nego 1 kravu,posto su krave jako jako velika obaveza a mleko bas nije na ceni, to ti je moj savet a ti sam odluci
 
Djole_kg, isključi "Caps Lock", pisanje velikim slovima na forumu se smatra vikanjem. :cao:
 
Ja posedujem farmu za tov junadi kapaciteta 100 grla u turnusu i ovim poslom se bavim već 15 godina,prošla godina je bila taman da se pokriju rashodi iz predhodnih godina i tek nešto malo da se zaradi. Kabastu hranu i silažu proizvodim sam a kukuruz i ostale komponente za spravljanje koncetrata kupujem u vojvodini.Ima računice ako se sve stavi na papir i koriste što jeftinija hraniva. A evo ti jedna prosta računica da vidiš
vrednost utovljenog bika-vrednost teleta- vrednost hraniva=ZARADA.
da se razmemo na sitno nema ništa samo na veliko 50 pa nagore ::traktor::
_________________________________________________Post je spojen: [time]1235409725[/time]_________________________________________________
najlakše privikavanje teladi na koncentrovanu hranu u ubacivanju u tov je ako se u smešu umeša 2% mleka u prahu ,time se postiže veća konzumacija i manje ima problema sa prolivom koji obično nastaje u tom periodu privikavanja na čvrstu hranu. ::traktor::
_________________________________________________Post je spojen: [time]1235410070[/time]_________________________________________________
djole-kg ako planiraš krave najjeftinije ti je da uzmeš probranu žensku telad od dobrih majki i vrhunskih očeva i uz malo ulaganje oko hrane imaćeš na kraju druge godine visoko steone junice. Akoželiš da kreneš odmah u eksploataciju krava ulaganje ti je u mnogome veće ali imaš odmah neki dinar od mleka koji u isto vreme hrani krave, odluči sam stavi na papir i vidi šta ti je najekonomičnije i najisplatljivije.poz ::traktor::
 
seno+koncetrovana smesa u licnoj izradi+nesto za grickanje/balirana kukuruzovina ili slama/+silaza 20,30kg normalno u odredjenim vremenskim intervalima


cukaneca
napisi sastav koncentrata!
ako nije problem??
 
Pitanje za iskusne farmere ,koliko bikova se moze izbaciti sa k.jutrom silaze u prosecnoj godini?Da li je tacna procena 3 kom ako se koristi cele godine ili 6 kom ako se koristi u zimskom periodu? Pozdrav :cao:
 
mnogo smo mi daleko od tih slika na zalost ali kada pogledamo mislim da imamo najskuplju prizvodnju u evropi pa cak vislju nego i oni na severu evrope.
sto se tice proizvodnje najbolje je ko moze da ima i jedno i drugo( krave-mleko,bikovi-meso)
mozda se necete soziti samnom ali je to logicno gledao sam primere velikih becej ,tamis svi koji imaju oboje
kravama krpis proizvodnju sve troskove proizvodnje mozes pokriti od mleka da zivite i ti i ta stoka koju gajis a bikovi ti dodju kao neki vid stednje kad ih prodas imas pare na gomili
jedini problem koji se moze prevazici je sto ti telad dolaze sukcesivno i nikada ne mozes da napravis grupu od bar 5 do 10 bikova
P.S.
treba se truditi da ucinite poizvodnju sto jeftinijom jedino tako se moze pobediti u ovm haosu

_________________________________________________Post je spojen: [time]Sat Mar 7 21:20:48 2009[/time]_________________________________________________
evo malo pravih slika ovo nije reklama ovo je stvarnost


slike su mi velike ali smanjicu ih
 
ivanseljak je napisao(la):
treba se truditi da ucinite poizvodnju sto jeftinijom jedino tako se moze pobediti u ovm haosu

Stara tema, ali.. Nikad nije kasno za savjetovat..

Nije mi jasno kako tako malo vas silira cijelu stabljiku kukuruza, pa ljudi to vam je najjeftinija hrana.
Mi samo uvratine i 2 kruga oko njive izvršimo te to meljemo odmah onako vlažno i u vreće.
I otac nije silirao do pred 4-5 godina, jer kao, kako ću ja to, oće se to pokvarit, pa nemogu s traktorom od 50ks silirat... Da bi na jedne godine posudio silokombaj i probali, ako bude sve po ps-u nema greške.
 
bivsi farmer je napisao(la):
Pitanje za iskusne farmere ,koliko bikova se moze izbaciti sa k.jutrom silaze u prosecnoj godini?Da li je tacna procena 3 kom ako se koristi cele godine ili 6 kom ako se koristi u zimskom periodu? Pozdrav :cao:
Silažni kukuruz daje po hektaru od 30 do 60 t silaže. Uzima se 30 t kao neki polazni faktor dalje imas 15 % pokvarene silaže i rastura znači 25,5 tone silaže. Telad ne smeju pre 4-og meseca a po preporukama čak ni pre 5-og meseca starosti da jedu silažu a prema proseku od početka do kraja tova ide 16 do 18 kg silaže po grlu. s obzirom na ovo dobijes 1400 hranidbenih dana e sad to podeli sa brojem dana koje ti grlo provede u tovu i dobijes broj grla koji možeš po 1 hektaru da hraniš silažom. Ako je npr 8 meseci onda je to 5,9 grla a ako ih hranis 6 meseci silažom onda je to 7,8 grla po hektaru. S tim u vezi da silaža nije dovoljna da popuni potrebu preživara za kabastim hranivima i da mora da im se dodaje slama ili seno u obrok makar 2 kg dnevno. Ako nema slame ili sena javljaju se problemi kod preživanja.
Neznam koliko K.J ima ari i zbog toga sam pisao u hektarima
 
Nazad
Vrh