Tov junadi

U pravu je kolega Surdonja,on je placen po ceni zenskih teladi 2,8 a ja sam morao da ga platim 3 zato sto je crn a ne stidi se ovih crvenih.
 
Cena za crnog je manja zato sto nije cist simentalac. Imam i ja jednog takvog kupljen kao sisance, placen 100 evra manje od crvenih, a mogu reci da je najbolji u grupi. Kupovao sam telad u tom kraju i kad ja odem u stalu cena za mene je 3,5 evra, a kad dodju nakupci cena je 3 evra. Nikad mi nece biti jasno zasto dozvoljavamo nakupcima da zaradjuju na nama. Je l' ne moze taj da pusti cenu na 3,2 i da bude bolje i meni i njemu.

Ti crni budu i krizanci belgijskog plavog i crvenog holstajna a dobije se takvo crno tele , koje u 50-50% vecinom bolje napreduje od cistih simentalaca.
 
Ti crni budu i krizanci belgijskog plavog i crvenog holstajna a dobije se takvo crno tele , koje u 50-50% vecinom bolje napreduje od cistih simentalaca.

Nema toga ovde, ovo su melezi crnog holstajna i simentalca. Kod nas belgijskog plavog skoro i da nema.

- - - - - - - - - -

Uuuuu, imao sam par puta prilike da vidim takvog "crnog meleza", verovatno se domacini plase crne boje, pa ih bas bas lepo forsiraju i rezultati su odlicni..

Ne znam da li je to razlog. Ove sam sve ja odhranio, sto je dobijao on dobijali su i ostali. U toj stali gde sam njega kupio, uzeo sam i jedno odlicno tele koje je sad znatno manje od njega. Vlasnik je tvrdio da je i tu kravu semenio simentalcem nego je veterinar najverovatnije pomesao semena. Ne vidim razlog zasto bi me lagao jer ga je dao po ceni holstajna. Moguce je i da je seme neceg drugog, mada je mala verovatnoca.
 
a725c75a05f93a91cd35a6a9e4a09b52.jpg
628d5403259a3f107eac7e1464f8f179.jpg
ovo je melez belgijskog plavog i simentalke

Послато са GT-S7562 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav kolege, danas sam poceo s pripremama objekta za slobodan tov s kosom plocom. Planiram za 10 komada, dimenzije 6x4, 24 kvadrata. Pa sad imam par pitanja. Koliko % da stavim kosi pod? Koliko da stavim duboke i siroke jasle, koliko da stavim visinu unutrasnjed zida jasala odakle ce dolaziti junad po hranu? Okolo cu da ogradim okruglim cijevima, visina ce biti 160cm, razmak izmedju cijevi 40cm. Svaki savjet je dobro dosao. Svidja mi se kako je kolega Dobrocina napravio jasle, mislio sam nesto tako...
 
lose iskustvo sa ukrstanjem tih tovnih i sa simentalkama.jede kao lud,napreduje ali do 450 kg posle vec usporava tako je barem kod nas bilo pa sad ne znam da li je do semena ili krava,kad smo pustili domaceg bika na istu kravu sledece godine odlican rezultat.
 
Pozdrav kolege, danas sam poceo s pripremama objekta za slobodan tov s kosom plocom. Planiram za 10 komada, dimenzije 6x4, 24 kvadrata. Pa sad imam par pitanja. Koliko % da stavim kosi pod? Koliko da stavim duboke i siroke jasle, koliko da stavim visinu unutrasnjed zida jasala odakle ce dolaziti junad po hranu? Okolo cu da ogradim okruglim cijevima, visina ce biti 160cm, razmak izmedju cijevi 40cm. Svaki savjet je dobro dosao. Svidja mi se kako je kolega Dobrocina napravio jasle, mislio sam nesto tako...

Prelistaj teme "Unutrasnjost stala" i "Objekti za drzanje bikova" ima mnogo korisnih informacija, nazalost neke slike su izgubljene ali nekih jos ima. I ja spremam objekat ali sa slobodnog prelazim na vezani sistem drzanja. Evo mozda ti ova slika pomogne.

33lcewm.jpg
 
Što prelaziš na vezani sistem?

Pisao je vec o tome u temi objekti smestaj bikova.

Kada je bio slobodan sistem, junad su tovljena do 450kg, medjutim sada bih isao na duzi tov i problem bi mi bio izdjubrivanje. Ja nemam resetkasti pod, a i velika je investicija da se prepravlja vec postojeci objekat, pa bih zbog toga presao na vezani sistem. Nije zgodno kada su bikovi preko 600 kg ulaziti i rucno izvoziti stajnjak.
 
Valjda nije pogresna tema, ali ako jeste neka moderator obrise/premesti post.

Da li neko zna nekog u okolini Bogatica da prodaje malu telad, starosti 10-15 dana? Moze i na pm da se odgovori, ako je zabranjeno ovakvo pitanje.
 
Imas Nemanju iz Zminjaka.

- - - - - - - - - -

Pozdrav kolege, danas sam poceo s pripremama objekta za slobodan tov s kosom plocom. Planiram za 10 komada, dimenzije 6x4, 24 kvadrata. Pa sad imam par pitanja. Koliko % da stavim kosi pod? Koliko da stavim duboke i siroke jasle, koliko da stavim visinu unutrasnjed zida jasala odakle ce dolaziti junad po hranu? Okolo cu da ogradim okruglim cijevima, visina ce biti 160cm, razmak izmedju cijevi 40cm. Svaki savjet je dobro dosao. Svidja mi se kako je kolega Dobrocina napravio jasle, mislio sam nesto tako...
Po meni jako vazna stvar nemoj stala ta ti bude sira od 2,5m eventualno 3m.Kosina poda 5% do 6%.To su moja iskustva.
 
Koliko ima proteina u 100kg? Kukuruz 8%, psenica 13%, zob 17%, jecam 12.5%, trikitale 15%, soja 36.5, suncokret 23% ?
 
Nazad
Vrh