Tov junadi

Da zato bi uzeo nesto u arendu moga bi posaditi kukuruz za silazu,a imao bi nesto i lucerke...
 
U velikoj sam dilemi, hteo sam stalu za tov junadi da pravim pa sam u dilemi da li je bolje slobodan tov ili vezan tov? I koji je sistem izdjubravanja kod slobodnog tova? Da li mora da bude jedan boks prazan pa da se prebace kada se cisti?
 
Kod slobodnog tova imas sistem sa resetkama bez prostirke i moze sistem kosog poda gde kad predju 250kg sami svojom tezinom izguravaju djubre.
Tvoj posao je samo periodicno da odbacis to sto su izgurali.
U sistemu vezanog tova imas daleko vise svakodnevnog fizickog posla , ali tu i junad za nijansu bolje napreduju.
 
Je bih rekao da više od nijanse bolje napreduju vezani
pisao sam već...bar po mom iskustvu,uvedem u štalu i vežem najlošije i na kraju bolje mere od slobodnih
Nikola za koliko si komada hteo tov da radiš?
 
po meni najbolja kobinacija je vezna sistem sa resetkastim podom,nema da fali,bio sam na par mesta da pogledam i planiram da tako preradim stalu i kod sebe....Po meni bolje je iz bar 2 razloga:
1. bolji prirast
2. bolja preglednos i kontrola junadi(daleko bilo bolje vidi ako nekom nesto fali i lakse mu pridjes)

Jedina je mana mozda sto dolazi do odvezivanja junadi,ali ako se i to sredi,mislim da nema problema :d
 
A da li se okore ta balega na resetkama? I to bi moralo da se uradi kanalic sa malo vecim padom do jame i da se kupi 3-4 dana i onda da se pusti odjednom da jurne? Jel tako? Ili gresim?
 
Ovo je sistem kosog poda , i kod mene se pokazalo odlicno.
Najmanja ulaganja a sluzi svrsi,
@MONTOYA
Imam i ja i svezanih i pustenih razlike ima ali ne drasticne u prirastu (20-30kg nekad ni toliko).
nikollaa@
Proteravaju oni svojim nogama balegu kroz resetke , samo tu ne sme da se prostire nista i djubre izvlacis cisternom za osoku...
 
Znam, ne odgovara to meni zato sto mi objekat mora biti visi za minimum pola metra, ali mislim da je to odlicno resenje a nema velikih ulaganja.
 
Ipak su vezani u prednosti. pogotovu kada se to u ceni ne poznaje. U slobodnom tovu hoce da bude I drugih problema, daleko bilo.
 
Nazad
Vrh