Tov junadi

Mnogo zavisi od teladi, nacina drzanja i posvecivanja vremena zivotinji. Dok sam imao vise vremena imao sam neuporedivo vece priraste sad su tu negde oko 1,6. U pitanju su vezani bikovi. Kod mene dolaze kao sisavcad od 10-15 dana. Telad su sa juga srbije i po meni najlosiji kraj za nabavku teladi juzno od Save i Dunava. Ima mnogo faktora dok smo imali krave, nikad kupljeno tele nije bilo tezi bik od teladi od nasih krava, jer nije imalo nikakav stres nije vozano po pijacama, vasarima... Ja sam u ovoj temi pre par godina pisao kakve sam priraste postigao sa crnim holstajnima i ispao lazov. Jedino sto me je malo opralo je sto je jedan clan foruma bio prisutan kad sam doneo telad i kad smo merili bikove na utovaru, pa je potvrdio moju pricu. Svi koji su se ukljucili u diskusiju tvrdili su da je toliki prirast nemoguc i za simentalce, a ne holstajne. Telad koju sam doneo tri meseca ranije pre drugih, sad skoro ne mozes ni da razlikujes jer su se skoro izjednacili (30-ak kg).Tretman im je bio isti, ali ovi mnogo bolje guraju. Kad bi napisao do kakvih sam zakljucaka sve dosao zbog cega mi pada prirast neko bi pomislio da sam lud. Jedna od tih stvari je da bikovi koji piju hlorisanu vodu losije napreduju i imaju vecu konverziju od onih koji piju vodu iz subarteskog bunara iz mog dvorista. Postoji mnogo faktora ali ja verujem da je prirast od 1.8 moguc, kad se sve kocke uklope.

Nisi lud. Moj stric je iz tog razloga busio bunar u dvoristu, da ne piju vodu sa hlorom. Ph smo merili, gledali da bude oko 7 ako treba da kiselinom spustamo, jer je u vodovodu kod nas oko 8.5. Tek kod svinja sta smo sve racunali i uzimali u obzir definitivno bi vecina mislila da sam blesav kada bi pisao.

Da ne duzim. Da imam vise vremena tovio bi bikove, jer volim taj posao i mogu reci da mi nedostaje.
 
trazim sebi tele za tov,pa sam u ptrazi naletio na tele od 48 dana tesko 140kg i jedno od 75dana tesko 120-130 kg,ovo od 48 dana je jos uvijek na mlijeku i pomalo jede sijeno,dok ovo drugo vec jede,tj odbijeno od mlijeka,posto to tovim za sebe,volio bih da to bude sto kvalitetnije grlo,pola od ukupne kolicine ce se prodati da se pokriju troskovine cijene teleta i troskovi tova(koliko bdue moguce ali i nije pod moranje) a pola cu ostaviti sebi,koje od ova dva je bolje po vama,priblizno su iste duzine s tim da je ovo prvo puno nabijenije,visinom su isto tu negdje,naravno ako imate savjete za odabir teleta za tov napisite,sve preporuke su dobro dosle
 
eh kolega kamo srece da moze,rado bi ja,ne dvoje nego vise njih pa da se sta i zaradi,jednom je cijena 450€ a drugome 475€
 
bas suprotno mladje je skuplje,kad sam pitao za covjeka za cijenu kaze 475€ i svom pokojnom ocu,tek kad bi sad ustao ne bi mu dao jeftinije :haha:
 
Tako i kod nas idu telad....oko 7 marak....ako nemas mlijeka,to mlade ce ti kalirat kad ga kupis...ljudi kad prodaju telad puste pod kravu da pije svo mlijeko i jos ga znaju na podne napajat kupovnim recimo..milsan od sana
 
mlijeka nemam,ali mislio sam bas milsan kupiti u narednim 20-ak dana po 2-3l 2puta dnevno davati mu,naravno ovamo ispred na volju mu koncentrata za telad i sijena pa nek jede,ne znam ni sam nisam pametan jutros bio na pijaci i sve skuplje a losije od ovih,a ovo od 48 dana me bas privlaci,ako je ono sa 48 dana naguralo tu kilazu onda je to po mom misljenju extra grlo ,volio bih cuti i misljenje kolege @dr.drdjan kao i ostalih kolega koji se bave ovim poslom,tovio bikove jesam ali uvijek od svojih telica tj koje oteli krava ostavim za tov,ali eto sad sam dosao u situaciju da kupim tele za tov po prvi put,pa ne bih da odma bude feler
 
mlijeka nemam,ali mislio sam bas milsan kupiti u narednim 20-ak dana po 2-3l 2puta dnevno davati mu,naravno ovamo ispred na volju mu koncentrata za telad i sijena pa nek jede,ne znam ni sam nisam pametan jutros bio na pijaci i sve skuplje a losije od ovih,a ovo od 48 dana me bas privlaci,ako je ono sa 48 dana naguralo tu kilazu onda je to po mom misljenju extra grlo ,volio bih cuti i misljenje kolege @dr.drdjan kao i ostalih kolega koji se bave ovim poslom,tovio bikove jesam ali uvijek od svojih telica tj koje oteli krava ostavim za tov,ali eto sad sam dosao u situaciju da kupim tele za tov po prvi put,pa ne bih da odma bude feler
Moj ti je savet da uzmes to mladje i odmah mu das granule i seno na volju... nece kalirati ni kile... Za prvih mesec dana ce nabaciti najmanje 30kg... ne treba ti milsan niti bilo sta ... samo prvih dana u malo malo mlake vode rastvori obican kvasac pomesaj i neka to pije. Tako bih ja uradio... Naravno ivermektrin i. vitamini odmah.. a posto je promenjivo vreme prati malo temperaturu teleta jer neisplati ti se davati vakcinu za jedno tele...

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Sano proizvodi su mi trenutno najpristupacnije a ukoliko saznam za neki kvalitetniji da ima u ponudi uzeo bih ga rado,koja je vasa preporuka sto se tice sano proizvoda,mislim koji sada treba uzeti(naziv),posto do sad nisam nikada hranio tim granulama,kao sto sam vec rekao gore tovio sam telad koju su telile moje krave,onako usput iz hobija,i njima sam davao smjesu koju sam pravio na sledeci nacin 100kg kukuruza,50kg jecma i 50 kg mekinja,i bili su dobri,ali s obzirom da sam to davao u starijem uzrastu,od 3-3,5 mjeseca starosti,jer telad su uvijek bila na mlijeku 2 mjeseca i onda su prelazila na sijeno,naravno ispred njih je bio neki koncentrat za telad koji nikada nisu htjeli ni pomirisati
 
Uzmi Meggy. i to je dzacic od 25kg ide 35kg Meggija. i 65kg kukuruza

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Srdjane da li si probao da pravis koncentrat za telad,mislim odmah po dolasku kod tebe da im dajes umesto gotovog pravljeni koncentrat i ako si pravio kako ti se pokazao u odnosu na kupovni?
 
Najbolje su mi se pokazale granule.. Da li gebijeve ili inbergove svejedno. To je kompletan obrok sa probioticima i svim sastojcima za pravilno formiranje buraga.. Probao sam i ja da pravim ali to nije to... Na primer kad sam ja pravio sa saumanovim premiksom .. suncokretovom sacmom i sojom prema tablicama... decavalo mi se da u izmetu teladu bude puno nepreradjenog kukuruza.. a sa granulama toga nema.. Isao sam jednu turu i sa Megyyjem / dopunska Sanoo smesa za telad/ i bilo je ok ali najbolje rezultate su mu dale granule u komvinaciji sa senom.. najmanje proliva i najveci prirast u prvom mesecu...

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Ja imam mogucnost gebija,patenta i 100% sad sam uzeo 100% da probam,...
Koliko ti kg pojedu granula za 1kg prirasta ...

E sad jedno pitanje za sve,mozda glupo,a mozda i nije :D

sta mislite o dozetoru za lekove,koji koriste u svinjarstvu,da se doda na sistem za napajanje i da se na taj nacin junadima daju vitamini...
npr ja sam za pilad i prasad(jos uvek) koristio Vitaminotrace oral
 
Moj ti je savet da uzmes to mladje i odmah mu das granule i seno na volju... nece kalirati ni kile... Za prvih mesec dana ce nabaciti najmanje 30kg... ne treba ti milsan niti bilo sta ... samo prvih dana u malo malo mlake vode rastvori obican kvasac pomesaj i neka to pije. Tako bih ja uradio... Naravno ivermektrin i. vitamini odmah.. a posto je promenjivo vreme prati malo temperaturu teleta jer neisplati ti se davati vakcinu za jedno tele...

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока


Evo juce komsija zamijeno zensko telle za musko....musko staro 2.5 mjeseci i tesko 152 kile....citav dan juce rice,a evo i danas....sta mislis dal ce kalirat....
 
Danas stiglo pojacanje,starost 49 dana,i samo jos jedno pitanje za kolegu srdjana,rekli ste 35 kg meggy-a i 65 kukuruza(prekrupe),i trebam od toga napraviti smjesu,i vezano za ovaj ivermektrin i vitamine,to je ono protiv parazita i vitaminska injekcija ako sam dobro shvatio
20161023_172211.jpg
[/URL]image hosting gif[/IMG]
 
Nazad
Vrh