Tov junadi

додај на тих 200е још 200 и купи себи силокомбајн...код нас наплаћују 15 е за самоходни силокомбајн и њихове приколице,а код тебе 20 е обично..тај сваке год сам себе отплати.
 
Koji kombajn moze da se uzme za 400e ?
Kod nas je siliranje 30e zmajeva prikolica, 20e loznicka , 15e dubrava od 3t.
 
kod nas siliranje 150e po ha
Jugi koliko siliras godisnje,tebi se najvise isplati da prodas jedno tele i kupis silo kombajn:ppozdrav:
 
Pa ovako: Posto nemam svoj silokombajn, a dnevno iznajmljivanje kosta, siliram samo za silazu za 4 meseca, odnosno do 1 hektara, kada je dobar kukuruz i napunim 6 prikolica nekad bude i 50 ari, da nije dobro nije, ali slepamo se dok ne nabavimo svoje. Kada budem nabavio silokombajn moji licni planovi su 5-6 hektara za dnevne potrebe...tj tokom celog leta do jesenjeg oranja...
PRobacemo ove godine ako bude prilika sa jednim muskim teletom, sve na papir pa cemo videti.
 
Jugi, nemože jedno muško da ti stvori realnu sliku, za to ipak treba koja godina više, možda ti se posreći, a možda ih pokloniš i razočaraš se... Još jedan savet - trudi se da imaš silažu preko cele godine...
 
I mene pitanje isplativosti tova muci,nikako da uzmem jednu turu pa da stavim na papir troskove i dobitak. Sve u svemu ne moze se na to gledati objektivno jer kao sto su neki naveli nekome kukuruz na arendi,neko nema svoj silokombajn,duzina tova nije svima ista,ima tu dosta faktora koji se razlikuju od pojedinca do pojedinca... probacu nesto odokativno da izracunam pa cu uskoro postaviti otprilike kolko bi to bilo u mom slucaju
 
Evo ja da pomognem nekom ko hoce da tovi do 5 kom npr,(kazem za 5kom,jer za vecu kolicinu je malo teze naci telad od jednom);
1.uslov je da imas kravu sa bar 15-20l mleka
2. kupis telad od 20-tak dana ,cena teladi realno 250e ali ajde da racunamo 270e
3. piju mleko u pocetku 3x2l,a kad krenu da jedu 2x3l na dan + koncentrat (cena koncentrata 30din) u proseku 90dnan x 2kg
4. kad tele napuni 90dana prekine se s mlekom,laganno uvede silaza i krene da se forsira
Takvo tele izzadje odprilike 350e max 400e,treba uzeti u obzir da je tele vec 20 dana bilo predhodnog vlasnika

5. cena koncentrata za dalji tov je oko 22din x 5kg dnevno=110din na dan (da se sve kupi,ukoliko imas sopstvene zitarice,soju ,suncokret,cena naravno ide dole)
6. silaza mene kosta oko 2din jedu oko 10kg dnevno,mada mislim da je i preko toga 20din
7. seno oko 80bala po grlu na godisnjem nivou,nisam nikad racunao koliko me kosta seno :D

E sad svako ima svoju racunicu koliko ga hrana kosta,ako sve sam proizvodi i ima svu potrebnu mehanizaciju kao i svoju zemlju tov ce mu biti daleko jeftiniji,ako sve kupi opet zavisi na kojoj ceni kupi zitarice i seno,zavisi i koliko plati telad i na kraju zavisi koja je ceena bikova kad stignu za tov

Dakle racunica 370e tele+ 250e koncentrat+ 50e silaza+ 30e seno= 700e
Bik 500kg X 2e = 1000e
ostaju 300e u nih je uracunata amortizacija,vas rad,veterinar,struja,voda,i jos nesto ako sam zaboravio :D
 
Detelinu racunajte po trzisnoj vrednosti 250 din bala, kukuruz po 15 din pa onda pravite kalkulacije. Pravite laznu sliku o isplativosti tova.

U potpunosti se slazem. Cenu od 40 dinara je pomenuo @jugi pa sam je zato uzeo u kalkulaciji. Kukuruz uvek racunam po ceni koja je krajem marta, pocetkom aprila jer tad prodajem visak kukuruza. Cena lucerke je kod mene 200 dinara. Niti ko ima da proda, niti bi je ko kupio. Prodaje se po par bala, ovima sto drze po nekog zeca ili kozu. Tako da tu lucerku koju mi pojedu bikovi za godinu dana ne bi uspeo da prodam za 50 godina. secam se I 2012 godine kad su mi trazili 500 dinara za balu od 12-13kg I za kukuruz 35dinara. Provukao sam tu zimu na kukurzovini, blago budjavoj sudanskoj travi, repinim rezancima, treberu.... Mogu reci da nikad bolje sa tovom nisam prosao nego tad. Od jednog komsije sam u maju dobio na poklon 100-ak tih bala od 500 dinara posto tokom zime nikom nije uspeo da ih proda. Sa bikovima imas velik manevarski prostor, jer sta god da im das oni ce pojesti, nekad ce biti za prodaju posle11 meseci, a nekad posle 15, ali u oba slucaja oni vrede preko 1000 evra. Bikove koje sam prodao prosle godine sam od maja hranio sudanskom travom, a kad je ona prosla imao sam 1, 5 kj mislingera (kukuruza posejanog na jecmistu), uz to su dobijali detelinu koja je prokisla na njivi vise puta. Nista od toga ne bi mogao prodati, a ovako sam to unovcio kroz bikove.
 
pozdrav ja tovim godisnje oko 15 bikova i idem na veci broj telad kupujem svakakvu od 200e pa do 400 po komadu zavisi jel sisance ili veliko tele gledam da budu lepi melezi jer simentalaca nema bas u moe kraju a cena od 2e je za mene naucna fantastika trenutna cena u imesu 220din a ni pazarci ne daju vise barem ne kod mene prosle godine u ovo vereme 1,8e po kili zive vage 9 kom u proseku su bili 580 kg i to ekstra bikovi pa sad ta cena od 2e ja nisam skoro cuo da je ovde neko dobio tako da o tome koliko se isplati toviti bikove je relativna stvar poznajen ljude koji tove po 100kom i cilj im je samo da proteraju svoju hranu imaju objekte i placaju radnike rade silazu senazu sve sto nekosta mnogo vuku rezanac treber i druge sekundarne sirovine .a moja matematika je da sa 5 kj uhranim 10kom pa sad vi racunajte koliko sa pet kj u suvom ratarsvu ostane a koliko uz stocarstvo
 
Racunica u tovu bikova je relativna stvar. Olovku i papir sam odavno zabatalio, tako da tov tih 10-15 bikova godisnje je vise postla "tradicija", jer od kada znam za sebe imali smo uvek bikova u tovu. Racunicu ne pratim jer od toga posla ne zivim, vec to uzgred radim. Jedina prednost je minimalan rad kod njih i novac na gomili. Koliko se secem da bilo kakvo ulaganje vece od 1000e u mehanizaciju ili objekte nije bilo bez tih para. A kada bi se vecina poslova u poljoprivredi stavila na olovku mislim da ne bi imalo racuna ustajati iz kreveta.
 
Pozdrav, zadnjih nekoliko godina godina tovimo po 10 tak bikova, trenutno imam 12 a 2 komada prodata pre mesec dana, obicno ih dajemo na meso lokalnom klanicaru koji je koliko toliko korektan, bikovi su simentalci ukrsteni verovatno, uostalom ima i slika par stranica unazad, obicno su na meso davali 57-58%, dva komada koja sam prodao su merili jedan 580 drugi 540 od cega je prvi dao 54% mesa a drugi koji je bio vidno losiji 56%, napominjem da bikovi nisu bili nahranjeni pre utovara. Platio je 440din na meso ali mi je mnogo sumnjivo da tako malo daju mesa posto nisu bili uopste losi, pitanje je da li postoji slaba karika odnosno gde moze mesar da zakine 10-15kg mesa? U isto vreme je bikove prodao i moj drugar koji ima ozbiljniju proizvodnju 30-40 komada, njegovi bkovi su bili i bolji i tezi, negde preko 600 kg takodje su mu u proseku dali 55%???
 
Nazad
Vrh