Tov junadi

Bas tako,meni je skupo tele a onom sto prodaje je verovatno jeftino. Tu su jedino siptari i cigani zadovoljni :D

Послато са LG-H815 уз помоћ Тапатока
 
Bas tako,meni je skupo tele a onom sto prodaje je verovatno jeftino. Tu su jedino siptari i cigani zadovoljni :D

Послато са LG-H815 уз помоћ Тапатока

Bas tako on za tu tvoju turu od 20-ak komada uzme 1000 evra, ima jedan dan natezanja sa prodavcima i tobom jedan dan rizika da se teladima nesto ne desi i to je to. Ti posle imas 365 dana rada muke i rizika u to njegovo tele od 600 evra ulozis jos 550 da bi nakraju na njih 20 zaradio 1000 evra. Pritom nas ubi i nase glupo razmisljanje kad odes kod coveka da kupis tele on ti ga uvek vise ceni nego natkupcu, jer uvek moze njemu da ga da za te pare, od tebe hoce vise. Ti iz inata neces da mu das i na kraju opet ga kupi garavi pa ga tebi preproda. Sve dok ne pocnemo drugacije da razmisljamo bolje nam biti nece. U zadnje tri godine se jako trudim da nista ne kupujem i ne prodajem preko posrednika vec sve direktno. Ne dam preprodavcima da zarade vise od mene.
 
I ja zadnje dva godine kupujem sam telad po okolnim selima,autoprikolicu i polako.i kad izracunam prosek više nego odlično,nisam dve godine imao problema sa teladima a ušteda nego kupovati od cigana je više nego odlicna.bilo je tu teladi od 100kg do junadi od 300 za pristojne pare.
 
Treba mnogo vise vremena da bi se obnovilo nesto sto se vec dve decenije upropastava ,osim ako ne planiraju da na nase trziste puste nekog govedarskog "tenisa".
Prvo treba povecati cenu mleka na isplatljiv nivo ,sto bi za posledicu imalo povecanje broja krava ,ali subvencijama potencirati krave kombinovanih svojstava u tipu simentalca.
Broj krava treba skoro uduplati u odnosu na sadasnji broj ,a to nimalo nije lak ni brz proces i tek onda bi se imali cemu nadati.
Kako su radili tako nam i jeste .
Svojim megalomanskim idejama o ukrupnjavanju koje im je neko usadio u glavu prvo su odbacili one sa 1-2 krave ,pa one sa 4-5 sad je i 10 krava malo ,a to je bila okosnica nase nekadasnje govedarske proizvodnje.
Sad imamo situaciju da u selima u kojima se broj krava merio stotinama , imamo dvojicu "uspesnih" koji imaju po 60-70 ili 100grla , a ostali kupuju mleko u samoposlugama.
Iz cije se stale jednom isele goveda ,tesko se ponovo u nju vracaju.....
 
Bolje da se drzava nemesa u govedarstvo. .gde god su se oni uvalili ...sve je propalo....kakav crni izvoz junadi....ko jos tovi junad za 150...200evra po komadu na dobru cenu od 2...2.1..... nedao bog da bude stete na 20komada da ode jedno june.....nema me nigde....Nego proturi se to hrane jeftine kroz njih....zaradi neka platica imas stajnjak i tako vrtis u krug...A mlekari ....po meni mogu bolje da zive od tovljaca junadi... samo sto vecinom mlekari muzu kravu...uznu joj dusu a malo joj vracaju...sto se tice uslova hrane...i onda problemi.... imaju malo zemlje ...vecina koju ja znam....lose uslove i to je ukop....muzu za decu...muzu za kredite...muzu za zivot....a na kravu ne vrate ni delic

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
videćete za koju godinu,sva zemlja što se neobrađuje i svaka štala što je prazna sve ima da radi ko švajcerski sat,a zaposledicu toga biće besparica,beda ima da te tera da radiš,ovoje još u političkom zargonu,,prestrojavanje,,
 
Ko hoce da radi i dobro radi u govedarstvu i ratarstvu ....moze da se zivotari normalno....tesko se moze steci da krenes od nista ali ako nesto vec imas moze da se zivi bolje nego od stanarine u gradu sa platom od 30hiljada....Ovde izuzimam svinjarstvo jer je tu teski haos....

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
videćete za koju godinu,sva zemlja što se neobrađuje i svaka štala što je prazna sve ima da radi ko švajcerski sat,a zaposledicu toga biće besparica,beda ima da te tera da radiš,ovoje još u političkom zargonu,,prestrojavanje,,
Gledao sam na tv i ovaj vučić tako nešto pričao- kaže kako će mo za dve godine živeti bolje samo da sprovede reforme
 
1.psenica 180kg
2.kukuruz 392kg
3.suncokretova sacma 30kg
4.sojina sacma 30kg
5.big bul premijum 18kg(3% na celu masu)
Sve ukupno 650kg.
Koliko ima proteina ova masa za tov junadi tezine oko 350kg.unapred hvala na proracunu
 
1.psenica 180kg
2.kukuruz 392kg
3.suncokretova sacma 30kg
4.sojina sacma 30kg
5.big bul premijum 18kg(3% na celu masu)
Sve ukupno 650kg.
Koliko ima proteina ova masa za tov junadi tezine oko 350kg.unapred hvala na proracunu
Ta smesa ....po mojoj analizi....nema ni 10 posto...proteina....zato sto sam nosio kukuruz na analizu i ove godine ne prelazi 6.8posto proteina....i to najbolji kukuruz...a ovaj industrijski losiji nema ni 6posto

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
1.psenica 180kg
2.kukuruz 392kg
3.suncokretova sacma 30kg
4.sojina sacma 30kg
5.big bul premijum 18kg(3% na celu masu)
Sve ukupno 650kg.
Koliko ima proteina ova masa za tov junadi tezine oko 350kg.unapred hvala na proracunu
Ja pravim sa big bulll premiumom....3posto na 100kg..... 15kg suncokretove sacme.... 7kg soje.... i 75kg kukuruza.... i to je 12.5 posto proteina.... noseno sve na analizu zato sto mi drugar radi na anlizi i pravljenju stocne hrane za PERUTNINU PTUJ...... Na zalost ove godine je kvalitet kukuruza usled suse jako mali.... nema dovoljno ni skroba energije ni proteina.... sojina sacma koja pise 44postto ima oko 40posto a suncokret..sacma 33ojka ima oko 30posto proteina....tako da je jako bitna proteinska analiza kukuruza. Mi svi racunamo 8.9 postoda ima kukuruz ...a nema bar ovaj moj i onaj sto njima stize za pravljenje hrane

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Ja sam teorijski racunao kukuruz na 8 %, a psenicu na 12%.
E sad... ako je kvalitet hraniva slabiji i smesa je slabija. Ni soja ne mora da ima 44, ni suncokret 33.
 
Nazad
Vrh