Tov junadi

Petre druže jel to ozbiljno pitaš ili se zajebavaš?Koji cigan ili dobavljač da ti potpiše da su telad zdrava obično ona budu zdrava par dana i onda kreće seks.
 
Vakcinacija ima pun efekat kada se vakciniše zdravo tele i revakciniše pa onda ide u prodaju. Sve ostalo je nužda i ne daje pun efekat, vec kako se kome zalomi. Jedan od bitnih faktora je sto tele promeni vise stala,kamiona i pijaca pre nego stigne u toviliste. Za to vreme se izmesa sa drugim teladima pa svako donese svoju mikrofloru mikroorganizama, a još i tudju zapati. To je pored visoke cene najveci problem u tovu. Doduše i mali izbor teladi i prilicno loš genetsko tovni potencijal. Vidim po slikama, a i na terenu da su to i melezi, ne samo domace sareno u tipu simentalca.
Da ne zaboravim i ohole trgovce stokom koji nafiluju telad antibioticima najnovije generacije, pa kada se izluči antibiotik iz organizma, tek je onda kuku lele.
 
Ratar torak@
goranpejcic@
Nisam imao vremena ni za kakvu preventivu ,telad dosla zarazena .
Radio sam kao i do sad, cim sidju sa kamiona vitaminska potpora i ciscenje od parazita ,medjutim vec drugi dan po dolasku je pocela igranka.
Telad stigla u petak jutro a u nedelju jutro su cetvorica imala temp. preko 41C.Tretman isprva isao pojedinacno a kasnije svima.
Dvojica su zalecena posle prvog tretmana ,trojici se vracala temp. jos dva puta a ova trojica sto su stradala i jos dvojica njima se vracalo ne znam ni koliko puta.
Dok traje terapija i dva tri dana posle izgledaju "normalno" vec cetvrti dan padaju.
I tako nesto preko dva meseca je trajalo.
Dva su stradala od komplikacija sa plucima ,a treci je nedavno jer su mu silni antibiotici upropastili crevnu floru i nisam nikako mogao da mu stbilizujem varenje.
Prolazila nesvarena hrana kroz njega kao cikov kroz patku.
Srecom od mojih goveda (krave i junad od mojih krava) ni jedno nije obolelo.


Pored tih vitamina da si isao Draxxina da ih zastitis malo ne bi imao uginuca mozda 1%.Pa ja kad bi kupio prasad iz otkupa recimo 100kom i dao bi im samo po dolasku neke vitamine i invermentin pa ja bi za 2 meseca ostao sa 50kom od toga 10-20% skart roba.
Po dolasku daj im draxxin i neke antibiotike kroz hranu.

Gledam ove rase Limousine i Angus, tu nema sta da trazi veterinar kod njih,nikakve inekcije ali zato imaju i lepu cenu.
 
Maxa i draxin je postao vodica obicna,evo rodjaci su uzeli 22 decembra,20 komada 150 kila prosek mereni kuci i cim su dosli dao im veterinar draxin i vitamine i od glista i za 10 dana krenula ludnica koja traje do dan danas.Konacni saldo 9 uginulih i jos 3 su na infuziji i ko zna sta ce biti sa njima i jos veterinar uzeo preko 1500e....
 
Nisam drzao telad,tj drzao sam pre 15godina,sada planiram ove godine videcu samo oko pasnjaka sta cu uraditi ili krave ili telad,no videcemo do kraja.

Mozda se pojavile neke nove bolesti?A telad iz uvoza sto uvoze preko djurdjevica kakvi su ti iz rumunije?
 
Imam ih ja i kolega Marko jx ne mogu reci da su losi stvarno nisam imao problema ali mislim da je naš simentalac zakon to je moje mišljenje.
 
Zakon je tele od svoje krave ili kupovina od vlasnika direktno. To mesanje sa drugom stokom i vozanje kamionom danima ih ubi.
 
Imam ih ja i kolega Marko jx ne mogu reci da su losi stvarno nisam imao problema ali mislim da je naš simentalac zakon to je moje mišljenje.

KOliko ih drzite u tovu?Cekaj da se razumemo,ti nisi imao problema sa teladi,samo tvoji rodjaci koji su uzimali odavde telad ?

Ja nesto razmisljam za sistem krava/tele,ostaje mi samo da vidim za pasnjak i za detelinu,i naravno da mi inspekcija odobri za karantin jer ako bi uradio to bi bila samo uvozna roba iz Francuske.
 
Petre druže jel to ozbiljno pitaš ili se zajebavaš?Koji cigan ili dobavljač da ti potpiše da su telad zdrava obično ona budu zdrava par dana i onda kreće seks.
Ozbiljno pitam,ja sam ranije dok smo kupovali telad od dzambasa imao uginuca i sve su nadohnadili do jednog da ne bi isla tuzba.... Pneumonija ima dvadesetak dana inkubaciju i sve sto se u tih 20dana desi je na stetu dobavljaca,samo veterinar treba da izda potvrdu da je lecio telad,cime je lecio i vrstu bolesti,....

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Do 7 dana ti daju garanciju stalni dobavljaci i to na transportnu bolest ako tele padne i ukoci se ,na nadun ,na neko ostecene a na pneumoniju niko ne moze da ti garantuje pa ni ti sam sebi ,kako da dokazes da posle 4 dana krene pneumonija a da je dobavljac kriv ,da ti je prodao lecenu telad ,nakljuka ih deksom naredna dva dana vesela telad i koji ugovor ,mozes samo da mu nedas sve pare ,ja sam davao pola para a pola za mesec dana ili kad kompletira sve papire

- - - - - - - - - -

Na belom pasosu to je zdrastveno uverenje treba da pise da li je leceno i kad je leceno i sta je sprovedeno od mera obavezne vakcinacije a pise nije leceno,aj znaj da je taj pasos od tog teleta
 
Nije ni čudo što je takav epilog, s'obzirom kakav tretman ta telad imaju konkretno u mom kraju. Prikupljanje obično radi prva ruka, veterinarski tehničari i sitni šverceri. Izvuku telad iz toplih štala i sa njima landaraju u auto-prikolicama bez zaštite po mrazu, kiši, snegu. Sutradan ih pretovaraju i grupišu u nedezinfikovane tamiće sa djubrem i piljevinom od minimum godinu dana. Tada ih špricaju svim i svačim. U okolini Šapca ih preuzimaju vaši dobavljači. A papiri, pasoši i bileti su posebna priča.
 
Vec nekoliko godina prvi dan dam pen-strep, enerocin i analgin, drugi dan pen-strep i tylmovet i uglavnom nemam nekih problema
trenutna tura 20kom je kupljena 30.11 i dobro su se stabilizovali, ali sam imao 2 uginuca... ali nije razlog bolest vec trovanje
 
Jel znas cime su se otrovali?meni je za ovu kombinaciju rekao jedan stariji veterinar i prosle god.mi se razbole 6 velikih i pomogne im ta kombinacija uz vitamin c inekciono svaki dan.
 
Nazad
Vrh