Korovi (po regionima)

oldtimer

Član
Učlanjen(a)
16 Sep 2008
Poruka
2.430
Lokacija
Zrenjanin/Tomaševac
Otkud tolika razlika u zastupljenosti odredjenim korovima, i to cesto od atara do atara?
Ne verujem da je bash samo do klime i zemljista...
Eto na primer, ja sam ambroziju video malo u selu, ali u ataru nikad.Isto tako nema ni zubace...Najvece probleme nam prave tatula, palamida, i divlji sirak.
Ono po cemu mozes prepoznati atar je gorusica.To je cudo jedno atar nam se zuti, kao da smo uljanu repicu svi sejali.
 
U nasem ataru ima svega samo zavisi i od domacina u kojoj meri. Dominantni su Sirak i cicak. Sirak dominira u kukuruzu a cicak u suncokretu. Zadnjih godina palamide skoro da i nevidjam u jednom delu atara se siri ambrozija a gorusica tu i tamo.U selu ima dosta stoke pa se dosta koristi stajnjak tako da te parcele imaju sproleca svega od korova . U zadnjih nekoliko godina se posle strnina dosta koriste totali. Zaboravih da deo atata ima trske i jagodnjaka ,bas tvrdih rizomskih korova.
 
Ovde ne manjka svih vrsta korova, ali su dominantni sirak, tatula i palamida.
Zadnjih par godina primećujem češću pojavu trske.
 
kod mene naj vise ima ambrozije , slatkovine(slak), palamide, kostana i ljulja
 
Nadjem raznih vrsta ali ne sve svugde! U Banatu je dominantno: Palamida, cicak,muharika i divlja kupina a u Backoj:Divlji sirak, cicak, Pepeljuga, gorusica,stir... uz jedno zapazanje da u backoj je siri "repertoar" biljaka koje se srecu nego u banatu!
 
Kod mene u ataru svega može naći. Međutim ima nešto na što me odmah asocira kad se pomenu korovi. Biću pesimista i reći da će mo uskoro svi muku mučiti sa ambrozijom. To se tako širi da je to čudo jedno. Pre desetak-petnaestak godina je nisam ni primećivao ali su sada neke lenije bukvalno oivičene ambrozijom. Dovoljno je da imate aljkavog komšiju i nema vam spasa ma kako uredno držali zemlju. Niče cele godine, ima enormnu produkciju semena i ako je ne hvatate dok je mala posle joj ni otrovi ne prave neku štetu. :zli:
 
Kiki promasio si :haha: Niko nije pisai da je sirokolisna vec da se siri
 
Od korova nudimo: sirak,tatulu,cicak,palamidu,zubacu,poponac,pepeljugu,pomocnicu,stir,gorusicu,ambroziju i po nekog dvornika-u glavnom.
 
Tu jos da dodam nase specijalitete divlji duvan i Stellaria media domace ime joj neznam madjarski je zovemo Tyúkhúr evo slike
97o1gh.jpg
 
cicimoric je napisao(la):
dicki je napisao(la):
Od korova nudimo: sirak,tatulu,cicak,palamidu,zubacu,poponac,pepeljugu,pomocnicu,stir,gorusicu,ambroziju i po nekog dvornika-u glavnom.

lepa kolekcija nema sta. Svega toga ima i kod nas + od pre par godina se katastrofalno siri Abutilon
Ista prica!
 
kod mene ista situacija ali ta ambrozija toliko naraste da se konj u nju može sakriti a da ga i neprimetiš :haha:
 
Kod mene je zovu Dikica nekad je bila dosta rasprostranjena a u zadnjih 15-20 godina je vidjam samo na jednoj njivi i to samo na kraju parcele.

Image Hosting provided by ImageBam
 
I ovde ima isti naziv.
Takođe je manje rasprostranjena nego pre 20-30 godina, ali zato ambrozija i pepeljuga agresivno osvajaju životni prostor.
I trska zadnjih par godina, mada uglavnom na mestima gde su nekad bili kanali pa su zatrpani pre 50 i više godina, kada su ukrupnjavane parcele.
 
Код мене у житу има највише горушице, ове године као да смо њу сејали, затим паламиде а у новим вештачким травама и луцерки има много трња. Код нас се нико и не бори против корова осим крава.
 
Nazad
Vrh