Jabuka

RedJonaPrins je jabuka koja se jede ocima, ovako ukus joj je po meni losiji od jonagoreda. U praksi sto sam video bujan je jos vise od proseka jonagold grupe i to je veliki minus. Fuji na m9 ili 27, na nesto bujnije ima da bude kao pola kuce. :haha:
Sto se tice ukusa meni je lepsi jonagold od jonagoreda .
 
I mene, nema kog nisam zvao i niko nema. Ne smeju da se upustaju u tu pricu-sortu.
Nego kad si je vec pomenuo. Gledao sam klipove berbe mody jabuke u delta agraru. Video sam da je to zasad modya sa oprasivacem zlatni delises. Pise u literaturi da je mody delimicno samooplodna. Uspeo sam da naklijam jednu semenku iz jabuke kupljene u maxiju, sad razmisljam ako sam imao srece da je ta jabuka bila samooplodjena, mozda dobijem mody iz semena?
 
Neces iz semenke dobiti istu biljku. Bice slicna ali nece biti Modi u originalu nikada.
Iznece neko grancicu ne sekirajte se :osmeh:
 
Ma samo neka se radi u tišini. I neka sa pojavi kao neka stara sorta, zaboravljena ali malo osetliva pa mora da se prska.... ::namigivanje:: ....
 
Danas probali stroj kod nas u jabuci, al bez uspjeha. Bit će red škare u ruke i gas.

2pqndkm.jpg


Jabuke "poludile" nakon što ih je u 4. mj. lane opalio mraz 100%, a mi ih redovno prije toga "nasolili" sa KAN-om.
 
Jel ti ovo zlatni? Ajdared i da nije imao nijedan plod ne bi trebao ovako da istera. Jonagold i kada je prosecno opterecen rodom ludi kod mene.
A ovo sto si radio masinski si zeznuo. Sada ce teze biti orezati lepo, jer dosta grana je na desnoj strani maskirano i iseceno je bzv. Tu ce se ogmah formirati 2-3-4 grancice i imaces jos vise vodopija. Na levom redu lepo se vidi sta je za odstraniti. Ako ti treba rezaca kod mene zavrsavaju za vikend pa ti mogu prepustiti ekipu:osmeh:
 
Ajdared je. Zlatni, Jonagold, Elstar pa i Granny su još gori. Samo jedan red je orezan i on će se ručno popravit. Očekivao sam da neće ić, al moro sam probat. Ta strojna rezidba je za moderne jabučnjake, a ne za ove naše "panjeve". Odradit ćemo nekako.

Ljudi kronično fali jer su masovno ošli van. Osto je onaj ko neće radit. To je žalosno kud to sve ide i što se mladi ljudi iseljavaju. No neću o tome, to će te na vašu žalost i sami vidit.
 
Lako se ovo reši, samo motorku i sve te vodopijena vrhu jednim rezom napolje, a onda idu iza režači da vade na stablu i da režu...
 
Ja imam identicno kao Juki, samo je malko krace kod mene jer su nam se krivile viljuske. 1.5m dugacke i siroke 1.7m sa 6 cevi. Ucinak oko 2.5 sata/kj :osmeh:
CiMCksb.jpg
 
Kombinacija je najbolja vile i drljaca/setvospremac. I vile mogu i sitnije grancice da pokupe. Cim malo se krene ono se skuplja i onda se uplecu grane o grane i sve se skupi. Uradim vilama, pa prodjem jos setvospremacem da bi bilo picikato.
 
Nazad
Vrh