Jabuka

Odg: Jabuke

to je sigurnih sedam dana ako bude vise vlaznih dana kao do sada, svi preparati imaju umanjeno delovanje usled velikih padavina i vlage, kada je vreme toplo onda ide i manje prskanja, mislim na fungicide...

...miran 7 *sedam* dana a mozda i vise, ne znam sta ti tu nije jasno...sve zavisi od vremena...
 
Odg: Jabuke

U ovakvim situacijama nema vremenskog roka što se tiče "držanja pestcida". Ovo su jako loši uvjeti za voćarstvo, a pogotovo za jabuku. Prošli petak smo u jednom danu prskali jabuku dva ipo puta. Dva puta nas je poterao pljusak. ::lose:: Jučer samo ponovili prskanje jer se prije nije moglo ući u voćnjak od savkodnevne kiše i jakog vjetra.
 
Odg: Jabuke

Upravo to sam ovde i govorio, koliko je voce osetljivo na ovoliku vlagu i kise, i da ako se sada ne zastiti, posle je sve kasno, ali ovde nekima je to izgleda tesko da shvate sta znaci hemijska zastita voca pre svega sa fungiciditma... :D :D :D
Post je spojen: [time]четвртак, 20. мај 2010. 11:44:42 MST[/time]
_________________________________________________
venturia.jpg


Suzbijanje venturie u jabuci, kada askospore dodju na list i plod i ostvare infekciju,plod je onda trajno ostecen, slicno kao recimo suzbijanje korova u ratarstvu, kada korov u njivi preraste posle mu selektivni herbicidi ne mogu nista...

jabuka_krastavost_01.jpg

jabuka_krastavost_02.jpg

jabuka_krastavost_03.jpg
 
Odg: Jabuke

Dragojlo, samo hoću da ti kažem da tih tvojih '7 dana' u realnom vremenu mogu da prođu i za jedan dan jer, pretpostavljam da bi trebao da znaš da svako prskanje mora da se ponovi ako padne više od 20mm kiše. Naravno danas je naša hemija uznapredovala (kao i mi) tako da neki preparati mogu da štite i psle većih padavina ali pri ovakvim vremenskim uslovima ne verujem ni jednom fungicidu posle 20mm kiše. Eto druže na to sam hteo da ti skrenem pažnju jer suština je da ako nema više padavina do berbe onda ne treba ni prskati protiv venturije. Ne znam kako je kod tebe bilo prošle godine ali ja sam obavio (ne moraš da mi veruješ) samo tri preventivna prskanja od venturije. Veliki pozdrav iz Suvodola!
 
Odg: Jabuke

Tacno, nismo bili na istoj frekvenciji :D, rekao sam sedam dana ako ne bude previse kise, sobzirom da ni danas nije bilo kise, samo oblacina, ako pregura vikend bez kise bice dobro ako ne onda odmah prskanje cim vreme dozvoli...

Evo bas sam otvorio svoj dnevnik o vocnjaku, i prosle godine sam imao 4 prskanja od venturije, prosla je bila lagana za prskanje, ova bogami velike kise i vlaga, mora se prskati...

:ppozdrav:
 
Odg: Jabuke

Ma samo da ne potraje jer u slučaju da je potreban sistemik neće biti dobro. Plod je već dosta krupan i mnogo je hladno brate, prosečne temperature su ovih dana 11-12 stepeni, strašno.
 
Odg: Jabuke

Evo upravo gledam prognozu vremena, za vikend poslepodnevni pljuskovi, i konacno od ponedeljak +21 i vise, porast temerature...da se konacno ugrejemo :haha: :haha: :haha: ovih dana obukao zimsku odecu ::lose:: i ponovo upalio vatru u centralno, novembar u maju.
 
Odg: Jabuke

Ta bagra je kako rece, nije bas cista slika, ali sigurno posto je rec o jabuci zelena jabukina vas, i leptiraste vasi jabuke, psoto vidim da se list znatno uvijo u rolnu, prskaj odmah, moj predlog je neki sistemik, kao na primer Bayerov Calypso SC480 i Confidor SL200, Actara od syngente, Afinex agro market ako se ne varam i dr....

Od nekih kontaktnih insekticida da koristis tu ne pomazu od ove napasti, vasi su sa donje strane lista i tesko je naneti preparat sa te strane,a pogotovo kada se ovako zarolaju-uviju u list, zato sistemicni inseticidi i postoje, prodiru u tkivo lista i njegove sokove i tako se vasi napiju tog soka-otrova i smrt ubrzo nastupa...

Znaci sistemicni insekticid protiv zelene jabukine vasi i leptiraste vasi jabuke. :D
 
Odg: Jabuke

Dragojlo je napisao(la):
Ta bagra je kako rece, nije bas cista slika, ali sigurno posto je rec o jabuci zelena jabukina vas, i leptiraste vasi jabuke, psoto vidim da se list znatno uvijo u rolnu, prskaj odmah, moj predlog je neki sistemik, kao na primer Bayerov Calypso SC480 i Confidor SL200, Actara od syngente, Afinex agro market ako se ne varam i dr....

Od nekih kontaktnih insekticida da koristis tu ne pomazu od ove napasti, vasi su sa donje strane lista i tesko je naneti preparat sa te strane,a pogotovo kada se ovako zarolaju-uviju u list, zato sistemicni inseticidi i postoje, prodiru u tkivo lista i njegove sokove i tako se vasi napiju tog soka-otrova i smrt ubrzo nastupa...

Znaci sistemicni insekticid protiv zelene jabukine vasi i leptiraste vasi jabuke. :D
Hvala kolega :D bagra dobila dozu actara (syngenta) . pozdrav
 
Odg: Jabuke

Ova godina je katastrofa što se tiče kiše i konstantnog vlaženja lista. Kod nas kiša pada skoro svaki dan, barem malo. Evo danas niti jedna prognoza nije najavljivala kišu, mi oprskali jabuku kad ono evo kiša. :sta: :udri: Užas! A fuzikladij (krastavost) pritišće opasno. ::lose::
 
Odg: Jabuke

Tacno i kod mene pljusak ako iz cesme sasuo u podne, konacnoe je sada vedro i sunce greje, od sutra do vikenda bas toplo oko 28 celzijusa, posle ove hladnoce neko bi rekao vrucincine :haha: :haha: :haha:

ali opet kraj maja kise, i jos prva polovina juna kisa, ljudi nevalja nikako, tako kazu dugorocne prognoze, koje su do sada sve pogodile...

Becarino do koje fenofaze u jabuci ides sa sistemicnim fungicidima- iz grupe triazola ili strobulurina i dr...
 
Odg: Jabuke

da se molimo bogu da nam sistemici neće više trebati jer još malo i neće imati neke vajde od njih.
 
Odg: Jabuke

Danas prskali jabuku jer od sutra najavljuju novih 80-ak l kiše.

Jedna slika iz kabine.



Uploaded with ImageShack.us

Dragojlo to ovisi od godine do godine no uglavnom do kraja 5 mj. Ove godne idem stalno sa sistemicima jer su uvjeti za boleščine kao naručeni. ::lose::
 
Odg: Jabuke

matkoviczoran1 je napisao(la):
Meni je jabuku zahvatila ventura(fuzikladijum).dali ima spasa jabukama:haha::haha::haha::haha: :cao:

Ima li je na plodovima (primarna zaraza) i koliko, ili je samo na listovima (sekundarna) i opet koliko? Slike su pozeljne :)

U svakom slucaju, ne mozes oterati bolest ali ako budes redovno prskao (i uz malo srece) zaustavices zarazu da se ne rasiri previse. Valjda ce sad doci suncani dani, pa ce biti malo lakse da se izboris. Ove godine svi imaju problema sa venturijom...
 
Odg: Jabuke

Kakva je godina, ja sam zadovoljan. Malo mi je čadel stradao od venturije ali em ga imam malo (70ak stabala) em se ostalo dobro drži. Za sada nema crvenog pauka što me posebno raduje...Rod je ok obzirom na okolnosti, plodovi su zadovoljavajuće krupnoće... Samo još da vidimo kakva će cena da bude :sta:

http://www.vocnjak.com/images/DSCN4087.JPG
 
Odg: Jabuke

Vala bas, kakva je godina bila odlicno je... krastavosti ima, ali minimalno , pepelnice isto vrlo malo i to na ajdaredu i greniju.
Ja sam imao problem sa osom, ali posto je izbusila plodove pre prorede samo mi je naznacila sta da skidam...
 
Nazad
Vrh