Jabuka

Nurell D je kontaktni i digestivni. Sistemik nije, tj nece biljka ga usvajati u novo formirano lisce posle prskanja. Ali digestivno deluje na insekte! To je jedan od najefikasnijih preparata koje sam koristio.
 
nurelle-d.jpg
Sve ok ali to je OTROV! ovi znakovi se trebaju izbjegavati.
Vi i sa radom u zelenoj apsorbirate taj otrov u sebi bilo preko kože ili prašine koju udišete!
 
Najradije bi platio sofera da prska voce/ratarstvo, samo se bojim da ako nesto krene po zlu nece primetiti i da ce predozirati ili na masini se nesto desiti. Treba teziti traktoru sa karbonskim filterima ko radi voce.
 
Sada kada ti je ovakvo vrijeme nemaš uopće potrebe koristiti sistemik fungicide, bacanje novca, jer su oni jako skupi. Ako nemaš zaraze samo preventivni kontaktni su dovoljni( folpan,captan,antracol,dithan,mankozeb idr).

- - - - - - - - - -

Treba teziti traktoru sa karbonskim filterima ko radi voce.
Kada su jeftini ti voćari::traktor::
 
Danas obišao jabuke, juče posle sitnog grada ima malo štete naaočito sa severne strane,sa čim tretirati da se to ako i može malo oporavi.Udarci su sasvim mali veličine zrna prosoa,kožica nije pukla .Danas dobio sistemik i preventivac.
Njoko nisam siguran ali mislim da kod nas nema taj znak za "otrov",sutra proveravam .
 
PrskajPrskaj obavezno Captanom ili još boljr Merpan 80% što jača tvar kaptan zbog dezinfekcije rana, i obavezno dodati biostimulator tipa bio drin ili dr.
Kod nas jr već 3 godine zabranjen zbog izrazito visoke otrovnosti, da je djelotvoran je ali i otrovan to stoji na naljepnici i znaku.
 
1KCN6hb.jpg


Predoziranje dodinom. Prskano ledjom prskalicom, najvise na jonagoldu se pokazalo. Na ostalim sortama slabo. Mislio sam da je neka bolest, onda sam primetio da lisce polako se oporavlja od ozegotina i svaki dan je bolje stanje.
 
Pre 9 godina posadio sam 50 ari jabuke licno kalemio sve stare domace sorte podloga sejanac koji sam takodje sam proizveo i posle toliko godina ja nemam rod tek po koja i od koje sorte prorodila neznam sta da radim dalje da li da cupam sve ili da ostavim pa kada pocnu da radjaju , tad i da se pomirim sa stanjem.Normalno su razvijene ali roda nigde.
 
Pre 9 godina posadio sam 50 ari jabuke licno kalemio sve stare domace sorte podloga sejanac koji sam takodje sam proizveo i posle toliko godina ja nemam rod tek po koja i od koje sorte prorodila neznam sta da radim dalje da li da cupam sve ili da ostavim pa kada pocnu da radjaju , tad i da se pomirim sa stanjem.Normalno su razvijene ali roda nigde.

Moze koja slika da vidimo kako izgledaju ta stabla?
 
Tu je mali problem mogu da usliksm ali da to postavim bez dece koja nisu tu na ovo sklopocalo velikim je problem bar za mene no prvom prilikom cu i to uraditi pa drustvo ko je imao slican problem pomozite.
 
Pre 9 godina posadio sam 50 ari jabuke licno kalemio sve stare domace sorte podloga sejanac koji sam takodje sam proizveo i posle toliko godina ja nemam rod tek po koja i od koje sorte prorodila neznam sta da radim dalje da li da cupam sve ili da ostavim pa kada pocnu da radjaju , tad i da se pomirim sa stanjem.Normalno su razvijene ali roda nigde.

Sasvim očekivani rezultat. Takva je jabuka na sijancu. Em joj treba dugo vremena da prorodi em rađa svake druge, treće godine. Takođe si kalemio domaće sorte, koje nemaju baš neki potecijal rodnosti, odnosno neće lako da formiraju rodni pup, a podloga još sve tjera u rast. To će početi da rađa kad stabla ostare i prestanu sa bujnim rastom.

Za domaće sorte najbolje se pokazla podloga m 26. Čak je i MM-106 prebujna.
 
Ovo sto sljivar pise su najcesce predrasude o starim sortama na divljoj podlozi.
Na veliku srecu i netocne.
Ja imam mladi vocnjak starih sorata na divljoj podlozi i do 4 god. nema stabalca koje ne rodi
 
Ovo sto sljivar pise su najcesce predrasude o starim sortama na divljoj podlozi.
Na veliku srecu i netocne.

Ne bih baš rekao, pošto imam jedan špalir autohtonih sorti (preko 20 vrsta). Uglavnom kalemljenih na MM-106 i nešto na m9. Ove na m9 rode tu i tamo (zadovaoljavajuće) dok na 106 bude nešto ali slabo. Stabla su stara preko 7-8 godina i prvenstveno su namjenjena da se sačuvaju od zaborava i za uzimanje kalem grančica, dok je rod bio u drugom planu. Žao mi je što nisam bar kalemio na m 26 umjesto 106.

Od svih domaćih sorti posebno bih izdvojio sortu Bijelčik (Petrovka, Petrovnjača) jedino ona obrazuje redovno rodne pupove i daje rod, stabilan.

Ja imam mladi vocnjak starih sorata na divljoj podlozi i do 4 god. nema stabalca koje ne rodi

Koliko rodi?
 
MM106-ca je zeznuta za orezivanje, malo ako se jace oreze bukne kao luda - mislim da je lakse sijanac smiriti nego MM106
Ako su stabla zdrava ne vadi vec slikaj :cao:
 
Nazad
Vrh