Jabuka

Da da,sad sam video,žena kupila u VŠ skor a ja u NS-u Lunu ,verovatno kako mi na tel.javila ja sam permutovao.
Šta je bolje sada ići posle ovih kiša,Nema vidljivih znakova zaraze a i ovo hladno vreme ...?

Luna ti je bolja na nizim temperaturama. Mada za ove prilicno niske, bolji je Chorus, Clarinet...
 
Molio bih ko zna da odgovori na pitanje šta je to što se suše vrhovi jabuka.

Niko da odgovori na ovo pitanje a toliko profesionalaca.Molio bih da se izjasni, ko zna, šta je ovo.
 
Kruškina osa srčikarica,primarno napada krušku a ako se u blizini nalaze kruške onda sekundarno i njih voli.
Znači mladi izboji se prvo saviju svenuto, poslje pocrne, ispod sasušenog mjesta nalaze se sitni crni ubodi.
Ako nije to onda predoziranost fungicidima, insekticidima folijarna prihrana.
I još ostane bakterijska palež,ne vidim slike da mogu odgonetnuti.
 
Molio bih ko zna da odgovori na pitanje šta je to što se suše vrhovi jabuka.

Niko da odgovori na ovo pitanje a toliko profesionalaca.Molio bih da se izjasni, ko zna, šta je ovo.

Ako onako vrh mlade grane pocrni i savije se onda je erwinija, inace bas je Bojcetic pricao a su imali jak napad i u Staparu i u Odzacima
 
molim da mi neko kaze cime smijem oprskat korov oko jabuke.
da pojasnim, imam 300 stabala jabuke, koje su zasadjene rijetko, na nekih 60 ari. oko sadnica se svake kodine okopava , a ostalo kosi. kad god se okopa, na tom dijelu se pojavi korovska trava , koju sam do sada kosio.
cime smijem taj dio oprskati , da bih sprijecio bujanje tog korova, a da to ne steti.
jabuke su u punom rodu, a stare su nekih 15 godina
puno hvala
 
@campari

Total sa 3% rastvora i 200l/ha kada primenjujes po celoj povrsini. Ako ces ledjnom ici gledaj da bude svaki list korova mokar, ali ne da curi sa listova jer onda bacas sredstvo.

Da imali smo jak napar ervinije koji smo rucno resili. Za nju nema sredstva koje moze da pomogne. Napad najjaci na ajdaredu, sto je i za ocekivati jer je izuzetno mekana sorta koja pritom obilno radja.

Hemokononazol preventivno moze u manjoj dozi. Kurativno sada posle ovih kisa ne ispod 0.025%! Nemojte se igrati, to je jeftina hemija i za 1000din vise mozete da nastadate.
 
hvala. znaci dosta mi je jedna prskalica od 150 lit.
i jos, posto je skoro okopano, prije neki dan zavrseno, a za nekih desetak dana sam u prilici da oprskam, treba li oprskati i ako ne bude puno korova, ili kasnije, za nekih 40 dana, kad budem u situaciji da ponovo obidjem vocnjak.
ukratko, djeluje li preparat preventivno
 
@campari

Total sa 3% rastvora i 200l/ha kada primenjujes po celoj povrsini. Ako ces ledjnom ici gledaj da bude svaki list korova mokar, ali ne da curi sa listova jer onda bacas sredstvo.

Da imali smo jak napar ervinije koji smo rucno resili. Za nju nema sredstva koje moze da pomogne. Napad najjaci na ajdaredu, sto je i za ocekivati jer je izuzetno mekana sorta koja pritom obilno radja.

Hemokononazol preventivno moze u manjoj dozi. Kurativno sada posle ovih kisa ne ispod 0.025%! Nemojte se igrati, to je jeftina hemija i za 1000din vise mozete da nastadate.
Ekstrasol i mislim da i onaj bacilomix preventivno jaaako pomaze kod erwinije :cao:
 
jednom prilikom, prije neku godinu sam jabuke folijalno prehranio necim, sad se ne sjecam cim. ali cu pamtiti, kakvu sam havariju napravio. listovi su postali sivomaslinasti, prestale su da rastu, a sledece godine niti jednog cvijeta nije bilo. od tada, vise ne smijem folijalno da ih prehranjujem.
sad me nesto kopka da opet probam, pa vas pitam. ima li neko sredstvo koje im nece smetati ako nepravilno oprskam i jel to zavisi samo od koncetracije rastvora, ili mogu napraviti gresku i kolicinom nanesenog rastvora na stablo. moze li skoditi i ako blagog rastvora nanesem previse.
hvala vam, i naravno koje djubrivo bi mi preporucili

- - - - - - - - - -

jel moguce da svi po vocnjacima,
ajde nek se javi neko ko redovno folijalno prihranjuje jabuku. bicu zahvalan, a i bog ce mozda vidjet
 
Danas rezao,zalamao savijao... jel prihranjujete sada sa nečim.
Kampari drži se uputstva i ne brini,ja sam pre 7-8 godina razmutio mortonika 1 kg u 12 l i prskao par vocki,sve otišlo do đavola!
 
Yara, vodotopiva gnojiva, pod obavezno skoro svako prskanje. Prošla zaštita folpan+ indar+ mospilan + 1 kg yara calcij+ nu film.
 
da, ali jeli dovoljno pridrzavati se upustva. ja sam se cini mi se toga pridrzavao pa ipak najebao. ili mozda grijesim, ko to sad zna. jel mogu spaliti vocku, ako je vise nakvasim sa blazim rastvorom nekgo sto upustvo prepisuje. ako ne mogu, onda se ne plasim.
 
Radi se o 0.8 he 1 kg calcija, može max do 2 kg na he ali zbog suše bolje polako!
 
Mene prvenstveno interesuje prihrana azotom,da li treba sada da se isforsira da bude dostupan biljci kada formira rod za sl.godinu?
 
Azot je sad potreban da bi se formirali rodni pupoljci za narednu godinu , ali se nesme ni zakasniti sa tim da se vegetacija ne bi produzila , e sad konkretno vreme ,datume i to ja nisam nasao u literaturi ,pa bih voleo i ja da cujem od nekog iz iskustva sta i kako. Juce sam pustio azot kruskama kroz sistem, drugu prihranu i planiram za nedelju dve jos jednu kolicinu , isao sam sa nekih 30ak gr cistog azota po stablu
 
Nazad
Vrh