Jabuka

Njoko nije ZD prerodio,zato me i čudi.
marko ni meni nije delovao kada ono čorak sve lisni jako jako malo rodnih.

- - - - - - - - - -

Jutros bilo malo mraza ,hoće li smetat jabukama?
Problem kod zlatnog je alternativna rodnost koja ne ovisi samo o prerodnoj prošloj godini nego i o vremenskim prilikama ishrani,rezidbi koja itekako zna zezat kod osobito oštrije rezidbe. Isto tako pod obavezno do najkasnije 1.6 treba baciti kan 150 kg na he jer i dušik ima veliku ulogu pri diferenciji cvjetnih pupoljaka.
Sada kada ti nije rodio porast će biti ogroman zakidaj pinciraj mladice sada nakon 15 dana a ostale povijaj kada narastu uz zelenu rezidbu ili koristi reglaris od bayera.
Ako nije na 2 metra visine bilo više od -1 nebi trebalo biti problema na 0 cm je oko -3-4, cvijet srada na -2-4 tj tučak i prašnik ali to opet zavisi o duljini trajanja mraza.
 
Zlatni ubija sa alternativnim radjanjem. Danas sam malo radio u vocnjaku i gledam tu bedu od cvetova. Ima stabala sa svega nekoliko cvetova, dok ima i sa solidnim brojem. Licno ocekujem malo plodova ali prekrupnih sto opet nije dobro. Dogodine ce cvetati puno i onda opet borba sa krupnocom. Nek kaze ko sta hoce, ali kad gledam moju omiljenu jabuku srce mi puno. U pitanju je ajdared.
 
Ja imam po par drveta od svakih...ali zlatni je zlatni...mada i ajdared , jonagold i ostale ( po ukusu mislim) su fine...
Ali za mene lično kolačara je neprevaziđena...
Pa još kad ostanu onako krupne, pa ko tacna od velike šolje za kafu....
A kad zagrizeš ,desni utrnu....
 
Kod mene isti problem sa nekoliko sorti jabuka, zlatni tj ( klon b ) kompletna dva reda cvet samo na vrhu dvogodišnje grane a po stablu ništa prošle godine isto nije rodio dok su ostale sorte rodile , gloster kako koje stablo neko normalno sledeća par previše pa opet nekoliko stabala ništa, ni jonagold jonagored mucu nisu ponele cvet dok ostale i više nego što treba. A u starijem voćnjaku kojeg sam počeo vaditi ima dosta izmešanih sorti po redovima uglavnom je ajdared a poneko stablo jonagoreda zlatnog i mucu , te jabuke su dobro cvetale . Samo da napomenem daje moj voćnjak 5 zadnjih godina bio više ili manje tučen gradom tako da voćke prvo zalečuju rane pa tek posle se formiraju pupe za sledeću godinu što isto spada u deferenciranje,
Za NJOKU
Reglaris od bayera je mač sa dve oštrice : prvo što smanjuje dužinu ili porast jednogodišnjih grana tako je mali razmak između pupova u trećoj godini , iako bude radio hemijsku proredbu ti plodovi će biti na razmaku od jednog centimetra što je mnogo opasno za jabuke sa kratkom peteljkom zbog izgurivanja, znači ostaje samo ručno proređivanje plodova.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Sve je to u redu i ja sam to primjetio,ali ja većinom prskam samo usmjereno vrhove i odlično se pokazalo za sada.
Reglaris je kao što si rekao mač s 2 oštrice ali pametno i nema problema.
 
Primetio sam takodje da je najbolje tamo gde su prilikom sadnje greskom izmesane sadnice. Pa u zlatnom ima jonagoreda. I jedna i druga sorta u tom miksu uvek dobro radjaju. Gde je cisto zlatni u celom redu (sledeci red je ajdared) tu je zlatni lose cvetao i prilicno kasni. Vecinom je jos u roze pupoljku :(
 
Kakve to veze ima? Prskam lokalno uz sam red sa zastitom. Nista ne padne na vocku od hemije.
 
Nemam pojma, tako i moj ćale prska uz žicu sa onom leđnom drukalicom, spusti do zemlje iako bi trebalo da odigne zbog boljeg efekta, a ja 30 metara dalje omirišem hemiju i to bez nekog vetra bude.
 
Pitanje za vocare jabucare!
Kako se zove ono mini stabalce u redovima jabuka a sluzi kao oprasivac vjerovatno?
Vidam u jednom intenzivnom vocnjaku pokraj kojeg prolazim; uvijek je puno cvijeta u doba cvatnje a krajem ljeta puno sitnih plodova i jako lijepo tj.dekorativno izgleda?
 
Danas malo prskao vocnjak od venturije sa Scorom. Gledam po ajdaredu imam pepelnice, osteljiv je uzasno. Koristio sam i Syngenta Topaz na ajdaredu danas kao dopunu, a pre toga sam isao sa Nimrodom. Kako se borite sa pepelnicom na ajdaredu? Na ostalim sortama nemam problema. Sumporom sam isto isao jedan tretman.
 
@njoko
Indar ne koristim (fenbukonazol). Mislim da cu ga ubaciti, jer je cinjenica da ajdared kao najosetljivija ne moze dovoljno dobro sa ovim cime radim.

@Markodim
Isto kao ti sam radio (izuzev karatana sam isao sa Topas), medjutim moje misljenje je da su sadnice kad je podizan dosle zarazene. Drzim ja to pod kontrolom, nema tu puno, svega 3-4 vrha na stablu zarazena, ali me nervira jer obracam paznju na pepelnicu i ne mogu da se izborim. Na zlatnom ne dodajem ni Nimrod ni Topas i nijedan vrh nema zarazen pepelnicom.

Vrhovi u planu da se skidaju prekosutra. Inace svake godine skidamo vrhove i trpamo u dzak koji potom spalimo.

Hvala na pomoci obojici:ppozdrav:
 
Ima ih i kod mene u Ajdaredu, sto vidim u rezidbi ja skinem, sto ne vidim kasnije skidam u dzak isto kao ti.
Ja sam probao da nadjem Indar, ali ga u niškom Agromarketu nije bilo.
Mislim da si rano koristo Topas, da su bile previše niske temperature za njega.
 
Nazad
Vrh