Jabuka

Zar nije malo rano?
Gde crno rano... kod mene imaš gazdinstva sa po 10-15 ha jabuka i još toliko bresaka, šta bi oni radili u martu... a tek što nema dovoljno kvalitetnih rezača... lako je ljudima koji imaju 0.5-1ha da se zezaju i picane sami polako pa koliko urade... za jabuku nije opasno rezati čim opadne list, breskva i nektarina je u škripcu ako naleti neki malo jači mraz i zato je za koštičavo voće uopšte preporuka da se reže što kasnije, poz.
 
Gde crno rano... kod mene imaš gazdinstva sa po 10-15 ha jabuka i još toliko bresaka, šta bi oni radili u martu... a tek što nema dovoljno kvalitetnih rezača... lako je ljudima koji imaju 0.5-1ha da se zezaju i picane sami polako pa koliko urade... za jabuku nije opasno rezati čim opadne list, breskva i nektarina je u škripcu ako naleti neki malo jači mraz i zato je za koštičavo voće uopšte preporuka da se reže što kasnije, poz.
U redu, koliko ja vidim rano je rezati ali ljudi ne umeju da se organizuju pa rezu cele zime! To je ok ali ja sam govorio sta je dobro za drvo a ne kako ko radi, ime nema vremena itd...
 
sa te strane slažem se sa tobom u potpunosti ali kada je ovako blaga zima zaista nema razloga čekati.
 
Колико новца кошта подизање једног озбиљнијег воћњака, са тим да имам: парцелу плодног земљишта од 1,5ха, сву механизацију и систем за наводњавање?
Планирам подићи воћњак по узору на оне што сам видио у Тиролу. Размак садње, колико сам могао да видим из аутомобила је мислим отприлике 80цм*250цм.
 
Poslednja izmena:
Pa ako ćeš da podižeš sa mrežom onda je poveća investicija.. Ako te ne mrzi da sačekaš sračunaću ti čim dođem kući za nekih sat vremena :)
 
Cena zasada kompletno sa svime se krece oko 40k evra, ako je hektar ipo onda dodjes do cifre 60k evra, e sad mreza i konstrukcija ti najvise i kostaju.
 
Pa u principu ne sama mreža koliko stubovi :D Stubovi te koštaju baš mnogo, bilo da su drveni ili betonski.. Mi sad trebamo da stavljamo mrežu na 8ha Gale i Zlatnog, pa čak šta više kad budem bio u firmi mogu da ti kažem u euro koliko je nas koštalo :) Ali računaj da je oko 40ak hiljada sve full. Mreža ti je od 16-20, sadnice - da li hoćeš knip ili jednogodišnje 4x je razlika u ceni.. Stavi oko 4000 na ha i knip to ti dođe oko 16000e po ha. Ako hoćeš jednogodišnje one su ti oko evro.. Sad to je odokativno :) Ali ratko je okvirno lepo rekao, oko 50-60k bi izašao 1,5ha :)
 
Nothing, mislim da smo te malo uplasili, i da smo Rale i ja pogresili. Generalno, to bi bila ta cena da nemas sistem za navodnjavanje, i da nemas svoju parcelu.(Bilo bi sjajno, da je ta parcela ogradjena?) Mreza bi te izasla oko 18k eura. Sadnice (jednogodisnje) ti dodju oko 4k eura i plus neki troskovi uz materijal bi te izasli 1.5-2k eura. A onda dolazimo do racunice da je sve ukupno (da zaokruzimo) 25k eura po 1ha. Plus ograda oko parcele. Kazem ti, sutra cim dodjem sa posla, ako se setim, a nadam se da hocu, sescu u kancelariju i reci cu ti tacno koji su nama troskovi bili za novih 8ha, pa ti javljam. Ali generalno, najveci trosak ti tu pravi mreza, koja pravi najveci trosak, a mislim da ce se ostali iskusniji vocari sloziti sa mnom da je neophodna. :) Velika investicija, ali sa sigurnoscu govorim, ukoliko se uradi kako treba veoma isplativa!
 
Имам систем за наводњавање, имам своју парцелу, имам механизацију, имам 3 радника, имаћу ђубриво (стајњак). 40% је ограђено. Да ли је та мрежа за ограду неопходна одмах прве године?

ПС. Ако можеш мало детаљније да ми напишеш око тих трошкова (шта, како и колико).
 
Pa vidi, ljudi drže jabuku i bez nje, ukoliko možeš stavi je odmah, ukoliko ne ne moraš ali rizikuješ da ti grad uništi sadnice, ili neki deo sadnica. Sam miraš da odlučiš. Moja preporuka, ukoliko imaš sredstava stavi odmah, ukoliko ne kad skupiš sredstva :) Pa primer zica za stabla, prstenove kojima ćeš da prikačiš stabla, dnevnice, gorivo, itd..
 
oranje ce te kostati oko 60-80l nafte znaci oko 100-120 eura sadnice oko 6600 komada kad bi kupio u Srbiji oko 3500 eura e sad za zicu i stubve nemam predstavu o ceni,znaci oranje tvojim traktorom i sadnice po ceni kod nas za 1.5 Hektara oko 3600-3700 eura,ja stvarno nevidim odakle vadite te cifre 40.000-60.000 jedino ako sam ja razumeo lose pa covek sadi 15 Hektara
 
I mene su malo uplasili al ja nemam ni stubove ni mrezu(na zalost) pa ko velim skupo je al mislio sam da je protivgradna po hektaru oko 10000 eura. Bas se iznenadih!
 
Nazad
Vrh