Jabuka

Koje su najbolje vrste za sadnju špalirnih jabuka i krušaka?
Uzeo bih 10 spalirnih jabuka i isto toliko krušaka
 
Ugrenovic ima sredstvo Obsthormon24 protiv opadanja jabuke, alion je u Bosnaskoj Gradisci i ne prodaje u Srbiji.

Sredstvo na koje sam naisoa u Austriji Late -Val nije vise u saobracaju, isteklo odobrenje.

Ormorok sredstvo ? gdje naci, nema ga na internetu.

Ovo sredstvo Late Val je na bazi naftilsircetne kiseline i usporava formiranje drvenastog polstera izmedju peteljke i grane.

Imam jabuke ajdared i jako su pocele da opadaju. Citao sam ima tu vise razloga koje treba spreciti. Zavisi i od vrste jabuke.

Topaz npr. se drzi bez ikakvih problema.

Hvala kolegama na javljanju i komentarima.
 
ozbiljan kupac iz RUSIJE, Sankt Peterburg, kupio bi vece kolicine jabuke iz Srbije............!!

Sto se tice kvaliteta, potrebne dokumentacije i ostalog nadam se da ozbiljni proizvodjaci, ili hladnjacari znaju koji su kriterijumi za rusko trziste-----

Po drugom osnovu sam trenutno u Sankt Peterburgu, pa mi je izvoz jabuke malo nepoznanica......

Za konkretnije detalje ili predloge saradnje moze na pp...... tu sam da pomognem, ako postoji mogucnost
 
Ako nije za ovu temu, neka admini prebace.Prosle godine zasadjene jabuke, a ove sam uradio analizu zemljista .Preporuka 3t krecnjaka po ha.Posto mi je mala povrsina - 10ak ari, interesuje me kada je najbolje vreme da bacim krecnjak, sada, u jesen ili na prolece, i kako da ga razbacam, da li po celoj njivi, ili samo oko stabala?
 
Pozdrav ljudi,
da izložim svoj problem ovde, verovatno mi mozete pomoci.
Imam jedan deo baste na kojem su bile neke stare sorte sljiva , razbacane bez ikakvog reda. To sam povadio. Pretpostavljam da je bilo šarke na njima, jer kod komsije se vidi da je ima i dalje. Koje drugo voće da posadim, na ovom prostoru, uzimajući u obzir ovo sto sam naveo.
Voleo bih da to bude neko voce od kojeg moze da se pravi rakija. Ako ne, onda bilo koje. Otrlike bice mesta za 20-25 stabala u sadnji 4 sa 5m...
Hvala
 
Svaka čast na istrajnosti i želji, sećam se da smo se već družili na drugoj temi i pisali o vašem voćnjaku. Lično moje iskustvo sa rakijom od jabuke, kao i preporuka za sadnju je sorta delišes (plus oprašivač), mada se dobra rakija može dobiti od gotovo svih sorata, a najbolja od onih starih ako ih možete pronaći. Što se tiče kruške, tu bih bez dvoumljenja preporučio Viljamovku (plus oprašivač). E sad, obzirom na vaše ograničenje u smislu broja stabala, nisam siguran koliko će to sve i za koliko vremena biti "ekonomično". Možda bi mogli razmisliti o nešto gušćoj sadnji (ne preterano, pošto vam krupnoća ploda nije presudna), kako bi što optimalnije iskoristili tu malu površinu. Nadam se da će se javiti još neko od kolega sa korisnim predlogom i savetom, jer ste slično pitanje postavili i u temi "šljiva" ...
 
Pa da, ali tamo mi niko nije odgovorio :)
Znaci jabuka i kruska bi mogle da prodju na ovoj podlozi. Delišes i viljamovka su lepe i za jelo :) o ekonomiji ni ne razmlisljam, samo da nisam na gubitku :)
teren je poprskan glifosavom , pa se korov susi, pa cu ubrzo da malo izašovim tamo gde cu da sadim...
Inace, vise bih voleo da bude redja sadnja, bolje manje a krupnije, manje ce posla biti posle :)
 
Gustina sadnje i vrsta voća je naravno na tebi, ja sam pokušao da budem od koristi, mada na tom prostoru ne može biti neka velika razlika u broju sadnica, pa tako ni neki manji ili veći posao. Što se tiče ekonomičnosti, mislio sam u smislu vremenskog perioda i količine roda, nikako ne o nekom komercijalnom aspektu, jer smo zajedno svesni da je ta površina ipak čista "hobi" varijanta... :cao:
 
::super:: Sad cu malo da istrazim o sadnji viljamovke , jabuke sam vec "proucio", pa cu posle toga da odlucim sta cu da sadim... Vise bih voleo kasnije sorte, jer ovde ima cesto kasnih mrazeva,pa kontam ako je kasnija sorta, manja je verovatnoca da je mraz ošteti?

- - - - - - - - - -

Odlucio sam da cu jabuku saditi. Znaci delišes za je za rakiju. A koju sortu kao oprašivač? Ili neka druga kombinacija, da bude što kasnija sorta?
Širina parcele je 20m, pa mi recite na kojoj razdaljini da ih sadim i koju podlogu (oblik krošnje) da bude? Hvala
 
Pitanje: Fuji na MM106 - da li to toliko vegetativno divlja da nece da da ploda?
jer M9 nevolem nikako

@shoepa sto ne : Zlatni delises klon B obilnije radja - e sad za procenat secera ne znam - podloga naravno MM106 - oprasivac ajdared
 
Poslednja izmena:
Zlatni delišes i ajdared su (po mom mišljenju) odlična kombinacija. Cvetaju zajedno, sazrevaju približno zajedno, a ipak različite sorte i različite boje, što daje i lep izgled voćnjaka u rodu. Ajdared možeš koristiti i kao konzum (u šta slabo verujem :osmeh:) jer odlično izdrži čak i do proleća. Ove sadnice ako želiš u manjem broju, kombinuj cik-cak dijagonalno radi što bolje pokrivenosti . Moj predlog bi bio: Ako je parcela 20m, "odvojiti" sa obe strane po 2m pa saditi četiri reda sa razmakom od 4m. Razmak po dužini odredi sam...
 
Poslednja izmena:
OK. Vec sam obelezio redove u razmaku od 4m... Bice to "glavna " kombinacija, jer cu mozda da ubacim jos jednu od drugih vrsta, na jednom izdvojenom delu. Koji odnos treba da bude delišes - ajdared? Kada sam sadio badem rekli mi da ide jedan oprašivač na 3-4 rodne sorte... Da li je to u ovom slučaju bitno?
 
Ugrenovic ima sredstvo Obsthormon24 protiv opadanja jabuke, alion je u Bosnaskoj Gradisci i ne prodaje u Srbiji.

Sredstvo na koje sam naisoa u Austriji Late -Val nije vise u saobracaju, isteklo odobrenje.

Ormorok sredstvo ? gdje naci, nema ga na internetu.

Ovo sredstvo Late Val je na bazi naftilsircetne kiseline i usporava formiranje drvenastog polstera izmedju peteljke i grane.

Imam jabuke ajdared i jako su pocele da opadaju. Citao sam ima tu vise razloga koje treba spreciti. Zavisi i od vrste jabuke.

Topaz npr. se drzi bez ikakvih problema.


Hvala kolegama na javljanju i komentarima.
gde ima da se kupi sadnica topaz-a?
 
OK. Vec sam obelezio redove u razmaku od 4m... Bice to "glavna " kombinacija, jer cu mozda da ubacim jos jednu od drugih vrsta, na jednom izdvojenom delu. Koji odnos treba da bude delišes - ajdared? Kada sam sadio badem rekli mi da ide jedan oprašivač na 3-4 rodne sorte... Da li je to u ovom slučaju bitno?[/QUOT

da je ovo moje, uradio bih ovako.
zasadio bih jabuku. glavna sorta, 70% ajdared, 30% ostalo. u ostalo bih strpo delises, i zlatni i crveni, jonagold- klon jonagored, jer je skroz crven. svakako mozes posaditi sorte koje volis, neces pogrijesiti, ali ces pogrijesiti kod nacina sadnje.
sadnja mora biti savremena i jedina ispravna GUSTA SADNJA, I KNIP SADNICE, OBAVEZNO.
znaci medjuredni razmak oko 3-3,5 m, a razmak izmedju sadnica oko 80 cm, maksimalno jedan metar
 
puno ulaganja puno posla.... ne mora, niti je to ono najbolje... coveku treba jabuka za rakiju znaci ne treba mu najveci moguci procenat ploda prve klase sto se dobija sa m9 i gustom sadnjom
kolega mi radi hektar jabuka na mm106 podlozi i dobije blize 50t - dok delta agrar dobija 40 t na hektaru sa m9... tako da prica ta sta je najbolje, zavisi za sta ti treba jabuka
knip sadnice su preko 3 e dok sadnice na mm106 moze naci i za 1-1,5e i treba ih 4 puta manje po istoj povrsini - to je velika razlika u ceni
 
Da. Gledao sam knip i skontao da to nijie za mene. Gde bi ste mi preporucili da kupim sadnice? Ja sam iz Panceva, ali kod nas bas i nema nekog izbora. Mozda Reva2? Ili negde drugde u BGu?
 
Nazad
Vrh