Jabuka

Unutar reda ide herbicid, a između je trava zbog blata i mehanizacije, zbog smanjene erozije vodom...
 
I u oblasti Lijevče polja procijenjuje se šteta na jabukama oko 80%. Još se čeka kako će odreagovati kasnije sorte ali ove godine će voće biti na cijeni.... ko ga bude imao.
 
[h=2]Mraz uništio ovogodišnji rod voća[/h] Niske temperature od minus 8 stepeni u noći između 9. i 10. aprila u potpunosti su uništile ovogodišnji rod breskve, kao i jabuke "jonagold", izjavio je direktor AD "Kelebija" Dragan Zvekanović.
* * *​
Što se tiče ostalih sorti jabuka, "zlatni delišes" je stradao 70 posto, a "greni smit" 20 posto, dok su višnje stradale u 70, a šljive u 60 posto slučajeva. On kaže da je šteta na 104 hektara blizu pola miliona evra, što iznosi trećinu vrednosti celog kombinata "Kelebija". Zvekanović dodaje da je sada najbolje redukovati obradu kod voća gde je došlo do stopostotnog izmrzavanja, uz minimalna tretiranja u slučajevima pojave bolesti, a kod ostalih nastaviti sa punom zaštitom. Zvekanović kaže da je poslednji sličan slučaj zabeležen između 6. i 8. aprila 2003.
 
Bela Crkva. Juzni Banat
Od jucerasnjeg mraza 9-10 April temperature od -2 do -4.
U Fazi Roze pupoljaka najvise stradao Ajdared 50-80% Jonagold takodje, Red Chif 40% dok Zlatni Delises oko 20% i GreniSmit skoro nista.
Kruske koliko saznajem 70 do 100% , za ostale vocke nemam informacije.
Kako je krenulo nikako se nece dobro zavrsiti.

Javite se svi iz raznih krajeva da cujemo stanje sa svih terena.
 
danas sam obišao voćnjak nisam imao hrabrosti ranije proveravati štetu nanetu nedavnom katastrofom ili onim neponovljivim mrazom ( ako se tako može nazvati) u voćnjaku kajsija kruška i šljiva su dosta stradali . Niko još nije izašao zvanično sa stepenom oštećenja ali nepiše se dobro ova godina ! možda nam je za utehu što kod nas tek sada počima cvetanje kasni dosta u odnosu na okruženje ajdared je u punom cvetu zlatni tek roza pupoljci još ni otvoren nije . Temperatura koja je kod mene u voćnjaku zabeležena je bila -1,8 . evo i nekoliko slika od danas
* * * * *
 
Malopre sam obisao svoj vocnjak, jabuka je u fazi roze pupoljka i ponegde otvoren neki cvet, i zagledajuci tucak nisam primetio ni na jednom izmrzline sve je normalno, videcemo sta ce biti do kraja.
 
Takođe bio u obilazak,tek po neki otvoren cvet a 95% u fazi roze pupopljka,rutave bube ima nadam se vetru ovih dana.
Izgleda sam imao sreće što se tiče mraza,nadam se da će me ove godine grad zaobići.
 
Pozdrav svima!
Šta se ovde desilo? Nisam imao ovakav slučaj...
Naime, izgleda kao da je suva, ponegde tera listove i cvet, a kora se ljušti sa lakoćom...kao da skidam zaštitnu foliju sa ekrana mobilnog telefona!


Da ja čupam to napolje?
pozzz joe!
 
joekiki. Zasto freziras u vocnjaku izmedju redova, sta dobijas stim? Nisi josuvek kupio kosacicu ili je nesto drugo u pitanju?
 
Pozdrav svima, u vocnjaku na padinama Suve planine, Ajdared zavrsava fazu roze pupoljka dok Cadel i Greni Smit tek ulaze u tu fazu. Radjeno je tretiranje zadnje cinebom i sumporom par sati pred kisu, tako da mislim da je to uspesno zasticeno od venturie i pepelnice, medjutim imam jedan proslogodisnji problem na jednom starijem Ajdaredu koji odlicno radja ali je kora (samo na njemu, susedna stabla su zdrava) pocela da se brazda, puca i ljusti. Da li neko zna o cemu je rec?


 
Poslednja izmena od urednika:
Na kojoj strani se manifestuje to pucanje?


Sa svih. U literaturi se pominju 2 virusa na jabuci: virus jamicavosti i virus brazdavosti stabla jabuke, ali mislim da je ne moguce da je samo jedno stablo zarazeno i to u gotovo u sredini zasada. Misterioznog neprijatelja imam u vocnjaku :D

---------- Poruka napisana u 11:47 ---------- Prethodna poruka je at 11:42 ----------

Isti slucaj se sa prskanjem pred samu kisu je i kod mene bio. Protektivni fungicidi ispoljavaju zastitno dejstvo cim se osuse na biljnoj povrsini(znaci moze sat vremena i biti dovoljno), dok sistemicnim je potrebno par sati da prodru u biljku nakon primene(tu je potrebno malo vise vremena, 2-3 sata).
 
Kolege, kakvo je stanje kod vas u jabukama?!
Kod mene se naslucuje da ce biti vrlo slaba godina.
Prvo je proslogodisnja susa uticala da se ne razviju rodni pupoljci (bar ne onoliko koliko sam ja ocekivao),
Pa dva prolecna mraza u zadnjh 20-tak dana, tako da jedino ako me Greni povadi i oprasi se kako treba (mada ove kise ne doprinose nikako)!!!
Sve u svemu bice ovo jedna teska godina... za prezivljavanje...
 
Nazad
Vrh