Jabuka

Znam da se tako radi ,ali posto dunju nemam i tesko se i nabavlja mislio sam ga zameniti sa jabukom a i nemam bas veliko poverenje u dunji,nebi to bilo bas tolko gust zasad 2-2.5m sa 1.5-2m obradu bi radio sa kultivatorom a rec je o nekih 50-60 vocki .Zato sam i postavio pitanje za vase misljenje (iskustva) .
 
Mnogo je jeftinije kupiti sadnice,ne gubi se na vremenu, bilo da se radi o sejancu ili dunji.
Nije da nemogu kupiti sadnice ,nego sam se vec opeko par puta i niradi mi se isto svaki put . Kupis vocku u rasadniku posadis cekas 3-4godine i ispadne da nije to sto si hteo ,dode mi da izcupam vocku sa korenom i odem da sa time izmlatim rasadnicara ,veruj mi i bi uradio da me zakon nekaci i onda ti je puno jeftinije da sam odradis od sadnje semena do sadnje kalemljene vocke i sigurnije i brze jer saditi svake 3 godine nove vocke jer nisu ono sto hoces nije malo vremena .Normalno dotle si i bez roda zbog lopova prevaranata.Trebalo bi kao u srednjem veku obesiti jednog sa tablom zasto je obesen i ne bi bilo vise prevara.
 
Mozda je istina negde na pola tj resenje. Kupovanje podloga i kalemljenje svojim kalem grancicama. Ubrzava se proces a podloge su jeftine.
 
Imam u dvoristu 7 stabala vise vrsta jabuka ali ih nikad ne prskam. Svake godine dobro procvetaju i rode ali do zrenja skoro svi plodovi postepeno opadnu tako ne uberem vise od 2-3 kilograma zrelog ploda sa svih stabala. Jos dok su na stablu neki plodovi pocinju da trule iz sredine i na kraju otpadnu a i to malo sto uberem istrune za nekoliko nedelja. Cime i kad bi trebao da ih poprskam pa da ne opadaju toliko?
 
Jabuka se prska i do 20 puta. Imas programe zastite po netu a i pisano je puno puta vec, po meni najbitnije je ovo sto ide prvo sad, dakle ako kreces njega obavezno dobro odradi sto kazu ljudi da okupas vocku...
 
Znaci jedno prskanje ne znaci nista i ne resava problem. Mislio sam da postoji jedan preparat za to opadanje pa da poprskam i problem resen. A posto imam samo 7 stabala na kraju mi izgleda jeftinije da kupim jabuke na pijaci ili u prodavnici nego da kupujem preparate i prskam ove moje 20 puta. Vise bi me kostali preparati nego sve jabuke koje bih ubrao. A ako ih i prskam toliko onda su iste kao i one iz prodavnice.
 
otprilike si u pravu, sto pojedes dok su zelene ili poluzrele to ti je.

inace postoji preparat za smanjenje opadanja ali na 7 stabala imas za 10 godina da koristis
 
Jabuka se prska i do 20 puta. Imas programe zastite po netu a i pisano je puno puta vec, po meni najbitnije je ovo sto ide prvo sad, dakle ako kreces njega obavezno dobro odradi sto kazu ljudi da okupas vocku...

u poznu jesen, kad opane list dobro to oprskaj bakrom. u prolece pred pocetak vegetacije ponovi ovo prskanje. kad pocne vegetacija oprskaj nekim insekticidom i fungacidom. mozes jos jednom ili dva puta oprskati, i to kad precvetaju i kad plodovi budu velicine oraha. moguce da ovo bude dovoljno. jos ih strucno orezi i sa sedam stabala treba da uberes najmanje 500 kg.
 
Ја сам први засад сам калемио (1000стабала) наравно морао сам више да накалемим због процента примања, те године је била велика суша нисам имао довољно воде за наводњавање и расад ми је остао доста неједначит,ту се изгубила цела година док се расад уједначио.Наравно да је јефтиније сам произвести садни материјал, али за то треба да су испуњени одређени услови, треба имати квалитетну пропустљиву земљу која може да прими доста воде -растресита земља, довољне количине воде, без воде нема добре саднице,и наравно доста слободног времена да се не дозволи раст корова ,закидање врхова на одређеној висини на којој желимо да формирамо разграњења итд... Зато је за мене јефтиније да купим саднице и када узимам већу количину нижа је и цена. За јесен сам наручио1500 садница по цени од 80центи по комаду.
 
Spremam se da kupim 4-5000 sadnica za jesenju sadnju. Po prvi put kupujem sadnice, pa mi treba mala pomoc drugara vocara. Gde da kupim, koje su cene, da li je potreban nekakav sertifikat, kako da znam da su sadnice kvalitetne?
 
@lekicd човек код кога ја узимам има сертификат има добар асортимент могућ сваки договор ако те занима послаћу ти број преко пп.
 
Spremam se da kupim 4-5000 sadnica za jesenju sadnju. Po prvi put kupujem sadnice, pa mi treba mala pomoc drugara vocara. Gde da kupim, koje su cene, da li je potreban nekakav sertifikat, kako da znam da su sadnice kvalitetne?

zovi verka kacarevica pa uz sadnice mozes da napravis dogovor o zastiti i vodjenju biljaka.
ako uopste vise nadjes dobre sadnice, mnogo se sadi ove godine jabuka.
 
Pozdrav vocari kako ide zima sa ovim vrlo nepogodni uvjetima , jel ima neka steta na vocnacima od vrlo niskim temperaturima ili sa snegom ?
 
Nazad
Vrh