Jabuka

Mogu samo ponoviti M.Delića***Ljudi moji, jeli to moguće ? :sta:
Svakako prikazuje odnose i ulaganja, hvala što ste ovo podelili
 
Mogu li iskusni vocari pomoci. Pre petnaestak dana pocelo ja da se pojavljuje ovo, jabuka je u berbi, rod je obilan i kvalitetan. Sumnjam na nedostatak kalijuma, ali bih rado primio i druge sugestije.
8ytc8x.jpg
 
Komentar na slike kolege @Vocar

Čuj, siguran sam da je sve to vraški lepo i dobro, al vidim da je tu jako velika gustina. Odokativno cenim da je rastojanje u redu ne veće od 0,7m. To je automatski trošak u startu za sadnice. S tim u vezi ide i činjenica o dugovečnosti zasada. Taj zasad sigurno neće moći duže od 12-13 godina da se raubuje. Da ne govorim o bambusovim pritkama. I sve to, samo da se poveća prinos po jedinici površine? Lično, za naše uslove, ne vidim potrebu za tako nečim. I da dodam još jednu činjenicu, Nemci jesu radni i organizovani, al što se tiče proizvodnje jabuke Italijani i Austrijanci u tirolu ipak vode glavnu reč.
I na kraju krajva, zemljišta kod nas i kod njih? Sigurno je da oni apsolutno ne mogu imati problema sa bujnošću, što kod nas nije slučaj.
@riciboy
nisam baš siguran šta je u pitanju, simptomi nedostatka K su nekrotične fleke po obodu lista, baš kao kod tebe, al malo je za verovati da je to problem. Ipak, jesen je, hladniji su dani. Mada, voćke su kalijumofilne biljke, on je dosta značajan za fiziološke procese koji se odigravaju u voćkama, tako da bi ti možda najbolje bilo da uradiš analizu na osnovu koje ćeš znati da li i koliko treba da dodaješ đubriva!
 
Na takvo razmisljanje navele me razne informacije iz interneta, kao na primer ova:
"Kalijum (K)
Nedostatak se prvenstveno ogleda u žutilu tkiva duž ivica listova. Ono kasnije dobija bronzanu boju i odumire, a sa povećanjem nedostatka ivice listova postaju suve i krte. Suve zone ne javljaju se izmedu lisnih nerava. Pošto se kalijum kreće kroz biljku, simptomi se javljaju prvo na starijem lišću, a u slučajevima ozbiljnijeg nedostatka mogu se pojaviti i na mladim listovima. U plodovima voća akumuliraju se velike količine K, pa su simptomi nedostatka ozbiljniji i uočljiviji kako se plodovi približavaju fazi pune zrelosti u veoma rodnim sezonama. Iako suvišak kalijuma sam po sebi nije toksičan za biljku, velike količine ovog elementa u zemljištu mogu inhibirati usvajanje Mg ili Ca i na taj način dovesti do njihovog nedostatka."

E sad, to se javilo samo kod Zlatnog delishesa a kod Ajdareda nema. Nega je ista. A ovde nema neko ko ce obaviti kvalitetnu analizu i zato prednost dajem sugestije iskusnih vocara.
 
Meni prvi put rodile malo bolje 2 jabuke ispred kuce, sorta je ajdared. Orezao sam ih, prskao insekticidom 2 puta i fungicidima 3 puta i zimsko prskanje mislim plavim uljem, normalno prihranivao sam je koprivom, wuxalomsuper, wuxal calciumom, yara calium i mortonikom i od ta dve stala imam oko 120kg jabuka ali je sada problem kako ih smestiti a da se ne skapu. Smestene su u podrumu na 1m od zemlje na daskama, podrum ima malo vlage i prozorcic je uvek otvoren jedino kada je veliki minus se zatvara, u tom podrumu ranijih godina mesec dana posle skladistenja budimka pocinje da skapuje pa me sada brine da cu tako proci i sa ovom jabukom.



 
Poslednja izmena od urednika:
Pitanje, sugestija, predlog...

Ima li smisla da nas nekoliko (5,10,20...) objedini nabavku potrebnog potrosnog materijala (hemijska sredstva i ako ima jos nesto), napravimo mini tender, posaljemo jedan upit dobavljacima.
Ako je godisnja potrosnja hemije, kao sto valhalla kaze 1000 EUR/ha, to znaci da 10 ljudi koji obradjuju po 2ha prave porudzbinu od 20.000 EUR za hemiju. Ja pretpostavljam da na taj iznos mozemo da racunamo bar na 10% popusta.

Da li kod nas postoji neka vrsta zadruznog ili klaster udruzenja?

Svaki komentar, i pozitivan i negativan, je vise nego dobrodosao.
 
ja mislim da je 1000 EUR/ha malo ! obično se u godini prska oko 20 puta na 7 do 10 dana.* ima jedno najskuplje prskanje to je crveni pregalj cena po ha = 250 E.šta od bitnog nije navedeno - hemiska proredba , bojenje plodova , i prskanje protiv opadanja . mene sve to bez zaštitara košta blizo 2000 e/ha
 
Poslednja izmena:
nije bitno koliko je para, najtezi deo je uvek bio dogovor.

Ako ima neko od zastitara neka napravi listu preparata koji se sigurno koriste, posle moze da se nadogradi sa drugim preparatim itd.
Bitno je da neko pocne, pa se mozda nesto i zavrsi
 
Samo se dogovorite i sigurno ćete moći ostvariti uštedu. Zadrugarstvo je jedina šansa za srpskog farmera da svoj rad naplati onoliko koliko treba!
 
Kod mene danas zavrsena berba za ovu godinu, ostalo jos nesto sitno da se sabere.
Od 2000 stabala jabuka u 3. godini 9600kg, oko 70% je 1. klase 20% opecenih od Sunca i 10% sitnih 2. i 3. klase.
Da nije bilo ovolike suse rod bi bio itekako kvalitetniji.
Sada predstoje zimski poslovi u vocnjaku, pa se dvoumim po pitanju vestaka koji da bacim?
Prosle jeseni sam bacao Fertilovo 8*16*24 (mnogo prasine u njemu), a sada bih uzeo Yarino 11*11*21.
Sta misle kolege Vocari "Jeftinije" ili "Kvalitetnije"?
 
Ja još nisam završio Greni,2300 voćaka 3 godina do sada 10 t ,procenat 1 klase oko 35-40 %najviše.
Led, jedini razlog.
Markodime uzmi kvalitetnije proći ćeš jeftinije.
 
Nisam proređivao,Greni je rodio koliko bi trebalo (otprilike) možda malo jače nego što sam hteo ali je delišes i jonagold prerodio i poznaje se malo zaostatak u porastu stabla.
Sve mi je na M9.
 
I ja sam za tu varijantu kvalitetnije! Samo ne znam kako bi to pertohemijino đubrivo moglo da se nađe kod nas!
 
Ne znam ni ja. Koristio sam jednom i gnojivo od podsticaja Vlade Republike Srpske od firme Fertil iz Bačke Palanke NPK 8-26-26.
 
Zdravo svima , jas sam vocar iz Resen Makedonija volio bih da se svama dobro upoznam i da razmenim neka mislejna
oko uzgoj jabuka
Imam jedno pitajne volio bih da cujem vase mislejne : Dali kod vas nakon berbe prska sa Urea 46 %
 
zbog cega bi koristio ureu, za prihranu ili skidanje lista?
razlicita je koncentracija i vreme primene
 
Nazad
Vrh