Jabuka

Ajdared najbolje podnosi niske temperature,neće mu ništa faliti
 
Imam 60ari vocnjak pod jabukama,600 stabala,stare 8 godina,uradio sam kap na kap...Skoro sam ih orezao,pa me zanima koje je djubre po vama najbolje da bacim,inace ta zemlja je kiselog zemljista..
 
Imam jedno pitanje za jabucare. Koliko godina moze da radja jabuka u nekom prosecnom prinosu? U pitanju je sorta ajdared na 26. Vocnjak je u 20 godini, imam ponudu da ga uzmem u zakup. Sve je redovno odrzavano. Unapred hvala.
 
Imam jedno pitanje za jabucare. Koliko godina moze da radja jabuka u nekom prosecnom prinosu? U pitanju je sorta ajdared na 26. Vocnjak je u 20 godini, imam ponudu da ga uzmem u zakup. Sve je redovno odrzavano. Unapred hvala.
Na godinu dana uzeti u zakup ok, na vise godina nisam siguran, i ovu godinu trebas zaci sa nekim da se vidi cvetni potencijal - 20 godina je dosta za tu podlogu.
 
Постоји ли јабука стори?

Ne znam tacno za sadnicu, imam iskustvo ovamo u Podgorici u jednom velikom trg. lancu se prodaju jabuke Stori, uvoz je iz BIH (cini mi se od neke firme iz Popova Polja-pisalo na deklaraciji na paketu).

Jabuka je ludacki slatka i tvrda kao kamen (u pozitivnom smislu).
Mnogo je sladja nego Zlatni Delises, a dosta je tvrda, srednje je velicine (porcijaska), djeca je bas vole.
Po meni je bolja od Crvenog Delisesa jer ovaj Crveni koji se kod nas prodaje dosta cesto bude brasnjav i/ili ima uboje (na oko fina jabuka i cvrsta, a unutra sva trula i crna od uboja). Sa Stori-jem nisam imao takvih situacija.
Ako ti treba mogu ti slikati kako izgleda (maloprije sam kupio).
 
Slikaj bas, ti megamarketi znaju imati neko svoje ime jer za neke klubske sorte moras ispuniti odredjene uslove - da bi mogao staviti original ime inace ne smes
Npr. bivse maxijeve radnje imaju u svom asortimanu i deltine jabuke modi, ali ako nije odgovarajuca velicina ili obojenost prodavali su pod demi rogue
 
Za POCETNIKA 88 Jabukar u 20 godini je u top formi samo zavisi kako je odrzavan tj da nije zapusten sad je pitanje samo koliko ti trazi i koji je asortiment tamo i jeli orezan.Sto se tice roda zavisi na kakvoj je poziciji i dali je sklon izmrzavanju a ako nije rodnost ti je izuzetno velika ali nesmem da ti kazem koliko zato sto ces odmah da uzmes digitron i da racunas dobitak a mnogo te dobro poznajem nego jesi li informisan koliko imas prskanja i da imas ogromna ulaganja do finalnog proizvoda
 
Sve je vec uradjeno, orezano, prskano, covek ima sve evidencije od pocetka sadnje. Ima rodnog potencijala nosio sam slike ljudima da vide... Samo me brine ako uzmem na duzi niz godina da se ne zajebem jer se vezujem ugovorom. Prosle godine imao 18 prskanja. O ovoj vocki nemam pojma najblaze receno, niti znam cene preparata. Posto se u literaturi plasira prica da je najrentabilnija vocka, ali kad dodjem do investicionih troskova nigde ne mogu da nadjem troskove zastite u punom rodu. Pa bih molio sve iskusne vocare da mi kazu koliko ih kosta zastita jabuke na godisnjem nivou. Moze i na PP ne mora javno ko ne zeli. Hvala puno...
 
Mnogo tesko pitanje imam druga koji ima 3 puta vece troskove proizvodnje od mene ali njegova roba ide za Rusiju to je roba sa 5 zvezdica a ovo kako ja radim ti ne bi preporucio ja idem sa najminimalnijim ulaganjima i zato cesto platim ceh,ako je dosta padavina u prolece ide jaca i skuplja hemija i vise prskanja a da ne duzim previse ako budes uzeo taj jabukar a znam da hoces uzmi obavezno zastitara prve godine ili prati uputstva od nekog ko je u toj materiji a kolika je povrsina u pitanju
 
Racunaj okvirno bar 1000e po Ha samo za hemiju i gorivo. Sto se roda tice jako varira od stanja vocnjaka, moze da bude 50 do mozda cak 80 tona, za starije vocnjake mozda izmedju 20 i 40. Prskanje je jako nezgodno, ne oprasta kasnjenja i zakidanja inace ces imati crva. Onda u jesen te ceka placanje radnika + gajbe, sve to moras da obezbedis unapred jer se jabuka prodaje kasnije tokom decembra i januara, u berbi je oko 30% slabija cena i to ti pojede vecinu profita. Cena jedne gajbe oko 60 din i staje 15kg znaci 4din/kg trosak, radnici za berbu su tu negde mozda malo skuplje, plus djubrenje, obrada, rezidba itd. Dakle hemija, rezidba, djubrenje, obrada, gorivo su fiksni troskovi po ha i za ovo ti treba bar 2000e, verovatno vise, da se odradi kvalitetno, a radnici i gajbe zavisi od prinosa.
Da stvar bude jos gora postoji ozbiljna opasnost da ce politcko stanje u drzavi da nam monopolizuje izvoznike sto ce verovatno dovesti do drasticnog pada otkupne cene za nas proizvodjace...
 
E to kod nas u maloprodaji kosta 1.09 eur/kg.
Ajdara poljska je 0.79 eur/kg.
Greni je 10tak centi skuplja.
Crveni delises je 1.19 eur/kg.

Ovo su relativno niske cijene za Podgoricu, u manjim marketima su iste jabuke skuplje 20-50 centi po kg.

Dok je recimo 2014. godine jabuka u PG bila dzabe. U maju te godine se desi Krim, EU i Rusija uvedu sankcije i kontrasankcije i u sred ljeta Poljska ostane sa tonama jabuka koje ne moze da izveze u Rusiju. Kod nas je bilo jabuka tada po 0.30-0.40 eur/kg.
 
Evo, ja kao amater da prijavim sta sam radio.

Na onom rancu pored Uzica gde mi je dedovina, pisao sam vec, vocke sam dopunio sa jedni rajndersom ( kazu da je najbolji klon zlatnog delisesa) , jedan zlani delises vec imam,
zatim jednu gren smit, i dve španske višnje, dobio sam sadnice i one su provereno dobre.

prošle godine tata je zasadio jednu jonatan, imamo stare jonatnke i treb aih pomalo podmaldjivati. Jos cu zasaditi jos jednu jonatanku , obavezno melroze, i
jedniu od klubskih sorti ,jona price ili pink lady.
 
Nazad
Vrh